Утворення нових слів за допомогою суфікса та префікса. Підбираю спільнокореневі слова. Розбираю слова за будовою.

Про матеріал
Мета: • Сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса. • Розвивати у дітей творчих здібностей, вміння аналізувати, порівнювати, аналізувати. • Виховувати уважне ставлення до слова;
Перегляд файлу

Тема: Утворення нових слів за допомогою суфікса та префікса.  Підбираю спільнокореневі слова. Розбираю слова за будовою.

Мета:

  • Сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса.
  • Розвивати у дітей творчих здібностей, вміння аналізувати, порівнювати, аналізувати.
  • Виховувати уважне ставлення до слова;

Обладнання: інтерактивна дошка, картки із завданнями, малюнки

Хід уроку

Організаційний момент

Знову пролунав дзвінок -

Кличе всіх він на урок.

Ось зібрались в цій оселі

Дружні, милі і веселі.

Девіз уроку:

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

Очікування на уроці.

Діти у вас у кожного на парті смайлики, оберіть будь ласка смайлик, який пов'язаний із вашими очікуваннями на уроці.

Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про спільнокореневі слова, утворемо слова за допомогою суфікса та префікса, поговоримо про будову.

  1. Каліграфічна хвилинка. (Індивідуальна робота 2хв)

Подивіться на дошку. Що можуть означати ці буквосполучення? (префікси)

Роз  над  ви  з   від  на  по  за   пере  у  пре  при 

Отже відкриваємо зошити. Записуємо число

19 жовтня

Класна робота

  •          Запишіть ці сполучення, чередуя до кінця строчки
  •          З першими префіксами з каліграфічної хвилинки запишемо слова

2 учня біля дошки виконує завдання:

Перший виконує дії (добираємо дієслова), а другий записує назви тих дій

1. розрізати                   лист паперу

2. надрізати                     папір

3. вирізати                       трикутник

4. зрізати                          кут

- Що спільного у записаних словах?  (Це дієслова, спільний корінь  - різ, а ще це спільнокореневі слова)

Вправа. Перебудуй словосполучення за зразком. Познач суфікси в утворених словах.

  •          Вітер з моря - морський вітер
  •          Сік з малини - малиновий сік
  •          Одяг козаків – козацький одяг
  •          Порада батька – батькова порада

 

  •          2. Робота над поняттям «споріднені слова» по групам

- Попрацюємо групами!

- Пригадайте, які слова називають спільнокореневі або споріднені?

- Як визначити корінь слова?

- Доберіть по 2 – 3 ряди спільнокореневих слів. Визначте у них корінь.

Кожна група придумує своє слово.

(2-3 учні записують свої приклади на дошці. )

Дуб дубок дубочок

Ліс лісник  лісовик

Сад садок садочок

3. Робота в парах над скоромовками.

 - Попрацюйте парами!

 - Прочитайте скоромовки.(Текст скоромовки на дошці.) Позмагайтесь, хто прочитає швидше і без помилок.

 

На покосі косар косою косить.

Ворона проворонила вороненя.

 

- Запишіть скоромовки з пам'яті й перевірте написане один в одного.

- Знайдіть у кожній скоромовці спільнокореневі слова і підкресліть їх.

 

4. Мовні загадки

а)Найголовніше у слові – Я.

Коли ж мене немає,

То й трава не виростає. ( корінь )

 

- Що таке корінь слова?

- Як знайти корінь слова? Приклади.

 

б)Дуже порядний норов маю –

Перед коренем сідаю. ( префікс )

 

- Де пишеться префікс?

- Для чого він служить? Приклади.

 

в)Компанійську маю вдачу,

Після кореня я скачу (суфікс)

- Для чого служить суфікс?

- Де стоїть суфікс у слова? Приклади.

 

Префікс - частина слова, що стоїть перед коренем. Служить для утворення нових слів.

 

Корінь - спільна частина споріднених слів. Щоб виділити корінь треба дібрати спільнокореневі слова.

 

Суфікс - частина слова,що стоїть після кореня перед закінченням. Служить для утворення нових слів.

 

Закінчення - змінна частина слова. Щоб знайти закінчення треба змінити слово. Служить для зв’язку слів в реченні.

 

Основа – частина слова без закінчення.

 

3. Завдання по карткам

Картка 1.

