Однотемний урок рідної мови для класу –комплекту 2-4
Тема. Підсумковий урок з теми «Іменник».
Мета. Узагальнити знання учнів про лексичні і граматичні ознаки іменника. Формувати вміння правильно вживати іменники в реченні. Закріплювати вивчені орографічні правила. Розвивати мову та мислення, кмітливість, самостійність . Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання. Таблиця « Іменник», картина « Зима», перфокартки для морфологічного розбору іменника, сигнальні картки « Однина»,» Множина», перфокартки з теми « Відмінювання іменників», казкова рукавичка, картки для зорового диктанту.
Хід уроку
1.Організація класу.
Повідомлення теми і завдань уроку.
Чудо сани налетіли,
Скакуни в тих санях білі.
В санях тих сидить цариця
Білокоса, білолиця,
Рукавом махає, сріблом все вкриває.
-Які слова допомогли відгадати загадку?
- Зберемо у рукавичку « зимові слова- іменники( лід,сніжок,сніжинка,зимонька…).
3. Хвилинка каліграфії. Самостійна робота. Прочитай склади: Сс Тт жи сні ки хо ти Сніжинки тихо---. -Які слова з них можна утворити? Запишіть їх. Доповніть речення. Запишіть, виділіть граматичну основу. Перевірка завдання. -Яким членом речення виступає іменник? |
3. Хвилинка каліграфії. Робота з учителем. -Прочитайте. Подумайте, які букви треба вставити? Зам..тіл.., зам..тіл.. нал..тіла, а в селі дітвора пораділа. - Назвіть перевірні слова. Визначте рід і число іменників. Запишіть текст ( з коментуванням). Доповніть ряд синонімів: Заметіль, завірюха, ( хуга, пороша, хуртовина, віхола…). -До якої частини мови належать ці слова? Складіть і запишіть речення з одним із слів-синонімів. Зачитування речень окремими учнями. |
- На які групи поділяються іменники?
4.Вибірково-розподільний диктант.
1 варіант- виписати іменники, які відповідають на питання хто?( Назви істот). 2варіант- назви неістот. |
1 варіант-виписати власні іменники. 2варіант-загальні іменники. |
Дніпро, білка, ліс, дятел, сніжок, Оленка, лось, синиця, Шевченко, соня, Соня.
Перевірка диктанту.
5. Число іменників.
Дидактична гра « Подай сигнал».
Окуляри, руки, грибок, санчата, м’яч, небо, сонце, мороз, лижі, рукавички.
Учні подають сигнал картками « однина» або « множина».
6. Фізкультхвилинка.
Руханка -танок « Морозець»
7. Диктант-гра.
- Запишіть іменник ,які є в куплеті пісні « Морозець».
Визначте їх число. 8. Самостійна робота. Вправа 232. (Вашуленко М.С. Ураїнська мова 2клас) |
Доберіть спільнокореневі слова до « морозець». 8. Запис речення під диктовку. Морфологічний розбір іменників. Над полем синьою дугою небо протяглось. |
9. Рід іменників.
Дидактична ра « Чарівна скринька». Діти називають іменники, визначають їх рід і опускають фішку у скриньку.
10. Зоровий диктант. Ясен, заєць, олень, ведмідь, портфель, іній. -Побудуйте речення з « зимовими» словами. |
10. Відмінювання іменників .Робота з перфокартками. |
11. Робота над розвитком мовлення.
Розгляньте репродукції картини « Зима».
-Що хотів сказати художник?( Музика . Пори року. Зима)
Зима- красуня, біла чарівниця!
В ній стільки дива-дивного , краси!
І снігу білого нанесено по вінця,
І віхол, і хурделиць голоси…
А сонце блисне , всюди заіскриться
І сніг заграє барвами всіма.
Така чарівність навіть не присниться.
Це все чаклунка, білая зима!
-Чи сподобалась вам картина?
-Чи співзвучні картина, музика й вірш?
« Зберіть» і запишіть з картини слова, які відповідають на питання хто? що? Переможцем буде той, хто запише найбільше слів. |
Скласти за змістом картини розповідне, питальне і окличне речення. |
Зачитування слів, речень, визначення переможця.
12. Гра « Швидко слово вимовляй, йому риму добирай».
Сніжок-лужок, сніг-( сміх), гай-( край), сніжинка-( пушинка), іній-(синій) і т. д.
Сніжинки завжди зачаровують нас своїм плавним, легким рухом. І саме цей рух сніжинок надихає талановитих людей на створення музики, вірша танцю. Зараз ми спробуємо відчути себе поетами.
Складання вірша за римами.
Сніжиночки-пушиночки
Тихесенько –рівнесенько
Зачитування віршів.
13. Підсумок уроку.
Чи сподобався вам урок? Що саме запам’яталося?