Цикл уроків з теми " Органи кровообігу" в зручному форматі табиць. Містить схеми, проблемні питання, інтерактивні вправи та тестові завдання для актуалізації, закріплення та перевірки знань з теми.
Тема. Органи кровообігу. Серце, його будова. Урок біології у 8 класі
Тип уроку: комбінований, формування знань.
Обладнання та матеріали: підручник, муляжі будови серця, таблиці (схема серцево-судинної системи, будова серця).
Мета
№ |
Етап уроку |
Прийоми діяльності і методи роботи вчителя |
Діяльність учнів |
Час |
1 |
Організаційний момент |
Привітання, підготовка робочого місця, відмічання відсутніх. |
Готують робоче місце до уроку. |
1хв |
2 |
Актуалізація опорних знань з опорою на чуттєвий досвід учнів |
(«Мозковий штурм») Вчитель пропонує учням пригадати функції крові записує на дошці в стовпчик. Потім пропонує пригадати склад крові, записує в другий стовпчик. Пропонує дітям знайти відповідність між функцією та складом крові. |
Називають функції крові. Називають склад крові. Знаходять відповідність між функцією та складом крові. |
2хв
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
(«Проблемне питання») Чи зможе кров виконувати всі ці функції, якщо не буде рухатись? |
Відповідають на питання. Роблять висновок, що кров має рухатись. |
1хв |
4 |
Запис теми і мети на дошці |
Вчитель оголошує тему уроку. Разом з учнями формулюють мету уроку. |
Записують тему уроку в зошиті. Допомагають вчителю сформувати мету уроку. |
1хв |
5 |
Вивчення та осмислення нового матеріалу
|
1. Загальний план будови кровоносної системи. Користуючись таблицею, вчитель розповідає про будову кровоносної системи людини. Звертає увагу учнів на замкненість кровоносної системи. |
Складають схему в зошиті за допомогою вчителя: серце та кров.судини(артерії, вени, капіляри) |
3хв
15хв
|
2. Будова серця.
|
Учні читають, потім з допомогою вчителя визначають і записують оболонки серця. «Підказують» вчителю функції оболонок серця.
Читають, потім складають схему будови серця за допомогою вчителя. Вени ↓ Клапан (півмісяцевий) ↓ Передсердя ↓ Клапан (стулковий) ↓ Шлуночок ↓ Клапан (півмісяцевий) ↓ Артерія
|
|||
3. Властивості серцевого м’яза. Вчитель пропонує учням на с.66-67 ознайомитись з властивостями серцевого м’яза та виписати їх. Пояснює явище автоматії (водії ритму). |
Читають, самостійно записують (список). Приймають участь в обговоренні. |
11хв |
||
4. Кровопостачання серця. Вчитель пропонує учням причитати про коронарні артерії на с.67-68. |
Читають. |
3хв |
||
|
|
2)Регуляція роботи серця. Вчитель пропонує учням на с.69 ознайомитись з регуляцією роботи серця. Розповідає про вплив чинників: нервова система, гормони, концентрація іонів К+ та Са2+. |
Читають, слухають. |
|
6 |
Закріплення |
Самостійна робота учнів 1) Чому серц.м’яз виділяють в окрем. тип? 2) Як забезпечується автоматизм серця? |
Виконують самостійну роботу в зошитах. |
4хв |
|
|
(«Проблемне питання») Чому серце не втомлюється? |
Відповідають на питання. Роблять висновок, що серцевий м’яз встигає відпочивати. |
|
7 |
Контрольно-коригувальний |
Вчитель оголошує тему уроку. Разом з учнями формулюють мету уроку. |
Записують тему уроку в зошиті. Допомагають вчителю сформувати мету уроку. |
2хв |
8 |
Підбиття підсумків |
1) Серцевий цикл. Вчитель пропонує учням на с.69 ознайомитись з табл. «Фази серцевого циклу». Пояснює. Пропонує порівняти тривалість систоли та діастоли. |
Ознайомлюються з таблицею, роблять висновок про ритмічність роботи серця та чергування розслаблення та скорочення. |
1хв |
9 |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Опрацювати § 23 підручника; завд. с..68№ 1-5, підготувати повідомлення «О.О.Кулябко один з основоположників реаніматології» |
Записують домашнє завдання в щоденник. |
1хв |
Тема. Будова та функції кровоносних судин. Рух крові. Урок біології у 8 класі
Тип уроку: комбінований, формування знань.
Обладнання та матеріали: підручник, муляжі будови серця, таблиці (схема серцево-судинної системи, схема кровообігу), постійні мікропрепарати кровоносних судин, мікроскоп.
Мета
1) навчальна: закріпити знання учнів з будови та функцій серця та кровоносної системи людини, вивчити особливості будови кровоносних судин в зв’язку з виконуваною функцією;
2) розвивальна: логічно мислити, вміння виділяти головне, порівнювати, робити висновки;
3) виховна: вміння співпрацювати в групі та колективі, відповідальність, культура спілкування.
Демонстрування муляжів кровоносних судин; вимірювання артеріального тиску.
Лабораторні дослідження: вимірювання частоти серцевих скорочень.
ДІЯЛЬНІСТЬ
порівнює:
- будову артерій, вен і капілярів;
уміє:
- вимірювати пульс;
СТАВЛЕННЯ
усвідомлює значення:
внеску вчених у розвиток знань про кровоносну систему (У. Гарвей, та ін.), в тому числі українських (М. М. Амосов)
ЗНАННЯ
оперує термінами:
- артеріальний тиск,
називає:
- кровоносні судини;
- фактори, які впливають на роботу серцево-судинної системи;
характеризує:
- будову кровоносних судин;
- велике й мале кола кровообігу;
- рух крові по судинах;
- артеріальний тиск крові;
- лімфообіг;
пояснює:
- взаємозв’язок будови та функцій кровоносних судин;
№ |
Етап уроку |
Прийоми діяльності і методи роботи вчителя |
Діяльність учнів |
Час |
1 |
Організаційний момент |
Привітання, підготовка робочого місця, відмічання відсутніх. |
Готують робоче місце до уроку. |
1хв |
2 |
Перевірка д.з. |
Вчитель перевіряє наявність д.з. |
Відкривають зошити |
1 хв |
3 |
Актуалізація опорних знань з опорою на чуттєвий досвід учнів |
(«Спіймай помилку») Вчитель пропонує учням виправити помилки в своїй розповіді. Обговорення результатів. 1)В людини незамкнена кровоносна система. 2)Ендокард – зовнішня сполучнотканна оболонка серця. 3)Серце повністю контролюється нервовою системою. 4)Закупорка коронарних артерій призводить до інсульту. 5) Робота серця повністю регулюється нервовою системою. 6) Адреналін та йони Кальцію зменшують частоту й силу серцевих скорочень. |
Уважно слухають, відмічають помилки вчителя письмово, приймають участь в обговоренні результатів. |
3 хв
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
Вчитель пропонує розв’язати задачу. Виходячи із тривалості фаз серцевого циклу, визначте, скільки років у 80-річної людини відпочивало серце.
|
Розв’язують задачу |
1хв |
4 |
Запис теми і мети на дошці |
Будова та функції кровоносних судин. Рух крові. |
Записують тему |
1хв |
5 |
Вивчення та осмислення нового матеріалу+ Закріплення + Контрольно-коригувальний |
1. Кровоносні судини. Розповідь вчителя. |
Вивчають типи кровоносних судин. |
5хв
|
2. Кола кровообігу. Розповідь вчителя з використанням таблиці «Схема кровообігу» |
Слухають, конспектують, запам’ятовують послідовність руху крові по кровоносній системі.
|
5хв
|
||
Гра «Кола кровообігу». Знімаємо фільм. Вчитель розподіляє ролі: вени, артерії, праве передсердя, ліве передсердя, трьохстулковий клапан, мітральний клапан, правий шлуночок, лівий шлуночок, легенева артерія, легенева вена, легені, внутрішні органи. Готує три таблички: кров, О2, СО2. Інструктує. 1)Дубль1. Мале коло кровообігу. Після сигналу передає табличку «кров» «правому передсердю», слідкує за правильною послідовністю передачі. 2)Дубль2. Велике коло кровообігу. Після сигналу передає табличку «кров» «лівому передсердю», слідкує за правильною послідовністю передачі. 3)Дубль3. «Монтаж» Вчитель пропонує об’єднати два круга кровообігу. |
Учні отримують ролі, згадують частини кровоносної системи, з якими «співпрацює». Отримує інструкцію. «Легені» отримують табличку з О2. Дубль1. Мале коло кровообігу. Отримують від вчителя табличку «кров» і передають її одне одному. Починають з правого передсердя. «Легені» насичують кров О2, забирають СО2 «Внутрішні орга-ни» віддають СО2 та забирають О2. Дубль2. Велике коло кровообігу. Починають з лівого передсердя. Кров з киснем мандрує до внутрішніх органів, де передає кисень і забирає вуглекислий газ. Дубль3. Об’єднують два круги. |
10хв |
||
3. Рух крові по судинах. Розповідь вчителя з використанням презентації |
Слухають, конспектують, запам’ятовують |
10хв |
||
|
4. Лабораторне дослідження (с. 100) |
Виконують лаб. дослідження |
5хв |
|
6 |
Підбиття підсумків |
Вчитель задає питання:
|
Учні відповідають на запитання, роблять підсумки уроку. |
1хв |
7 |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Опрацювати § 22 підручника; завд. с.101, підготувати повідомлення про серцево-судинні хвороби* . |
Записують домашнє завдання в щоденник. |
1хв |
вени
артерії
праве
передсердя
ліве передсердя
правий шлуночок
лівий шлуночок
легенева артерія
легенева вена
легені
внутрішні органи
кров
О2
СО2
Тема. Рух крові по судинах.
