Узагальнення і систематизація знань учнів із розділу «Досліджую прикметники»

Про матеріал
Рекомендовано для вчителів початкових класів. Матеріал містить завдання і вправи, які допоможуть визначити рівень знань учнів з теми " Прикметник".
Перегляд файлу

Тема: Узагальнення і систематизація знань учнів із розділу «Досліджую прикметники».

Мета: Поглибити та узагальнити знання учнів про роль прикметників у  мовленні, про їхній зв'язок з іменниками, вчити розпізнавати прикметники, ставити до них питання, визначати рід; узагальнити знання, здобуті при вивченні теми «Прикметник»,  учити  застосовувати  теоретичні знання на практиці; розвивати мовлення учнів та інтерес до вивчення української мови; виховувати  любов та повагу до книги, рідної мови, рідної країни.

Обладнання: куб, картки із завданнями, картки із малюнками предметів для малюнкового диктанту, картки із іменами дітей, ноутбук, проектор, цеглинки Lego.

Застосування технологій  критичного мислення: кубик Блума, Сенкан, інтелект-карта.

Тип уроку:  урок узагальнення знань, вмінь та навичок.

Хід уроку:

І. Організація класу

    Ось дзвінок вже пролунав,

    Працювати час настав.

    На уроці не лініться

    І знаннями поділіться.

  1.               Емоційне налаштування на урок
  •                   Поміркуйте і скажіть, яким  ви бачите урок?  (цікавим, навчальним…..)
  •                   А якими ви уявляєте себе на уроці? (уважними, зібраними, активними, наполегливими……).
  •                   Подаруйте мені свої усмішки, а я дарую вам свою усмішку, і ми починаємо наш урок.
  1.               Каліграфічна хвилинка

     Урок продовжим без зупинки

      з каліграфічної хвилинки.

     У у Уу кр Україна

- Запишіть каліграфічно рядки з вірша «Україна» Надії Красоткіної.

Наша славна Україна,

Наше щастя і наш рай.

Чи на світі є країна

Ще миліша за наш край?

- Що ви знаєте про свою державу?

- Віднайдіть слова, якими описано нашу рідну Україну.

- На які питання вони відповідають?

ІІ. Повідомлення теми уроку

Вправа «Математичний ключ».

  •                   А зараз я вам пропоную дізнатися, хто є головною персоною на цьому уроці, зробивши математичні обчислення.

Пора – а + и – ори + в + а – ва + ри + ква – ва + мета – а + ник

(Прикметник)

  •                   Отже, гостем на нашому уроці  буде всім відомий Прикметник.

 

ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.

  1. Інтелект-карта «Прикметник»

Складання інтелект – карти з теми «Прикметник»

  •                   Діти, ми вже знайомі з Прикметником, як частиною мови?
  •                   Давайте пригадаємо все, що ми про нього знаємо

і створимо інтелект-карту до цієї теми.

  1. «Кубик Блума»

                     Завітав сьогодні в клас

                     Знову на урок до нас

                     Кубик, діти, не простий

                     Кубик, діти, чарівний.

                     Він доріжку прокладає

                    Знання про прикметник  перевіряє.

              Завдання:

  •                   Що таке прикметник?
  •                   На що вказує прикметник? (ознаки предметів)
  •                   На які питання відповідає прикметник?( який? яка? яке? які?)
  •                   Підбери 5 прикметників до слова «мама»
  •                   З яким словом найчастіше зв’язаний у реченні?( з іменником)
  •                   Назви три прикметники, які відповідають на питання Який??
  1. Малюнковий диктант

- Пропоную вам малюнковий диктант. До малюнка доберіть відповідну ознаку, утворене словосполучення запишіть (зразок: вишня червона)

   (яблуко, груша, ведмідь, сонце, будинок, дівчинка)

  •                   Визначте рід прикметника і надпишіть зверху над ним.
  •                   Пропоную вам зробити взаємоперевірку.
  •                   Підніміть руки ті, хто виконав завдання без помилок.
  •                   Дякую, вам за роботу. Молодці! 

Висновок

  •                   Отак і в мовленні -  іменник і прикметник, предмет і ознака пов’язані між собою. Щоб про предмет сказати більш точно, яскраво, конкретно, використовують слова-ознаки, тобто прикметники.

       

  1. Гра «Назви ознаку предмету»

Яблуко (яке? за смаком)…

Ананас (який? за формою)…

Диня (яка? за кольором)…

Стіл (який? за густиною)…

Хутро (яке? за густиною)…

Хлопчик (який? за поведінкою)…

- То для чого ми використали прикметники?

Висновок (яскраво і влучно описати предмет)

  1. Робота в групах. Вправа з цеглинками LEGO.

- А зараз попрацюємо в групах. Кожна група отримає комплект цеглинок Лего. Вам потрібно викласти із них речення, записати його в зошити і підкреслити прикметники.

1-ша група.

На

чорній

землі

білий

хліб

родить.

 

2-га група

У

моєї

бабусі

золоте

серце.

  •                   Молодці! Впоралися із завданням

ІV. Фізкультхвилинка

  1. Гра «Скажи навпаки»    

   -   Я називаю слова, а ви мені повинні заперечити словом – ознакою:

Злий - … ( добрий);      

Веселий - … (сумний);

Високий –  …(низький);

Білий    -   … (чорний);

Широкий - …. (вузький);

Довгий - …. (короткий).

- Скажіть, будь ласка, слова які ми добирали мають протилежне значення чи близьке?

- В українській мові слова, що мають протилежне значенням називають антонімами

  1. Вправа «Опиши себе»

Прикметниками можна описати не лише якийсь предмет, а й описати себе, свій характер.

Бажаєте спробувати?

Підібрати прикметник на кожну букву свого імені, який буде характер у тебе.

П – працьовита;

О – охайна;

Л – любляча;

І – інтелектуальна;

Н – надійна;

А – активна.

  1. Творча робота. СЕНКАН

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай,

Усе, що зветься Україна.

  •                   Про що цей текст?
  •                   Підібрати прикметники, які б описали нашу рідну Україну.
  •                   Складіть сенкан «Україна»

Нова українська школа: Метод "СЕНКАН"

Україна

Незалежна, єдина.

Бореться, міцніє, перемагає.

Моя рідна земля країна.

Батьківщина!

  1. Підсумок уроку.

Вправа «Інтерв’ю»

  • А зараз я хочу, щоб ви охарактеризували наш урок за допомогою прикметників…

(цікавий, творчий, корисний, пізнавальний………)

  1. Повідомлення домашнього завдання

Домашнє завдання :

1-ша група.

Спиши і підкресли прикметники жіночого роду.

Веселе, золотава, сильний, кольоровий, міцне, синє, охайна, вірна, безмежне, грайливе, спільний, квітуча, повітряний, слизький, далеке, яскрава.

 

 

2-га група.

Спиши і підкресли прикметники чоловічого роду.

Веселе, золотава, сильний, кольоровий, міцне, синє, охайна, вірна, безмежне, грайливе, спільний, квітуча, повітряний, слизький, далеке, яскрава.

 

docx
Додано
29 березня 2023
Переглядів
313
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку