Урок "Звуки [з], [з'], позначення їх буквами Зз".

Про матеріал
НУШ Діти знайомляться з новими звуками та буквами, які принесла гостя ЗИМА. Учні в ігровій формі порівнюють, аналізують, читають, добирають необхідні слова та інше. Додатково: є відеосупровід за посиланням https://youtu.be/hlkJmeoUh_I
Перегляд файлу

Підготувала

учитель початкових класів

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Бикова І.А.

Дата:

Тема. Звуки [з], [з'], позначення їх буквами Зз. Відпрацювання літературної вимови слів. Робота з омографами і фразеологізмами

(Буквар М.С.Вашуленко.)

Мета:  вчити правильно артикулювати звуки [з],[з'], читати склади та слова з буквами Зз;вправляти в читанні складів та слів;збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовленнєві і пізнавальні уміння, проводити спостереження над мовними явищами; виховувати інтерес до рідної мови.

Обладнання: презентація «Звуки [з], [з'], буква «зе»»; сигнальні картки; графічні планшети; музичний супровід до фіз.. хвилинок та до презентації.

Додатково: відеосупровід https://www.youtube.com/watch?v=hlkJmeoUh_I&t=240s

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

 

Хід уроку

І. Організаційний момент
(за вибором учителя)

ІІ Повідомлення теми і завдань уроку

Вчитель: Сьогодні діти до нас завітала гостя та принесла нові звуки та букви. Хто вона? Давайте дізнаємось. Слухайте уважно, щоб відгадати.

Слайд №2

Зима: Стало біло навкруги –

я розтрушую сніги,

наганяю холоди,

води сковую в льоди.

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я … (зима)

Слайд №3

Зима: Доброго дня, любі дітки! Так, я зима! В гості до вас прийшла, новий звук та букву вам принесла.  Тож час не гаймо, зі мною в дорогу рушаймо.

ІІІ. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

3.1.Вичленовування приголосних звуків [з], [з'], їх артикуляція

Слайд №4

Зима: Ось і перша перешкода. Здогадайтесь, що спільного між мною і цими малюнками? Для цього вам потрібно назвати слова, що зображені на малюнках. (Заєць, зошит, зуб – спільний початковий звук [з])

З допомогою вчителя діти називають слова, вичленовують початковий звук, з’ясовують, що він є приголосним твердим.

Слайд №5

Зима: А зараз спробуємо спіймати звук [з]. Готуйте долоньки – ловіть звук.

Зима, мороз, метіль надворі.

Замети білі на землі.

Зоріють в небі ясні зорі.

Заснули зайчики малі.

Молодці!

Слайд №6

Зима: Отже, звук [з] є приголосним, твердим, оскільки він вимовляється з перешкодою і твердо. Давайте з’ясуємо, чи так він звучить у слові «зірка»?

З допомогою вчителя діти порівнюють вимову початкових звуків у словах  [зима]- [з'ірка], аналізують звукові схеми.

3.2.Ознайомлення з буквою «зе»

Слайд № 7.

Зима: Запам’ятай, звуки [з], [з'], позначаються буквою «зе». Давай подивимося, на що вона схожа.

  1. Збоку, знизу і згори

Схожа «зе» на цифру «три».

  1. На осонні змій повзе, вигнувсь він, як буква «зе».
  2. « Зе» як замо′к, запам’ятай, і як писать – не забувай.
  3. Підлетіла в небо чайка білокрила,

Букву «зе» на крилах вона утворила.

3.3.Читання складів, слів з буквою «зе»

Слайд № 8.

Зима: А тепер спробуємо почитати.

Під керівництвом учителя діти розглядають малюнки Мухи Цокотухи та Комара, читають їхні «репліки».

Слайд № 9-11. Робота з чистомовками

Під керівництвом учителя діти читають та доповнюють чистомовки.

За-за-за – дідова (коза)

Зу-зу-зу – я візок (везу)

Зе-зе-зе – он слимак (повзе)

ІV. Фізкультхвилинка

Слайд №12.

У володарки Зими                -   йдемо на місці

Трішечки замерзли ми.  