Тип уроку: комбінований, формування та застосування знань.
Обладнання та матеріали: підручник, таблиці (схема серцево-судинної системи, схема кровообігу), тонометр, секундомір.
Мета
1) навчальна: з’ясувати причини руху крові по судинах, визначити роль серця та кровоносних судин в підтриманні руху крові, навчити учнів користуватись приладами для визначення артеріального тиску;
2) розвивальна: логічно мислити, вміння виділяти головне, порівнювати, робити висновки, вміння застосовувати отримані знання з предмету вивчення в практичній діяльності;
3) виховна: вміння співпрацювати в групі та колективі, відповідальність, культура спілкування.
№ |
Етап уроку |
Прийоми діяльності і методи роботи вчителя |
Діяльність учнів |
Час |
1 |
Організаційний момент |
Привітання, підготовка робочого місця, відмічання відсутніх. |
Готують робоче місце до уроку. |
1хв |
2 |
Актуалізація опорних знань з опорою на чуттєвий досвід учнів |
«Знайди зайве» . Вчитель пропонує учням знайти зайвий термін та пояснити свій вибір. 1) збудливість, провідність, автоматія, саморегуляція. 2) праве передсердя, мітральний клапан, правий шлуночок, легеневі артерії. 3) правий шлуночок, аорта, легені. |
Знаходять зайвий термін, пояснюють. |
2хв
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
Ставить питання учням: 1)Пригадайте з фізики, що таке тиск. Пише на дошці в куті формулу, наведену учнями. 2)Чи може в кровоносних судинах тиск крові мати від’ємне значення? Відповідає, що так, і без цього кров не може рухатись по судинах. |
Відповідають, що тиск пропорційний силі, поділеній на площу поперечного перерізу:Р=F/S Відповідають. |
1хв |
4 |
Запис теми і мети на дошці |
Вчитель оголошує тему уроку. Разом з учнями формулюють мету уроку. |
Записують тему уроку в зошиті. Допомагають вчителю сформувати мету уроку. |
1хв |
5 |
Вивчення та осмислення нового матеріалу
|
1)Причини руху крові. Вчитель пропонує учням ознайомитись з малюнком на с.72 підручника. Відмічає особливості кровоносної системи, що забезпечують рух крові:
|
Опрацьовують матеріал підручника. За допомогою вчителя відмічають особливості кровоносної системи, що забезпечують рух крові. Записують. |
10хв
|
2)Вимірювання артеріального тиску. Вчитель пропонує учням ознайомитись з матеріалом підручника на с.72-73 підручника. Пояснює значення показників артеріального тиску людини:
|
Опрацьовують матеріал підручника. |
5хв |
||
3) Пульс. Вчитель запитує в учнів, як вони розуміють це поняття. Пояснює, що пульс – коливання стінок артерій, які виникають при підвищенні тиску після систоли. |
Учні пояснюють. Записують визначення пульсу. |
5хв |
||
6 |
Закріплення |
Вчитель проводить практичну роботу 2 (Визначення ЧСС і артеріального тиску) та практичну роботу3. (Реакція серцево-судинної системи на дозоване навантаження). |
З допомогою вчителя виконують практичні роботи, оформлюють, формулюють висновки. |
16хв |
7 |
Контрольно-коригувальний |
Вчитель пропонує виконати завдання с.74№ 1-3. |
Виконують тести, перевіряють одне в одного. |
2хв |
8 |
Підбиття підсумків |
Вчитель задає питання: що забезпечує рух крові по судинах? |
Учні відповідають на запитання, роблять підсумки уроку. |
1хв |
9 |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Опрацювати § 26 підручника;, підготувати повідомлення «Гіпертонія»*. |
Записують домашнє завдання в щоденник. |
1хв |
Тема. Лімфообіг та його значення. Урок біології у 9 класі
Тип уроку: комбінований, формування знань.