Запишіть. У поданих словах позначте закінчення і основу:

Ліс, лісовий, лісочок, лісовик.

 

Картка 2.

Запишіть. У поданих словах позначте корені:

Холодних, похолодало, холод.

 

Картка 3.

Запишіть. Позначте у поданих словах корінь і префікс:

Промовляти, змова, промова, підмова.

 

 

Картка 4.

Запишіть. Позначте у словах закінчення і корінь:

Квіти, квітучий, у квітках.

 

Картка 5.

Запишіть. Позначте закінчення і суфікс:

Голосистий, голосно.

5. Фізкультхвилинка

- Прийшла пора для відпочинку.

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки відніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

 

 Отже, ми познайомились зі всіма частинами основи слова. І зараз повторимо алгоритм розбору слова за будовою. Подивіться на дошку.

Вправа «Кольорові схеми»

Для вправи потрібні 4 цеглинки (крім зеленої та червоної). Кожна частина слова позначається  своїм кольором цеглинки. Для ускладнення на останньому етапі вправи (розбір останніх 2-3 слів) прибираємо інструкцію щоб діти розвивали і зорову пам’ять. Червона та зелена цеглинки послугують в цій вправі сигнальними картками. Якщо учень впорався правильно із завданням – піднімає зелену цеглинку, якщо виникли труднощі – червону. Перевіряємо правильність за ілюстраціями.

 

 

 

 

Третій зайвий — завдання. Українська мова НУШ, 2 клас.

 

 

 

Матеріал для оформлення класу або коридору.1-4 клас.Цеглинка lego-синя. |  Ілюстрації. НУШ

 

Ігри з набором LEGO «6 цеглинок» для 1-го класу

 

Plast Team Pojemnik Lego 8 Jasnoniebieski 40041736 - Ceny i opinie -  Ceneo.pl

 

 

Підхід

Проліски

Безмежний

Дерево

Метро

Ліс

А тепер, давайте з вами побудуємо шкалу нашого успіху. Так, так саме успіху, адже ви всі сьогодні добре впорались з завданнями. Ми всі знаємо, що таке шкала. Тому зараз будуємо кожен свою шкалу. Будує довільної форми. Хочете пряму вежу, хочете зіг-загом. Головне, щоб була правильна послідовність кольорів. А правильну послідовність кольорів ви дізнаєтесь, правильно відповідаючи на мої запитання.

 

Вправа «Шкала успіху»

 

Запитання

Частина слова яка стоїть перед закінченням та після кореня.

1 Якщо, на вашу думку, це основа слова, тоді поставте цеглинку

кольору зеленої, запашної, молодої травички.

2 Якщо це суфікс – поставте цеглинку, яка за кольором нагадує

лимончик

Запитання

У слові «праліс» «ліс» це…

1 Якщо це корінь слова – поставимо глибокого моря.

2 Якщо основа – високого, безмежного, ясного неба.

Запитання

Ця частинка слова слугує для з’єднання слів у реченні.

1 Якщо це суфікс – поставимо цеглинку кольору стиглої літньої

ягідки – полунички.

 2 Якщо це закінчення – поставимо цеглинку кольору стиглого

соковитого яблучка, але не червону.

Запитання

В слові «прикрашений» «ен» це…

1 Якщо це частина кореня слова обираємо цеглинку, колір якої на

англійській мові має назву «red»

2 Якщо це закінчення – цеглинку, яка за кольором нагадує овоч,

який дуже полюбляють кролики та зайчики, до того ж він дуже

корисний для наших очей.

Запитання

Ця морфема стоїть перед коренем та має словотвірну

функцію .

1 Якщо це суфікс – цеглинка буде яскравішого кольору.

2 Якщо префікс – цеглинка назва кольору якої на англійській мові

звучить «blue»

 

Підсумок уроку.

- З чого складаються речення (слів)

- А з яких частин складаються слова?

- Які слова служать для утворення нових слів?

- А без якої частинки не може існувати корінь?

- Префікс с коренем творять слова?

- Що треба зробити, щоб знайти корінь?

-Без чого не може існувати слово?

- А без чого не може існувати людина? Праці

Рефлексія «Драбинка успіху»

VI. Повідомлення домашнього

Виписати з художнього твору (на вибір) 10 слів з префіксом та суфіксом, позначити їх.

docx
Додано
18 жовтня
Переглядів
4
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку