Ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою т («те»); розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим.
Урок навчання грамоти __ (читання).
Тема. Звуки [т], [т’]. Позначення їх буквами Т, т («те»).
Мета: ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою т («те»); розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим.
ХІД УРОКУ
Тигр гарчить, гарчить тигриця —
Пролетіла низько птиця.
І смугасті тигренята
Шкірять гострі зубенята.
— Сьогодні ми вивчимо букву, що позначає звуки [т], [т’]. Це буква т («те»).
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Відгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок
• Йде слідом за тобою:
Утікай — не утечеш,
Доганяй — не доженеш.
Що це? (Тінь)
Запис звукової моделі на дошці вчителем.
Висновок: у слові тінь буква т («те») позначає м’який звук [т’].
• Я йшов через площу і міст
На пошту відправити братові… (лист).
Запис звукової моделі на дошці учнем.
Висновок: у слові лист буква т позначає твердий звук [т].
• Міцний дзьоб він має
Комах з-під кори добуває. (Дятел)
Запис звукової моделі на дошці і в зошитах для читання:
Висновок: у слові дятел буква т позначає твердий звук [т].
Заучування фрази: «Буква т позначає два приголосних звука: твердий [т] і м’який [т’]».
2. Друкування літер Т, т у зошитах
Фізкультхвилинка
3. Робота в парах
4. Читання складів.
V. Робота за Букварем
1. Читання складів з буквою т («те»)
2. Читання слів за подібністю (синтетичний спосіб)
3. Гра «Впізнай звук: твердий чи м’який»
— Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви показуєте таку картку (–), а якщо є м’який [т’] — то (=).
Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел, парк, літо.
4. Читання стовпчиків слів
Фізкультхвилинка
На долину туман упав,
Мак червоний в росі скупав.
По стежині дівча ішло,
Тепле літо в очах цвіло.
5. Читання слів, утворених з букв слова ластівка
Словникова робота
Віск — пластична маса жовтого чи білого кольору, яку виробляють бджоли.
Лавка — дошка на стояках, на яку можна сісти або похилий стіл з прикріпленими до нього сидіннями, за яким працюють учні.
Ласка — невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.
Котики — декілька котів; морська тварина з цінним хутром, що водиться на Півночі; суцвіття верби.
6. Звуко-буквений аналіз слова сітка
7. Самостійна робота в зошитах для читання
1) Запис звукових схем слів за варіантами.
I варіант: плита, тісто;
II варіант: туман, тік.
2) Взаємоперевірка виконаного (з дошки, в парах).
3) Аналіз помилок.
VI. Підсумок уроку
— Яку букву ви сьогодні вивчали?
— Які звуки позначає буква т («те») на письмі?
— Назвіть слова з буквою »і («те»).