Грудень каже: «Пострибай!»    -  стрибаємо

Січень просить: «Присідай!»    -  присідаємо

Встали — сіли, встали — сіли,

Розігріли наше тіло.                    – обійнявши себе, ніби розтираємо своє тіло руками

Лютий місяць нагадав:              - поставити руки так, щоб одна рука(горизонтально)

  підтримувала іншу(вертикально), вказівним пальчиком ніби наказуємо

Час нам братися до справ.       

Сіли, дітки, всі гарненько.          -  сідаємо за парти

Спинки держимо рівненько.

Гарно всім відпочивати.

Та вже час нам працювати.

3.4.Зіставлення дзвінких і глухих звуків.

Слайд № 13.

Зима: «Зе» позначає  [з] і [з'] – вони дзвінкі такі!

Є схожі звуки [с] і [с'] – це пари їх глухі.

Знайди їх у кози й коси

Та порівняй їх голоси.

Під керівництвом учителя діти встановлюють, що приголосний звук [з] твориться так само, як і звук [с], тільки вимовляється за участю голосу, дзвінко. Коли вимовляється звук [з], то дрижать голосові зв’язки (відчуваємо, поклавши пальці на шию). Звук[с] вимовляється глухо, без участі голосу, голосові зв’язки «мовчать».

Слайд № 14-16.

Під керівництвом учителя діти читають та порівнюють звуки та букви, пояснюють значення слів.

Коза - коса, злива - слива, казка – каска.

3.5.Читання і тлумачення фразеологізмів

Слайд № 17.

Під керівництвом учителя діти читають фразеологізми (без уживання терміна) та висловлюють свої припущення. Тлумачення висловлювань з’являється після обговорення. 

Водити за носа – обманювати, говорити неправду.

Задирати носа – задаватися, вважати себе кращим за інших

Не показувати носа – не виходити на вулицю, не з’являтися в певних місцях.

3.6.Читання скоромовки

Слайд № 18.

Під керівництвом учителя діти з кожним разом прискорюють темп читання. За бажанням можна влаштувати конкурс на кращого читця скоромовки.

Морозе, морозе, зміни сани на воза.

V. Фізкультхвилинка (під музику, при  можливості можна створити хоровод навколо середнього ряду парт).

Морозець, морозець             - плещуть в долоньки

Пощипав нам щічки.          – притулили долоньки до  щічок

Теплі валянки у нас,          - показують на ніжки

Шубки й рукавички.          – вертять  долоньками

Морозець, морозець           - плещуть в долоньки

Плещимо в долоні.

У дівчаток і хлоп'яток           - ховають носики

Носики червоні.

Морозець, морозець           - плещуть в долоньки

Пощипав нам щічки.          – щипають свої щічки

Теплі валянки у нас,          - показують на ніжки

Шубки й рукавички.          – вертять долоньками

Слайд № 19
3.7.Словникова робота

Слайд № 20.

Під керівництвом учителя учні роздивляються малюнки, читають слова, порівнюють, уточнюють їхнє значення: замо′к – пристрій для замикання дверей, за′мок – старовинне укріплене житло з кам’яним муром і вежами.

 Зима: В за′мок королівства Алфавіт

Нам ворота відчиніть.

В казку літер забредем,

Замо′к відкриєм, у за′мок зайдем.

У залах на стінах висять дзеркала.

Нас зустрічати буква «зе» прийшла… (Н.Становська)

Щоб в замку ви не заблукали,

Треба не лінитися,

Щоб букви й звуки розрізняли,

Читати треба вчитися.

3.8.Робота за Букварем

Слайд № 21.

VІ. Підсумок уроку. Релаксація.
Слайд № 22.

Зима : Загадкова буква «зе» десь слова свої везе.

Назбирала із книжок,зачинила на замо′к.

Дайте «зе» свою відгадку – назовіть їх за порядком. (І.Макота)

Діти продовжують ряд слів, в яких є звуки [з], [з'], уточнюють їх позицію(на початку, всередині, у кінці слова): зима, зорі, за′мок …

Слайд № 23.

Зима : Всім я вдячна за роботу, бо не пустили лінь-дрімоту.

Букву «зе» разом вивчали, звуки чітко називали.

Бачу, вмієте читати – тож вам час відпочивати.

Я ж  іду від вас, малята! Зустрінемося на санчатах!

 

1

 

doc
Додано
26 березня 2020
Переглядів
915
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку