Біологія 8 клас урок № 39 Дата проведення уроку
Тема. Утворення сечі. Регуляція сечовиділення.Захворювання нирок та їх профілактика.
Цілі уроку: ознайомити учнів з особливостями мікроскопічної будови нирок, розглянути структуру нефрону й процес утворення сечі.
Обладнання й матеріали: таблиця «Видільна система», схема будови нефрону, вологі препарати нирок ссавців, модель нирки, кінофільм «Будова й робота нирки».
Базові поняття й терміни: нирка, нефрон, ниркове тільце, капілярний клубочок, звивисті канальці, приносна артеріола, виносна артеріола, ниркова вена, фільтрація, первинна сеча,
реабсорбція, вторинна сеча.
Концепція уроку
Описати будову нефрону, обговорити з учнями механізм утворення сечі; звернути увагу на відмінності в складі первинної і вторинної сечі; показати, як під час проходження по нефрону з первинної сечі реабсорбуються необхідні речовини, а секретуються до
неї непотрібні; на прикладі будови нефрону показати, як пов’язані будова й функції органа.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Навіщо потрібна видільна система?
2. Порівняйте видільні системи риб, амфібій, рептилій, птахів і ссавців.
3. Які органи людини виконують видільну функцію?
Прийом «Дивуй» розповіді учнів цікавинок про органи виділення
III. Вивчення нового матеріалу
Робота з таблицею «Схема процесу виділення»
Захворювання органів сечової системи
Висхідна інфекція, низхідна інфекція, речовини, які порушують роботу нирок.
А). Нефрити.
Б). Камені в нирках.
Г). Цистит та уретрит.
3. Обговорення доповіді з одночасним заповненням таблиці у зошиті.
Захворювання |
Причини виникнення |
Характерні симптоми |
Пієлонефрит |
|
|
Гломерулонефрит |
|
|
Уретрит |
|
|
Цистит |
|
|
Камені в нирках |
|
|
|
|
|
|
|
|
4. Лікарські рослини. Які застосовують для лікування нирок.
Доповідь учнів.
Згодом проводиться гра «Підбери та впізнай»
За правилами якої учні діляться на групи відповідно до найпоширеніших захворювань сечовидільної системи. Кожній групі необхідно визначити, які необхідні лікарські рослини, що використовуються при певному захворюванні, а також впізнати їх по таблицях та гербарії.
Біологічний диктант.
2.Розробіть поради від імені лікаря на тему «Як зберегти сечовивідну систему здоровою».
.
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Перелічіть складові частини нефрону.
2. Укажіть функції, які виконують різні частини нефрону.
3. Чи відрізняються нефрони ссавців та інших хребетних?
2. Що таке секреція? (Процес виділення клітинами різних речовин у довкілля або в порожнини тіла)
V. Домашнє завдання