Усний журнал "Болотне царство"

Про матеріал
Розширити і уточнити знання дітей про рослинний та тваринний світ боліт та середовище їх існування. Розвивати пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, уважність, пам’ять, уяву, кмітливість, логічне мислення, вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин, виховувати розумне бережливе ставлення до природ
Перегляд файлу

 

Подільська міська рада

Липецький ліцей Подільської міської ради

Подільського району Одеської області

                                     

C:\Users\user\Desktop\images (2).jfif

                                                               Підготувала

вчитель початкових класів

                                                                          Липецького ліцею

                                                                                   Тіора Ауріка Василівна

2024

Тема. Болотне царство

Мета . Розширити і уточнити знання дітей про рослинний та  тваринний світ боліт та середовище їх існування. Розвивати пізнавальний інтерес учнів, спостережливість, уважність, пам’ять, уяву, кмітливість, логічне мислення, вміння спостерігати за тваринами, описувати зовнішній вигляд тварин, виховувати розумне бережливе ставлення до природи.

Хід заняття

 

І. Організаційний момент.                    

ІІ. Повідомлення теми заходу:

 Загадка:  Ні море, ні земля, корабель не плаває, а ходити неможна.  (Болото)

Сьогодні ми з вами дізнаємося, що таке болото,  чи є  там  життя, яке значення воно має. Всі ці питання розглядатиме подорожуючи сторінками усного журналу.

Настав час познайомитись зі сторінками усного журналу.

1 сторінка – «Болота. Види боліт»

     Болото надмірно зволожена ділянка суходолу з шаром торфу не менш як 30 см.

Болота виникають при заростанні озер. Спочатку на дні озера відкладаються мул, пісок, рештки рослин. Озеро поступово міліє. Підводна рослинність змінюється надводною, вологолюбною, що вкриває всю його поверхню. Коли ці рослини відмирають, їхні рештки відкладаються на дні. З часом вони нагромаджуються, ущільнюються і перетворюються на торф. Так на місці озера з’являється болото. Рідше заболочуванню сприяє діяльність таких тварин як бобри.

Утворення болота

https://disted.edu.vn.ua/media/images/Kolesnikova/image001%20-%20Copy%202.png

 

Болота поділяються на  низинні, верхові та перехідні. Вони розрізняються за джерелом живлення і характером рослинності.

                   https://disted.edu.vn.ua/media/images/Kolesnikova/image002%20-%20Copy%201.png

Низинні болота утворюються в долинах річок, на берегах озер. Живляться підземними водами. З рослин переважають осока, очерет, хвощі, плавуни та інші вологолюбні рослини, з дерев – вільха. В Україні низинні болота поширені на Поліссі.

https://disted.edu.vn.ua/media/images/Kolesnikova/image004%20-%20Copy%201.png

Верхові болота розміщуються на вододілах річок, живляться атмосферними опадами. Рослинність на таких болотах бідна, здебільшого – різні мохи. Ростуть також пухівка, журавлина. Багато верхових боліт розташовані у районах з великою кількістю опадів – у тайзі, тундрі.

https://disted.edu.vn.ua/media/images/Kolesnikova/image003%20-%20Copy%201.png

Перехідні болота займають за характером живлення та рослинності проміжне положення. Живляться як підземними водами, так і атмосферними опадами. На перехідних болотах росте велика кількість сфагнума, можна зустріти журавлину та росичку.

 В межах України найбільше боліт на Поліссі (особливо у Волинській, Рівненській та Чернігівській областях), у долинах степових річок, а також у Карпатах.

Коли товщина торф'яного шару менша, територію називають заболоченими землями. Болота містять 5-10% сухої речовини(торф), решта - вода. У болоті ростуть вологолюбні рослини. З їх напіврозкладених решток утворюється торф.

У нашій країні болота осушують за допомогою спеціальних машин, які копають канали і канави. По цих каналах і канавах вода стікає в річки, або штучні водойми, і болото поступово висушується.

На висушених болотах видобувають торф. Торф нарізають кусками і сушать. Його використовують як паливо для електростанцій, добриво на поля , як сировину на хімічних заводах, використовують на будівництві.( Показую зразок торфу). Торф складається з напіврозкладених рослинних решток.

