Тема: Уявлення про службові слова та їх роль у реченні.Прийменники. Написання прийменників окремо від інших, уживання службових слів за змістом речення.
Мета: дати учням поняття про службові слова, їх роль у реченні; закріплювати знання про частини мови; розвивати зв'язне мовлення учнів, спостережливість, увагу; виховувати любов до рідної мови.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
— Що означає вислів «Показати, де раки зимують»?
2. Хвилинка каліграфії
— Запишіть каліграфічно.
Лл зл ка витчеться сорочка
Все — із доброго чи злого —
Починається з малого,
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка.
М. Сингаївський
— Знайдіть у вірші іменники, прикметники, дієслова. Назвіть слова, протилежні за значенням.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Розумники Ч.5.Т.5. З.1.
Допоможи бджілці зібрати нектар. Вибери слова, які відповідають на питання ЩО?
(3 сцени)
Розумники Ч.5Т.5.З.2
Прочитай вірш Ігоря Січовика. Вибери слова, які не відповідають на питання.
(2 сцени)
— До яких слів у реченні не можна поставити питання?
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 110)
Вправа 7
— Прочитайте загадку.
— Зверніть увагу на підкреслене слово.
— На що воно вказує? На яке питання відповідає?
— Розгляньте схему. Порівняйте схему з реченням.
— Якого слова немає в схемі? Назвіть це слово в реченні. Чи можна поставити до нього питання?
Вправа 2
— Прочитайте слова в рядках. Чи можна з них скласти речення? Чому?
— Знайдіть потрібні слова на картках і складіть речення.
РозумникиЧ.5.Т.5.З.3.
Заучування правила
Слова, які поєднують, сполучають інші слова в реченні, називаємо службовими. До службових слів не можна поставити питання.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 110-111)
Вправа З
— Прочитайте текст.
— Прочитайте службові слова в кожному реченні. Випишіть.
— Спишіть перший абзац, підкресліть службові слова.
— Чи подобається вам поведінка хлопчика, який стояв біля воріт і спостерігав?
2. Розумники Ч.5.Т.5.З.4.
3. Творче завдання
— Спишіть, вставляючи потрібні службові слова.
Розумники Ч.5.Т.5. З.5.
Доповни речення. Добери відповідні службові слова.
(3 сцени)
4. Робота в групах
Розус=мники Ч.5.Т.5.З.13.
Доповни речення так, щоб утворився текст. Добери відповідні службові слова.
5. Гра «Упіймай службове слово»
Пішла киця по водицю Та й упала у криницю. Прибіг котик-братик Та й витяг за вушко, Посадив на сушко. Стоїть киця весело Та й дивиться на село.
З народного
VI. Підсумок уроку.
— Про які нові слова дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Назвіть службові слова, які ви запам'ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 111, завдання після вправи 3.