Мета: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися –самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно з правилами роботи в групі; загальнокультурна – дотримуватись норм мовленнєвої культури; здоров'язбережувальна – дотримуватись правильної постави за партою; предметні – поглибити знання учнів про нашу Україну; розвивати творчі задатки школярів, цікавість до рідного краю; виховувати патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї Батьківщини.
УСНИЙ ЖУРНАЛ
Підготувала
вчитель початкових класів
ДАРАГАН Т.М.
2018р
Мета уроку: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися –
самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно з
правилами роботи в групі; загальнокультурна – дотримуватись норм
мовленнєвої культури; здоров’язбережувальна – дотримуватись правильної
постави за партою; предметні – поглибити знання учнів про нашу Україну;
розвивати творчі задатки школярів, цікавість до рідного краю; виховувати
патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї
Батьківщини.
Обладнання: дошка, прикрашена дитячими малюнками, написом «З Україною в серці»,; картинками з державними символами; плакат з гіками калини, словами – картки, комп’ютер, папір кольоровий, ножиці .
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання вчителя.
- Дорогі діти, вітаю вас з початком нового навчального року, бажаю міцного
здоров’я, успіхів у навчанні, справжніх друзів і високих досягнень!
2. Вітання учнями один одного.
- Привітайте один одного зі святом знань , посміхніться, скажіть своєму
сусідові комплімент, потисніть йому руку.
ІІ. Ознайомлення з темою уроку. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, пропоную вам поміркувати та закінчити рядки з вірша Василя Симоненка.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки … (Батьківщину).(Діти пропонують свої варіанти відповідей, вчитель закінчує рядок словами поета.)
- Так писав відданий син України Василь Симоненко, поет, патріот і мужній громадянин. Як і рідну матір ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не вибирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки,проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя. От ми з вами і почнемо нашу дорогу до знань з найсвітлішого – з любові до рідного краю.
- Україна – це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку – це наша найдорожча у світі Батьківщина. Вона для кожного з нас одна, як і мама.
- Діти, подивіться уважно на дошку. На партах картки зі словами. Про що ви думаєте , коли їх читаєте?
Калина Дніпро лелека вишиванка Тарас Шевченко барвінок Київ верба тризуб віночок криниця
- Отже, здогадались? Так, вірно. Україна – наша Вітчизна – ненька зі своєю
історією, добротою, щирістю, красою, садочками та полями, над якими вільно
та грайливо у безхмарному голубому небі пролітають лелеки…Це найдорожча
і найрідніша земля, де ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де звучить
чарівна українська пісня.
- Всі ці слова стосуються нашого рідного краю – України.
( вчитель прикріплює по середині табличку зі словом Україна, а діти прикріплюють сердечки, називаючи при цьому слова, що характеризують нашу країну. )
- А якими ще словами, близькими за значенням, ми можемо її назвати?
(Батьківщина, рідна сторона, любий край, земля батьків, отчий дім, рідний дім,
отча земля, моя держава)
- Прочитайте тему нашого уроку.(діти з дошки читають тему « З Україною у серці»)
- Як ви розумієте ці слова? Що може тримати людина в серці?( вчитель підсумовує відповіді учнів, підводить до висновку)
- Отже, сьогодні ми з вами розпочинаємо подорож нашою країною. Ми будемо гортати уявні сторінки усного журналу, виконуючи різні завдання, та ще краще пізнавати нашу рідну країну.
- Під час уроку треба бути старанними і наполегливими, тільки разом ми
подолаємо цей шлях.
ІІІ. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку.
1.Перегортаємо 1 сторінку « Україна вустами поетів »
- Послухайте вірш. Якими ще словами, що асоціюються з Україною, можемо
доповнити слова на дошці.
Що ж таке є моя Батьківщина?
Під вікном червоніє калина,
казочка цікава у бабусі,
і тихенька пісенька матусі.
Сила та незламність мого тата,
вся обсаджена квітками рідна хата.
Попід тином дідова криниця,
Ген у полі – золота пшениця.
На даху в своїм гнізді лелека
І дорога у майбутнє – ой далека.
І веселочка зігнулась понад ліс,
І стрімкий за полем обеліск.
Асоціаційний кущ.
земля край мова гори
пісня моря
Україна
лани село
ліси ріки поля сади шахти
(діти доповнюють групу слів на дошці словами з вірша: бабусина казка, пісня
матусі, сила тата, пшениця тощо )
(звучить пісня «Україна» у виконанні Н Май).
- Рідний край...Він починається від батьківського порогу, стрункої тополі,
твоїх воріт, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку. Найсвятішими для нас
є слова Україна, Батьківщина.
(Учні декламують вірші.)
1. Є край, де найкращі у світі пісні
І цвітом чарує калина,
Де сонечко вперше всміхнулось мені
Це дім мій – моя Україна.
2. Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна — найкраща у світі!
Моя Україна — це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні джерельця.
3. Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки глибокі.
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже сучасні.
4. Сади чарівні, мальовничії села,
Моя Україна — це пісня весела.
