Тема. Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ .
Мета: закріпити в учнів знання визначати звукове значення букв я, ю, є, ї та щ залежно від їхньої позиції у слові, формувати практичні навички розмежування звуків і букв; розвивати інтелектуальні здібності, вміння аналізувати, зіставляти, порівнювати; виховувати увагу, спостережливість до звуків мовлення, пізнавальний інтерес до мови; патріотичні почуття школярів.
Очікувані результати:
- співвідносять назви букв і вимову звуків, які вони позначають;
- визначають звукове значення букв у слові;
- відтворюють звучання слова фонетичною транскрипцією.
Тип уроку: комбінований урок
Обладнання: презентація до теми, музична композиція,картки із завданням.
Вид уроку: творча подорож
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Увага, діти, підведіться !
Всі широко посміхніться.
Чули ми уже дзвінок,
Починаємо наш урок !
- Доброго ранку! —
Ми друзям бажаєм.
- Доброго ранку! –
Всіх друзів вітаєм.
Доброго ранку
тобі і мені.
Щирі слова
нехай линуть рясні.
- Доброго ранку, ___________ (ім’я дитини)!
- Доброго ранку, _______________________!
2.Слово вчителя
Сьогоднішній урок буде незвичайним. Це буде творча подорож.
Ми здійснимо уявну магічну подорож Україною . Подорожуючи нашою державою, ми не тільки пригадаємо звуки і букви, а й повторимо знання з фонетики,орфоепії, графіки та орфографії. Вирушаючи в дорогу, візьмемо із собою набуті знання аби обов’язково ними скористуватися. Перш ніж почати серйозну подорож, давайте нагадаємо правила, яких усі будемо дотримуватися. У кожного з Вас вони на парті . Ці правила й будуть нашими квитками під час мандрівки. (путівник або буклет)
Зачитуємо правила:
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
2.Перевірка засвоєння теоретичного матеріалу
Наші цікаві та повчальні мандри почнуться із нашого класу. Дорога наша довга до наступної зупинки, так що будьте уважні.
Подорожувати ми будемо на гарному автомобілі майбутнього.
Візуалізовані картки “ Запитайка”
Діти витягують картки та повинні закінчити правило.
Учитель. На нашому шляху перша зупинка – Київ. Столиця та найбільше місто в Україні. Хвилі могутнього Дніпра переплутали цифри та букви.
І це призвело до хибного перебігу букв та цифр. У результаті нам доведеться розшифровувати слова. На виконання роботи відводиться 2-3 хвилини.
Завдання: за допомогою алфавіту розшифрувати слова (цифра - це номер букви в алфавіті) і записати. На партах є підказки.
|
1А а |
2Б б |
3В в |
4Гг |
5Ґг |
6Д д |
7Е е |
|
8Є є |
9Ж ж |
10З з |
11И и |
12І і |
13Ї ї |
14Й й |
|
15К к |
16Л л |
17М м |
18Н н |
19О о |
20П п |
21Р р |
|
22С с |
23Т т |
24У у |
25Ф ф |
26Х х |
27Ц ц |
|
|
28Ч ч |
29Ш ш |
30Щ щ |
31Ь ь |
32Ю ю |
33Я я |
|
Хто перший розшифрував, виходить до дошки і записує фонетичну транскрипцію.
Учитель. На нашому шляху чергова зупинка – місто Умань.
Умань увійшла до топ-10 міст з найгарнішими пейзажами за версією журналу “The Guardian”. Щоб добре відзначитись та запам`ятати її, нам треба виконати наступне завдання.
Гра «Мандрівні звуки»
Одна група мандрівників, виписує слова, в яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки. Друга група, виписує слова, в яких ці букви позначають один звук та м’якість попереднього приголосного.
Зброя, картопля, олія, лінія, людина, ілюстрований, об’єднати, третє, криниця, травою, адресують, аквареллю.
Якщо Ви правильно виконали завдання, з перших букв слів складеться початок прислів’я: «…… солов’я не тішить»
«Золота клітка солов’я не тішить».
Як ви це розумієте?
Учитель. Виїхавши з Умані в напрямку до нового міста, ми натрапили на роздоріжжя, що привело нас у болото. Щоб наш магічний автомобіл не загруз, ми повинні прявити кмітливість і швидкість реакції.
Відгадайте загадку
Має повно колючок,
Мов зелений їжачок,
А в зимові гарні свята
Має ще й прикрас багато. (Ялинка).
Виписати слова, у яких є буки я, ю, є, ї та щ. Зробити їх фонетичну транскрипцію та з’ясувати скільки ж букв і звуків у цих словах (працюємо на дошці)
Має [майе] -3б., 4 зв. ; колючок [кол’учок]-7б.,7 зв.; їжачок[йіжачок] – 6б., 7 зв.; свято[с’в’ато] – 5б., 5зв.;ялинка[йалинка] – 6б., 7 зв.
Чи були ви коли- небудь у справжньому замку? Зупиняємо наш автомобіль. Замок “ Паланок”. У більшості людей, що мають хоча б невелике уявлення про Закарпаття, головна асоціація з Мукачевом – якраз замок Паланок. Він вважається головною визначною пам’яткою міста, в середньовічних стінах якої таїться безліч загадок і таємниць.
