Урок №7
Тема: Найпростіші перетворення графіків функцій.
Мета: 1) удосконалити вміння виконувати найпростіші перетворення графіків функцій.
2) розвивати логічне мислення, комунікабельність учнів;
3) формувати уміння та навички розв’язування вправ по заданій темі;
4) виховувати дисциплінованість, наполегливість, сумлінність у навчанні, цілеспрямованість, самостійність, почуття колективізму.
Тип уроку: урок - гра.
Обладнання та наочність: «знайки» (паперові квадратики з малюнком) 100 шт. , номерки, з порядковими номерами учасників (2 комплекти), номерки завдань до конкурсу №2 (1 комплект), список завдань до конкурсу №2 (3 комплекти), картки-завдання до конкурсу №3, виготовлені учнями вдома.
ХІД УРОКУ.
І.Організаційний етап.
Перевірка присутності учнів та їх готовності до уроку.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Вчитель оголошує тему уроку та каже, що завдання, яке стоїть перед учнями – це вдосконалити їх вміння виконувати найпростіші перетворення графіків функцій. Цієї мети він пропонує досягти за допомогою гри «Щасливий випадок».
Клас ділиться на 2 команди. Обираються капітани команд. Вчитель оголошує, що всі члени команди-переможця отримають по додаткових 2 бали (2 «знайки»). Оцінювання учнів класу буде здійснюватися залежно від кількості набраних ними балів.
![]()
Але перед цим треба перевірити виконання домашнього завдання, адже проведення одного з конкурсів гри напряму від цього залежить.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
При наявності в учнів проблем із завданнями домашньої роботи, учні, що впоралися з ними розв’язують їх біля дошки.
Відсутність в учня однієї з трьох карток – це мінус 1 бал ( 1 «знайка») в підсумковому заліку за урок, двох - мінус 2 балів ( 2 «знайки»), трьох - мінус 3 бали (3 «знайки»).
Вчитель збирає картки, виготовлені учнями, та складає їх окремо, залежно від того, в якій із команд знаходиться автор картки.
IV. Проведення гри «Щасливий випадок».
Конкурс №1 «Швидше, швидше, швидше!»
Правила конкурсу: Капітани команд тягнуть жереб, чия команда буде відповідати першою. Вчитель зачитує запитання. Після чого рахує до трьох, а потім дає можливість відповісти представнику, який перший підняв руку, команди, що отримала право першого голосу. Якщо відповідь не повна, або не вірна, слово передає вчитель представнику команди-противника. Якщо до чи підчас відповіді наявні викрикування з місця, то команда, де наявне таке порушення взагалі втрачає право голосу для відповіді на дане запитання. Учень, що дав правильну відповідь, отримує від вчителя «знайку» вартістю 1 бал. Якщо ні одна з команд не дала правильної відповіді, то вартість наступного запитання зростає на 1 бал.
Завдання до конкурсу №1.
Конкурс №2 «Фортуна посміхнись!»
Правила конкурсу: Капітани команд присвоюють кожному члену своєї команди порядковий номер, роздавши їм номерки, отримані від вчителя. Кількість номерків в одному комплекті дорівнює половині кількості учнів в класі. Вчитель на столі окремо розкладає номерами донизу порядкові номери учасників команд та номери завдань. Капітан однієї з команд підходять до учительського столу та витягує номер учасника команди. Учні, з названим порядковим номером (2 команди – 2 учні), підходять до вчительського столу і кожен тягне номер завдання, який він буде виконувати. Вартість 1 завдання – 1 «знайка». Дошка ділиться на 2 половини (2 команди). Учні беруть у вчителя листи із завданнями, кожен виконує свій номер біля дошки, зачитавши по черзі завдання вголос. Команди виконують в зошиті завдання свого представника. Якщо учень зробить вірно завдання, то він отримує одну «знайку» вартістю 1 бал. Вартість «знайки» пишеться вчителем на її зворотній стороні з власним підписом. Якщо у виконавців виникли проблеми із завданнями, то вони можуть задати запинання своїй команді з дозволу вчителя. 1 запитання – це мінус 0, 25 вартості «знайки». Максимальна кількість запитань – 4. Не допускаються запитання типу: «Як робити все завдання?» Учасник команди, який дає підказку, отримує 0, 25 «знайки». Якщо команда не може допомогти своєму члену, що знаходиться біля дошки, то за допомогою звертаються до команди противників, але одна підказка з їхнього боку буде коштувати 0,5 «знайки». Облік вартості «знайок» веде вчитель. Якщо представник команди впорався із завданням швидше, ніж його противник, то його капітан йде до вчительського столу та витягує номер наступного учасника його команди, що буде виконувати завдання і т.д.. Тривалість конкурсу визначає вчитель.
Завдання до конкурсу №2.
Побудуйте графік функції:
Конкурс №3 «Домашні сюрпризи».
Правила конкурсу: Кожна команда на окремому столі викладає завданням донизу, виготовлені членами команди вдома (дивись домашнє завдання до уроку №6) картки, на яких виконана побудова графіків функцій з помилками та вказано ім’я автора роботи. Капітани команд по черзі витягують завдання для своїх команд із завдань, заготовлених суперниками. Після чого йде їх колективне обговорення та пошук допущених помилок. На це відводиться 1 хвилина. За часом слідкує вчитель. Команда обирає доповідача, який і оголошує недоліки завдання. Правильність відповіді контролює учень протилежної команди, який розробив дане завдання, та вчитель. У випадку правильної відповіді доповідач отримує 1 бал (одну «знайку»), всі члени його команди отримують по 0,25 «знайки». У випадку неправильної відповіді, або не повної, учень, який готував це завдання вдома, оголошує правильний варіант відповіді і отримує 1 бал (одну «знайку») . Якщо і його відповідь не вірна, то балів нікому не нараховується. Контроль за правильність відповідей веде вчитель, він і роздає учням зароблені ними «знайки», вказуючи на них її вартість в балах. Потім капітани знову тягнуть завдання для своїх команд. Все повторюється знову. Кількість завдань, які будуть розглянуті командами визначає вчитель.
V. Підведення підсумків гри та уроку.
VІ. Домашнє завдання.
Повторити § 2 п.10 з підручника В. Кравчука, М. Підручної, Г. Янченко «Алгебра 9»,
№ 300,
ст.214 №925(в, е);
Індивідуально: Вчитель формує групу учнів з вищим рівнем знань та дає їм завдання виготовити «Досьє квадратичної функції» засобами програми Microsoft Power Point, або іншим зручним їм способом, з метою його представлення на наступному уроці. Консультантами в даній роботі у них є вчителі математики та інформатики.