На місці висушених боліт вирощують і збирають високі врожаї культурних рослин. Але осушення боліт поряд з позитивними наслідками викликає і негативні, які призводять до зникнення багатьох видів рослин, у тому числі лікарських, збіднення видового складу тваринного світу.

https://www.youtube.com/watch?v=sEmlqeeYt0M  

https://www.youtube.com/watch?v=Lbnolk3MySU Болота. Різновиди боліт

2 сторінка – «Рослинний світ боліт»

Рослинність боліт дивовижна і багатогранна. Тут приховані такі скарби, яким можуть «позаздрити» навіть лісу, наприклад, різні корисні ягоди. А скільки тут лікарського різнотрав’я! На болотах росте сотні видів квітів, трав і інших рослин.

Можна виділити так звані головні рослини боліт, які виростають у великих кількостях і чисельно перевершують інших представників флори. Це – сімейство осокових трав (пухівок, очерет, пухонос), а також Ситникова трави і злаки. Ось і інші представники:

Латаття біле – величезна латаття, розмір якої сягає 12 см в діаметрі, а листи перевищують 30 см. Латаття розташовані на воді, ввечері вони закриваються і йдуть під воду, а вранці – не пізніше 7 годин – вони розкриваються. Латаття – улюблені ласощі ондатр і водяних щурів.

Очеретяна рослинність на водоймі

Очерет – численне рослина, яке зустрічається і в тропічних, і північних регіонах. Висота його може досягати 2 м в теплих умовах і 70 см – в прохолодних. На болотах зустрічається переважно там, де в глибині торфу рухається вода. Часто листя і стебла цієї трави використовуються для плетіння аксесуарів побутового призначення, а сіно раніше застосовувалося для будівництва дахів.

Осоки – численні трав’яні рослини, розташовані по берегах болотистих місцевостей. Висота осоки досягає 1 м. Раніше осоки використовували в якості сіна.

Лікарська валеріана – рожево-бузкові квіти великого розміру. Росте по берегах боліт, а також на лісових галявинах. Коріння у валеріани гіллясті і товсті. Цілющі властивості рослини використовуються з часів Стародавнього Риму.

Жовта калитка – сусідка латаття, сильно нагадує її зовні. Колір у рослини жовтий, а суцвіття – маленькі. З давнини кубушку використовують в народній медицині як засіб від кашлю.

Чемериця звичайна – зустрічається в низинних болотах. Рослина більше відоме під назвою дзига або зелений анчар. Це дуже отруйна рослина.

Болотний образки – рослина, що утворить щільні зарості на берегах річок і озер. Поруч з ним можна знайти болотну калужніцу, бутони якої нерідко вживають в їжу люди.

Ростуть на заболочених територіях і інші рослини, в тому числі й отруйні. Наприклад, отруйний віх – це багаторічна трава з дуже великими листками. Зростає в основному в низинних болотах. Найбільш популярна сфера застосування – лікування суглобів.

Корисні ягоди боліт

Найбільш поширена ягода, яка зустрічається на болотистій місцевості – журавлина. Це напівчагарник, що стелеться по землі. Розгледіти журавлину дуже складно – потрібно нахилятися до самої землі. Нерідко ягоду вкриває дуже щільний або густий мох. В сучасних умовах болота висушуються, там стає то занадто жарко, то занадто холодно. Це сильно впливає на врожай журавлини.

Наступна ягода – це морошка. Червоні і помаранчеві плоди зустрічаються в холодних регіонах. Морошка містить колосальну кількість корисних речовин. Лохина – ягода, яка зустрічається в заболочених лісах. Її кущики досягають висоти в 70 см. Як і інші ягоди боліт, лохина містить дуже багато вітамінів і унікальних ферментів, необхідних для здоров’я людини.