Аби зайти до нього потрібно виконати наступні завдання.
«Робота в парах»
Перші парти виконують перше завдання – відгадують фонетичну загадку, записують її і фонетичну транскрипцію.
1.Фонетичні загадки
1.Приголосний, дзвінкий, не маю пари .Знайдіть мене у слові мати .
2. В алфавіті позначаюсь першою літерою. Є голосною, що є у слові хата.
3.Приголосний, глухий. Моя пара - [д]
4.Голосний ненаголошений. В алфавіті позначаюсь першою літерою. Мене легко пізнати за запахом . (м’ята)
Другі та треті парти знаходять зайві слова, записують через кому і готуються пояснити чому.
2.Третій зайвий
1.Кислиця, лілеї, ясен.
2. Щирість, ряст, конюшина.
3. Півонія, зілля, взаємний.
4. Їжачок,щастя, любов.
7.Фізкультхвилинка.
Ми пройшли немалий шлях і нам потрібен відпочинок.
Руханка 'Україно, ми твоя надія'
8. Кам`яна перешкода.
Учитель. Під’їжджаючи до Львова, посеред дороги, ми помітили великий камінь із словами, що означають завдання для нас, треба його виконати. тоді камінь зникне і ми зможемо подорожувати далі
► Прочитайте слова. Випишіть тільки ті, у яких є звук [й].
Ясен, ряд, воїн, армія, йод, мільярд, з’їзд, п’ять, юнга, боєць, порядок, сузір’я, мрія, синє.
► Зробіть висновок, коли букви я, ю, є позначають два звуки, а коли — один і м’якість попереднього приголосного.
Генератор ідей (практична вправа з учнями)
У книзі Юргена Вольфа «Школа літературної майстерності» є таблиця-генератор сюжетів:
|
A: ЖАНР |
B: 1 ГЕРОЙ |
C: 2 ГЕРОЙ |
D: ЕМОЦІЯ |
E: МІСЦЕ ДІЇ |
|
1. Триллер |
1. Учитель математики |
1. Діти |
1. Страх |
1. Львів |
|
2. Комедія |
2. Лікар |
2. Учень |
2. Сміх |
2. Київ |
|
3. Драма |
3. Учитель української мови |
3. Таксист |
3. Цікавість |
3.Умань |
|
4. Романтична комедія |
4. Чоловік |
4. Жінка |
4.Любов |
4. Париж |
|
5. Фентезі |
5. Поліцейський |
5. Вчитель фізики |
5. Ненависть |
5. Мукачево |
|
6. Наукова фантастика |
6. Підліток |
6. Лікар-психіатр |
6. Помста |
6. Полтава |
Щоб почати писати, оберіть 5 цифр (вони можуть повторюватися).
Створіть невеликий сюжет, користуючись таблицею, використавши слова з буквами я, ю,є,ї,щ
Учитель. Наступна зупинка - це чудове місто Полтава. Воно славиться своїми галушками та варениками.
Робота в парах. Складання запитань для інтерв’ю
Ви – журналісти, працюєте на телеканалі. Отримали завдання розказати глядачам, як готувати галушки, використавши слова з буквами я, ю,є,ї,щ
Складіть запитання, які б ви поставили досвідченому кухарю.
(із запропонованих запитань колективно обираються 5-7 для інтерв’ю)
«Влучно і зрозуміло»
Учитель. Замініть запозичені слова відповідними українськими, користуючись довідкою.
1.Цікава афіша. 2. Шевченкова автобіографія. 3.Сучасний сервіс. 4.Аплодисменти. 5. Науковий експеримент.
Довідка:а)дослідження; б) обслуговування; в)оголошення; г) життєпис; д)оплески.
10. Диктант-взаємоперевірку.
Але відчиняться вони тільки тоді, коли ми грамотно напишемо диктант-взаємоперевірку.
Прочитати звуковий запис слів. Записати слова буквами.
[зайіжджати] , [суз’ірйа] ,[йаблун’а], [йагн’а] , [йашчичок] , [пойаснеин’:а]
Учитель. Ось і закінчилась наша мандрівка. Ми повертаємось додому – до рідного села. Останнім нашим випробуванням буде згадати міста України, в яких ми сьогодні побували і записати їх в алфавітному порядку.
V. Підсумок уроку . (Рефлексія).
Метод «Мікрофон»
- Чим саме сподобалася Вам сьогоднішня мандрівка?
- Які види робіт були для Вас цікавими?
- Чи виникали труднощі під час виконання завдань на уроці,які саме?
Оцінювання.
VІ. Домашнє завдання. Оцінювання.
1.Знайти і записати 5 прислів’їв в яких є слова з буквами я, ю,є,ї,щ.(сер.рівень)
2. Знайти 3 скоромовки зі словами в яких є букви я ю є ї щ.+1 вивчити.(дост.рівень)
3. Написати міні-твір про те, яке місто України ви хочете відвідати і чому, використавши слова з буквами я, ю,є,ї,щ.