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна, чудова!
5. Моя Україна — козацькая слава!
Така волелюбна і мирна держава.
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, відкрила
Вітчизно свята, дорога Україно,
Для кожного з нас ти у світі — єдина.
Творча робота «Ми співавтори». Робота в групах.
- Щоб переконатися, яка прекрасна кожному з нас рідна Батьківщина
спробуємо відредагувати строфи у вірші.
(Діти діляться на групи. Завдання для кожної групи розписані на листках.)
І група
Моя Батьківщина – це села й (містечка),
Й верба, що пустила ….(гілля)
І річка красива від нас (недалечко)…
Уся наша рідна …!(земля)
ІІ група
Моя Україна - це ліс і (озерця),
безмежні степи і чарівні……….(джерельця)
Сади чарівні, мальовничі ( села),
Моя Україна - це пісня…………..(весела)
(Учні працюють в групах, при потребі користуються підказкою – словами для
довідки. ) Відбувається перевірка та обговорення
2. Перегортаємо 2 сторінку «Творча майстерня »
Інсценізація
Сценка
Вчитель:
Засперечались одного разу діти, яка стежка найкраща?
1 дитина:
– До магазину, - там є цукерки.
2 дитина:
– Ні, до школи, - там є діти.
3 дитина:
– Ні, до річки, - там можна купатись.
4 дитина:
– Ні, в садок, - там повно яблук та груш.
5 дитина:
– Ні, у поле, - там простір широкий.
Вчитель:
Але тут увійшла мама. Діти запитують її:
(хором)
- Яка стежка найкраща?
Вчитель:
Мама подивилась на дітей, лагідно посміхнулась і відповіла...
Мати:
- Додому, діти! До рідного дому!
- Як ви гадаєте, чому мама так сказала?
- А для вас яка стежка найкраща?
Практичне завдання.
- Обведіть свої ручки на кольоровому папері та прикріпіть до нашої спільної планети Земля. Нехай ці ручки навколо нашої планети символізують любов кожного з вас до своєї Батьківщини, Землі, прагнення миру та спокою на нашій планеті.
3. Перегортаємо 3 сторінку « Народ скаже – як зав’яже » .
Гра – конкурс « Хто швидше промовить кінцівку прислів’я »
4. Перегортаємо 4 сторінку « Бабусина скринька».
- Здавна в українців був звичай – найцінніші речі складати у скриню. Повна
скриня – це символ достатку. У цю скриню ми зберемо речі, якими
відрізняється український народ від інших народів.
- Попрацюйте в парах. Виберіть ті речі, якими славляться українці.
(діти працюють в парах, підкреслюють на картках потрібні слова).
5. Перегортаємо 6 сторінку « Граємо –вивчаємо»
.
Гра у групах «Перевертні»
АУЇКРАН ХРАКІВ РАПРОП ВЇИК
Гра «Чарівна квітка»
( квітка з різнокольоровими пелюстками. На оберненій стороні пелюсток написані питання. Кожна дитина обирає пелюстку тим самим і обирає собі питання)
1.Що таке Батьківщина?
2.Якого кольору прапор України?
3.В якій області ми з вами проживаємо?
4.Яка велика річка протікає через Україну?
5.Столиця України?
6. Перегортаємо 5 сторінку « Славетні українці» «Славетні місця України»
- Українська земля багата талановитими людьми. Скільки поетів та художників,
спортсменів та співаків прославляють Батьківщину на рідних теренах та в
усьому світі. Пригадайте їх імена.
( діти називають видатних українців)
- Пропоную переглянути слайд – шоу « Гордість Батьківщини »
7. Перегортаємо 7 сторінку « Ми патріоти ».
- Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини.
Вікторина « Чи знаєш ти свою країну?»
*Назва нашої держави? (Україна)
*Столиця України? (Київ)
*Основні кольори нашої прапору? (Синій і жовтий)
* Назвіть державні символи України. ( Герб, Гімн, Прапор України)
*Назвати рослини - символи України. (Верба і калина)
*Назвати обереги українського народу. (Віночок, рушник)
* Ім’я найвідомішого українського поета. (Тарас)
*Яка велика річка протікає на Україні? (Дніпро)
* Частина світу, в якій знаходиться наша Батьківщина. (Європа)
* З чим українці зустрічають гостей? ( З хлібом - сіллю)
- Дякую, діти, за чудову роботу! Я вірю, що ви ростете справжніми патріотами
нашої Батьківщини і обов’язково прославите її своїми добрими справами.
ІV. Підсумок уроку.
1. Заключна бесіда.
- Про яку Україну ви мрієте?
- Що ви вже зараз для цього можете зробити?
2. Слово вчителя.
- Любі діти! Кожен із нас творить своє майбутнє та майбутнє нашої країни. Хоча ви ще навчаєтесь в школі, проте вже будуєте наше спільне майбуття.
- Закiнчити наш урок я хочу такими словами :
Вірш:
Є багато країн на землі,
В них озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди – Батьківщина.