Завдання : відгадати  загадки. Наклеїти  на ватман малюнки-відгадки(колаж)

  1.          Стоять красуні на воді,
    Вінки в них білі й золоті. (Латаття)
  2.          Стоїть дід над водою,
    Трясе бородою. (Очерет)
  3.          Проливала дрібні сльози
    Молода дівиця.
    Полоскала довгі коси
    У чистій водиці. (Верба)
  4.          У білому сарафані
    Сіла на галявині,
    Летіли синички,
    Сіли на косички. (Береза)
  5.          Коли весною талі
    Зійдуть з боліт сніги,
    Вона, як намиста червоні,
    Усіє береги.
                              (Журавлина)
  6.          Листочки – з глянцем,
    Ягідки – з рум’янцем,
    А самі кусточки –
    Не вище купини.
                            (Брусниця)
  7.          Рвали ягоди малята,

годі їх тепер впізнати.

Лиш блищать очиці,

бо їли …             (чорниці).

  1.          Маленька, зелененька,

коли з’являться зеленою стає вода (ряска)

3 сторінка – «Мешканці боліт»

Підвищена вологість забезпечує привабливі умови для життя прісноводних тварин, амфібій і плазунів. Водорості і щільна рослинність – справжній рай для таких мешканців, як ракоподібні, безхребетні, молюски. Серед найбільш поширених тварин боліт можна виділити:

Звичайний вуж – це неотруйний вид змій, частіше зустрічаються в трав’янистих болотах. Вже досягає довжини 1,5 м, часто знаходиться в воді, виставивши голову над гладдю і шукаючи для прожитку інших представників тваринного світу боліт – жаб і жаб.

Гадюка звичайна – невелика отруйна змія, її тулуб рідко перевищує довжину 1 м. Укус гадюки не смертельний для людини, проте завдає відчутний дискомфорт. Звичайна гадюка має темно-сірим, коричневим кольором, а вздовж тулуба йде чорна зигзагоподібна смуга, що закінчується на голові буквою ікс. Отрута гадюки смертельний для більшості дрібних тварин, які становлять основу її раціону.

Поруч з болотами нерідко живуть тварини, які поїдають вужів та інших змій – куниці, лисиці, норки і борсуки. Ці ссавці будують притулку найчастіше в лісах, але на полювання заходять навіть у болота.

Нескінченно багатий світ комах боліт, найцікавіші представники якого – бабки. Вони живуть в заростях очерету, хвощів і очерету.

Болотний світ також славиться великою різноманітністю жаб, жаб, тритонів і болотяних черепах.

Видри, ондатри – живуть прямо на болотах і тут же організовують свої притулку. Видри – найкрасивіші тварини болотистій місцевості, довжина їх тушок досягає 1 м.

Окремо можна виділити і таких мешканців, як птахи. Зустрічаються тут і хижі представники. Найбільш поширені мешканці боліт серед пернатих – це куріпки, сови, качки, кулики і сірі журавлі.

Комахи та інші дрібні мешканці боліт

Крім таких комах, як бабки, на болотної місцевості нерідко зустрічаються такі істоти:

  •                                       павуки-доломери – живуть на стеблах, плаваючих листах і полюють за дрібними комахами, пірнаючи під воду. Доломери відрізняються кремовим відтінком боків. Тельці павука вкрите дрібними волосками. Широкі ноги здатні утримувати комах на поверхні води;
  •                                       клопи-водоміри – істоти, що не занурюються у воду, а, немов лижники по снігу, ковзають по її гладі. Це дуже швидкі і активні комахи, які полюють за різними мушками;
  •                                       жучки-вертячки – хижі представники світу комах, які полюють на дрібних жучків, які перебувають на поверхні води. Здатні пірнати на невелику глибину за здобиччю, після чого повертаються на поверхню. Відрізняються чорним кольором з металевим відтінком тушки;
  •                                       павук-серебрянка – живе в павутинному будиночку, організованому над водною гладдю. Свою назву отримав за рахунок того, що після пірнання у воду стає сріблястим через що затримується між волосками на тільце повітря;
  •                                       клоп-гладиш – плаває спиною вниз у пошуках їжі, зовні схожий на мініатюрну човен з гладкими боками. Як тільки зловить жертву, відразу ж впивається в неї маленьким хоботком. При укусі виділяє отруйну слину. Якщо гладиш вкусить людину, то ранка буде довго хворіти;
  •                                       водяний скорпіон – попри незвичайну назву, ця комаха належить до клопам. Водяні скорпіони ховаються серед рослин. Відмінна природна маскування приховує цих комах від сторонніх очей.

