Travelling Broadens the Mind.
Мета: Ознайомити учнів з новою лексикою та відпрацювати її вживання в
усному та писемному мовленні, сприяти розвиткові мовної здогадки;
навчати учнів використовувати лексику в різних ситуаціях; розвива-
ти творчий потенціал учнів, сприяти виробленню комунікативної
компетенції, розвивати мовну здогадку та довготривалу пам’ять,
виховувати культуру інтелектуальної праці.
Обладнання: картки для групової роботи над текстом “Travelling”, картки
З новою лексикою, індивідуальні картки для виконання
Вправ з граматики, картки для читання діалогів у парах.
Міжпредметні зв’язки: геграфія.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.
Епіграф: It is better once to see than seven times to hear.
Хід уроку
1.Aim. повідомлення теми та мети уроку
T. The topik of our today’s lesson is “Traveiling”. By the end of the lesson you will be able:
– to recognize, understand and use the new words, word combinations when reading the text;
2.Warm-up. Уведення в іншомовну атмосферу
Travelling is exiting, do you agree?
From the very antient times people wanted to explore another cuontries. They used primitive transport , they spent much time to get somewhere and tried and tried.
Imagine that you’ve won a lot of money in a competition. Plan an interesting trip around the world with your partner. Discuss the following questions. Make notes.
II. Основна частина уроку
1) Listen and read the words (ex.1 p. 118)
Match them with their Ukrainian equivalents given in the box.
2) Writing. Make up sentences with new words.
3) Crossword. (choose the way of transport):
t |
r |
a |
i |
n |
||||||
c |
a |
r |
||||||||
t |
a |
x |
I |
|||||||
p |
l |
a |
n |
e |
||||||
b |
u |
s |
||||||||
s |
h |
i |
p |
|||||||
|
t |
r |
a |
c |
t |
o |
r |
|||
l |
o |
r |
r |
Y |
||||||
t |
r |
a |
m |
|||||||
Етап підготовки до читання.
3. Reading. (Ex. 1,2 p. 118)
Пред’явлення тексту для читання
Учні отримують кожне речення тексту на окремій паперовій смужечці. Вони повинні скласти текст у тій же послідовності, не дивлячись у книжку, а потім читають кожен своє речення.
Pretend to be a guide of a travel bureau. Give advice to travellers for better place or planet.
Практикування у вживанні тематичної лексики.
T. Which form of transport – train, bus, car, ship, plaine – do you associate with each of the phrases below?
Кожен учень отримує картки, на яких зображені різні види транспорту, якими можна подорожувати, – потяг, автомобіль, автобус, корабель, літак. До нього додається список слів. Учні мають уписати слова у відповідну колонку залежно від того, з яким видом транспорту асоціюється це слово.
Which form or transport – train, bus, ear, ship or plane – do you associate with each of the words and phrases below? Put them into appropriate column.
train take off
platform traffic jam
depart carriage
compartment time-table
sea-gulls waves
drive railway-station
get on airport
bus stop fly
miss conductor
road wheel
ticket offis deck
captain port
light-house helicopter
wings runway
crew tail
steward passenger
pilot
Повторення граматичного матеріалу.
T. Let’s revise some grammar rules. You have cards with sentences. But there are many mistakes there. Read these sentences, try to find and correct them.
Картка 1
1. You was at school yesterday. (WERE)
A B C D
2. Did you worked at the big plant a year ago?
A B C D E
3. I likes to watch TV.
A B C D
4. Maxim have just translated the text.
A B C D E
5. We is reading books now.
A B C D E
6. I shall go to Kyiv last month.
A B C D E F
Картка 2
A B C D
A B C D 3. Did Petro went to the theatre last Sunday? A B C D E 4. My Dad have already done this work. A B C D E
A B C D
A B C D E
|
Write about your favourite means of travelling ( Ex. 6 p. 119 )
You worked good today. Your marks are …
The lesson is over. Have a nice day!