Обладнання та матеріали: підручник, таблиця схема серцево-судинної системи.
Мета
1)навчальна: ознайомити учнів з будовою та функціями лімфатичної системи людини;
2)розвивальна: логічно мислити, вміння виділяти головне, порівнювати, робити висновки;
3)виховна: вміння співпрацювати в групі та колективі, відповідальність, культура спілкування.
№ |
Етап уроку |
Прийоми діяльності і методи роботи вчителя |
Діяльність учнів |
Час |
1 |
Організаційний момент |
Привітання, підготовка робочого місця, відмічання відсутніх. |
Готують робоче місце до уроку. |
1хв |
2 |
Актуалізація опорних знань з опорою на чуттєвий досвід учнів |
Біологічний диктант («так» чи «ні»).
Вчитель називає та коментує правильні відповіді, вибірково виставляє оцінки. |
Учні заповнюють таблицю в зошиті. Після диктанту обмінюються зошитами і перевіряють. |
5хв
|
3 |
Мотивація навчальної діяльності |
Вчитель пропонує учням пригадати, які рідини складають внутрішнє рідке середовище організму, як вони пов’язані між собою. |
Називають: кров, лімфа, тканинна рідина. |
3хв |
4 |
Запис теми і мети на дошці |
Вчитель оголошує тему уроку. Разом з учнями формулюють мету уроку. |
Записують тему уроку в зошиті. Допомагають вчителю сформувати мету уроку. |
1хв |
5 |
Вивчення та осмислення нового матеріалу
|
1)Будова лімфатичної системи. Вчитель пропонує учням ознайомитись з малюнком 1 на с.75, коментує, звертає увагу на розташування лімфатичних вузлів. Запитує в учнів, до якої ще системи органів належать лімфатичні вузли. |
Висловлюють припущення щодо розташування лімфатичних вузлів. Пригадують, що лімфатичні вузли належать до периферійної частини імунної системи. |
5хв
|
2)Зв’язок рідин внутрішнього рідкого середовища організму. Вчитель пропонує учням ознайомитись з малюнком 2 на с.75, коментує, звертає увагу на постійну фільтрацію крові та вбирання тканинної рідини в лімфатичні судини. Користуючись схемою серцево-судинної системи, звертає увагу учнів, де відбувається зв’язок. |
Складають схему в зошиті: кров
тканинна лімфа рідина |
5хв
|
||
3)Будова лімфатичних судин. Вчитель пропонує учням ознайомитись з матеріалом підручника на с.76 (1 абз.). |
Опрацьовують матеріал, відмічають риси, спільні з венами (клапани).
|
2хв |
||
4)Функції лімфатичної системи. Вчитель пропонує учням ознайомитись з матеріалом підручника на с.76 (4 абз.) та скласти список функцій. Проводить бесіду. |
Опрацьовують матеріал, складають список функцій лімфатичної системи. Обговорюють.
|
7хв |
||
6 |
Закріплення + Контрольно-коригувальний |
( «Дерево вирішень») Вчитель пропонує класові проблему: обґрунтуйте, що в основі взаємозв’язку між рідинами внутрішнього середовища лежить явище дифузії. Нагадує, що таке дифузія. Цікавиться актуальністю проблеми (біологічний аспект). Учнів об’єднує в групи по четверо. Видає ксероксний лист та маркер.10 хвилин - обговорення в групі, оформлення малюнка, потім кожна група вивішує свій малюнок і представляє свою гіпотезу. |
Учні обговорюють проблему в групах, оформлюють малюнок. Кожна група обирає спікера, який біля дошки захищає гіпотезу. |
14хв |
7 |
Підбиття підсумків |
Вчитель задає питання: яке значення має лімфатична система в організмі людини? |
Відповідають на запитання, роблять підсумки уроку. |
1хв |
8 |
Інструктаж з виконання домашнього завдання |
Опрацювати § 27 підручника; завд. №1-5, с. 76. |
Записують домашнє завдання в щоденник. |
1хв |