На болотах мешкає безліч інших комах, включаючи жучків – плавунців і водолюбів. Вони агресивні, полювати на інших комах і боляче кусаються.

Завдання: скласти пазли і назвати тварину (ондатра і видра)

4 сторінка – «Значення боліт»

Джерело: https://dovidka.biz.ua/rozpovid-pro-bolota-ukrainy

Болота накопичують і зберігають воду, очищають воду, дають початок річкам.

 У болотах утворюється корисна копалина — торф, який має широке застосування. Передусім, його використовують як паливо. Шляхом хімічної переробки з торфу виробляють добрива, барвники і навіть ліки.

Болота – це легені планети. Вони поглинають велику кількість вуглекислого газу і виділяють кисню за рік більше, ніж гектар лісу. Болота підтримують склад атмосферного повітря. Рослинність, яка проростає на їх території, збагачує  киснем атмосферу. На території боліт годуються і гніздяться велика кількість птахів – рябчики, тетерева, біла куріпка, глухарі, гуси, качки, лиски, чаплі, кулики і журавлі. Вчені встановили наступне: чисельність водоплавних птахів залежить від площі боліт. І чим більше болото, тим більше птахів може виводити там своє потомство.

5 сторінка – «Чи знаємо ми болота?»

Прийом «Ромашка Блума» 

- пелюстка проста: Що називають болотами?

- пелюстка уточнювальна: Болота справді поділяють на три основні типи?

- пелюстка пояснювальна – Чому утворюється болото?

- пелюстка творча – Що буде, якщо зникнуть болота?

      Якщо зникнуть болота, то:

      - клімат стане більш сухим;

      - збідніють річки;

      - не буде ягід, грибних місць;

      - зникне болотна фауна і флора.

- пелюстка оцінювальна   Що добре? Що погане?

Яку користь приносить болота?

Як і все, що створено природою і не зруйноване людиною – це користь для всього живого на землі і для неї самої. Болота джерело води, торфу. Будинок для звірів, птахів і комах. Болото одне з ланок екосистеми планети, які не слід руйнувати, а потрібно оберігати!

Чим небезпечні  болота?

В залежності від степені зволоження болота бувають проходячими  та тяжкопроходячими. Останні вважаються найбільш небезпечними, так як здатні привести до загибелі людей. Час від часу на їх територіях зустрічаються топі або зибуни – водойми, вкриті зверху травою та мохами. Якщо людина попадає на таку ділянку, то трясина засмоктує її н дно. Не меншу загрозу несуть отруйні гази, які випаровуються із боліт. У більших концентраціях вони здатні привести к отруєнню. Ще небезпечність боліт полягає в великій кількості отруйних змій.

- пелюстка практична – Для чого нам сьогодні знати про негативні наслідки осушення боліт?

Тривалий час люди намагалися осушувати болота. Проте це нерідко призводить до негативних наслідків: знижується рівень підземних вод, виникають пилові бурі, зникають болотні рослини і тварини, перестає утворюватися торф. Тому осушення боліт і використання їх під посіви сільськогосподарських культур не завжди є виправданим.

6 сторінка – «Підсумкова»

  1.                                                          Сенкан

Болото

Топке, вологе

Живить, накопичує, оберігає...

Болото природі дуже потрібно!

Комора!

2. Гра « 5 пальців»

На аркуші паперу діти обводять свою долоню і на кожному пальчику дають відповіді на запитання (записані на дошці).

Великий – що найбільше  вам  сподобалось сьогодні?

Вказівний – з яким настроєм пройшов захід?

Середній – що нового ви дізналися?

Безіменний – про щоб хотіли розповісти вдома?

Мізинчик – яку рису характеру ви хотіли б у собі вдосконалити?

Долоньки з написами зачитуються за бажанням дітей, а потім прикріплюються на дошку.

docx
Додано
28 лютого
Переглядів
145
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку