УРОК 41. УСНЕ ВІДНІМАННЯ ВИДУ 40 – 8. Порядок виконання дій у виразах з дужкаим і без дужок.
Мета: ознайомити учнів з прийомами обчислень для випадків віднімання виду 40 – 8; удосконалювати обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі; розвивати пізнавальний інтерес, уміння робити висновки, засновані на виконаних діях; виховувати почуття колективізму і взаємодопомоги, відповідальності.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 57, завдання 316; 317)
Завдання 316
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 317
— Скільки сувоїв тканини залишилось у магазині? Прочитайте розв’язання задачі двома способами.
2. Усна лічба
1) Встанови послідовність та продовж ряд чисел.
Добери відповідні числа. 1 група
2) Обчисли. Добери відповідні числа. 2 група
3) Заміна чисел — круглих десятків сумою за зразком.
50 = 40 + ; 70 = + 10; 40 = + 30; 100 = 90 + 3 група .
3. Хвилинка каліграфії (с. 57)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з прийомами обчислень для випадків віднімання виду 40 – 8.
Технологія «Дерево рішень»
Проблема: Рішення( щоб знати ) :
навчитися виконувати віднімання виду 40-8 як виконувати віднімання виду 40-8
порядок виконання дій у виразах з дужками як розкладати на доданки круглі числа
і без дужок як правильно виконувати обчислення у
виразах з дужками і без дужок
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 57–58)
Завдання 318. Робота в групах
Командна гра «Ланцюжок».
Завдання 319. Колективне опрацювання матеріалу
— Розгляньте, як виконали віднімання.
40 – 8 = (30 + 10) – 8 = (10 – 8) + 30 = 2 + 30 = 32
Запам’ятай!
1) Кругле число розкладіть на доданки, один з яких дорівнює 10.
2) Від десяти відніміть одиниці.
3) Отриманий результат додайте до десятків, що залишилися.
Завдання 320 (усно) 4 група
Учні пояснюють, як закінчити обчислення, працюючи у зошитах.
20 – 5 = (10 + 10) – 5 = 10 – 5 + 10 =
— Від числа 20 треба відняти 5. 20 — це 2 десятки. Візьмемо 1 десяток — це 10 одиниць. Від 10 віднімемо 5, залишиться 5 одиниць. До 1 десятка додати 5 одиниць, буде 15.
— Яку властивість використали?
Завдання 321. Самостійне виконання завдання 1 група
Один учень працює біля дошки.
Завдання 322. Фронтальне вивчення змісту задачі
Під час відтворення змісту учні на дошці зображують умову задачі. Після цього учні працюють самостійно, один учень — за закритою дошкою.
Завдання 323 5 група
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
Завдання 324
Після складання плану розв’язання учні записують розв’язання самостійно.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Обчислення з коментуванням 4 група
2. Знайди периметр квадрата. Добери відповідні числа.
2 група
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
Технологія «Дерево рішень»
— Чого навчалися на уроці? ( складати скорочений запис до задачі, правильно оформлювати запис задачі у зошиті)
— З якими прийомами обчислення ознайомилися? ( віднімання від круглого числа одиниці)
VII. Домашнє завдання
С. 59, завдання 325; 326.