ТЕМА: Приголосні звуки
МЕТА: дати поняття, для чого потрібні приголосні звуки, яка їх роль в мові.
ХІД УРОКУ
1.Організационний момент
- Зараз ми відправимся в подорож по загадковій країні, в якій живуть приголосні звуки. Приголосні звуки вирішили здійснити прогулянку по їх країні. Пригадайте, чим відрізняються приголосні звуки від голосних?
-Голосні звуки тягнуться, співаються.
-Приголосні звуки на своєму шляху зустрічають перешкоду.
2.Хвилинка каліграфії.
Запишіть парні приголосні звуки.
Б-п, д – т, в – ф, з – с, ж – ш, г – к.
Запишіть словосполучення, уставити потрібну букву.
А) Списати з дошки:
Смачний су(п), ло(ф)кий жираф, хворий зу(п).
Б)Запишіть під диктовку.
Молотьба, рідкий, в’язкий, легкий, ложка.
В) Запишіть по пам’яті.
Хто ліниться, той постійно хоче спати.
-Назвіть приголосні, які не мають пари.
Р, л, м, н, й, ш, ц, ч, щ.
3. Записати речення і прокоментувати його.
Сонячним променям.
4. Перевірка знань
Визначити, де м’який, а де твердий приголосний звук.
Пройдіть це випробування.
На дошці запис.
В дрімучому лісі жила мовчазна птиця сова.
-Знайдіть в цьому реченні небезпечні місця.
Списати речення без помилок.
-Назвіть, які приголосні м’які, а які тверді?
Замалюйте тверді приголосні синім олівцем, а м’які – зеленим.
-А нащо нам потрібні приголосні звуки?
(Щоб отримати слова)
-Яке слово краще прочитати- коли одні голосні, чи одні приголосні, чи приголосні і голосні?
- Розділіть слова на групи. На дошці запис.
Берези, дятли, лижі, пальми, тюлень.
-Які групи утворилися? (з м’якими і твердими приголосними)
Проведемо експеримент. На дошці запис.
Н. ст, б. р. б. н, в. вк, ст. л, с . лиц.., ч..йни.., уч. ник.
-Як ви думаєте, чого більше приголосних звуків чи голосних?
5.Завдання для кмітливих.
Зі слова збіг приголосний, поверніть його
Рубка - …., лапа - …, шар - …., укус - …., каска - …, слон - ...
-Давайте подумаємо, які були слова?
6. Підсумок уроку
- Що ми пригадали про приголосні звуки?