КРИВОРІЗЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Психолого-педагогічний факультет
Кафедра початкової освіти
КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 4 КЛАСІ
НА ТЕМУ:
УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА ТЕМОЮ «ЗНАЧЕННЯ СЛОВА»
Підготувала:
Студентка-практикантка
групи ПНІм-22
Нетеса Світлана Олександрівна
П.І.Б.
Методист:
Кравцова Інна Адамівна
_______________________________
(оцінка, підпис)
Учитель:
Гавриш Тетяна Василівна
_______________________________
(оцінка, підпис)
Кривий Ріг – 2023 рік
Дата: 25.09.2023
Клас: 4
Тема. Узагальнення вивченого за темою «Значення слова»
Мета:
мовно-літературна: узагальнити і систематизувати знання, які отримали діти, вивчаючи розділ, збагачувати словниковий запас учнів;
розвивальна: розвивати мовлення, критичне мислення;
виховна: виховувати зацікавленість до вивчення української мови.
Очікувані результати:
Змістова лінія «Взаємодіємо усно»:
– сприймає уважно усну інформацію [4 МОВ 1.1];
– виконує усні інструкції й настанови вчителя щодо навчальних завдань [4 МОВ 1.1];
– ініціює спілкування на тему, яка зацікавила [4 МОВ 1.6];
– використовує виражальні засоби мови [4 МОВ 1.7].
Змістова лінія «Взаємодіємо письмово»:
– самостійно контролює виконання загальних правил письма [4 МОВ 3.3];
– пише розбірливо [4 МОВ 3.1];
– робить охайні виправлення [4 МОВ 3.3].
Змістова лінія «Досліджуємо медіа»:
– сприймає критично доступні медіатексти [4 МОВ 1.1], [4 МОВ 2.1].
Змістова лінія «Досліджуємо мовні явища»:
– дотримується правил вимовляння слів з ненаголошеними голосними [е], [и], дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим, подовженими приголосними звуками [4 МОВ 4.1];
– правильно наголошує загальновживані слова [4 МОВ 4.1];
– розташовує 10-12 слів за алфавітом, орієнтуючись на першу, другу і третю літери в слові [4 МОВ 4.1]
– пояснює значення найуживаніших фразеологізмів [4 МОВ 4.1];
– добирає до фразеологізмів близькі за значенням слова [4 МОВ 4.1];
– використовує у власному мовленні слова в прямому і переносному значеннях, синоніми, антоніми, багатозначніслова, фразеологізми для досягнення мети спілкування [4МОВ 4.2].
Словникова робота:
– працюємо над правилами написання слів за алфавітом;
– додаємо нові слова в активний словниковий запас – боровики, дощовики, ковпаки, лисички, маслюки, моховики, печериці, підберезники, рижики, рядовки, трутовики; фразеологізми; синоніми та антоніми.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Обладнання: чистий аркуш паперу, різнобарвні стікери, картки, мультимедійна презентація, підручник для 4 кл. Українська мова та читання Н. Кравцова, 2021 р. (за ТОП під керівництвом Савченко О.Я.).
Тип уроку: узагальнення та систематизації
Місце проведення: класна кімната.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО УРОКУ. (1хв)
– Уже дзвіночок пролунав! Для роботи час почав!
– Зараз у нас урок української мови?
1. Вправа «Долонька». (Слайд №2)
– Покладіть долоньку на парту.
Загніть пальчик ті діти, хто прийшов у школу з гарним настроєм.
Загніть пальчик ті діти, які хочуть сьогодні дізнатися нове.
Загніть пальчик ті діти, які люблять посміхатися.
Загніть пальчик ті діти, які мають гарних друзів.
– Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
– Чудово, дайте 5! Усі готові! Можемо починати наш урок. Чекаю від вас плідної роботи.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. (2-3 хв)
1. Вправа «Пароль». (Слайд №3)
Правильне наголошення слів. Вимова слів з дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим. Правопис слів із сумнівними приголосними. Вимова слів з подовженими приголосними звуками. Розташування 10–12 слів за алфавітом, орієнтуючись на першу, другу і третю літери в слові. Багатозначні слова. Словосполучення з прямим і переносним значеннями. Сталі вислови – фразеологізми. Синоніми, антоніми. Походження слів. Нові та застарілі слова.
— Як ви гадаєте, над чим ми сьогодні працюватимемо? Яка тема сьогоднішнього уроку?
–– Розшифруйте слова і ви переконаєтеся у правильності / неправильності своїх міркувань.
2. Вправа «Дешифрувальник». Повідомлення теми та завдань уроку. (Слайд №4)
— Розшифруйте тему нашого уроку.
Код 1. 24, 10, 1, 4, 1, 16, 31, 18, 7, 18, 18, 33 (узагальнення)
Код 2. 3, 11, 3, 28, 7, 18, 19, 4, 19 (вивченого)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. (2-3хв)
1. Каліграфічна хвилинка. Робота над ребусом. (Слайд №5-6)
– Відкриваємо звичайні зошити і записуємо число, 25 вересня, класна робота.
– Гриби. Правильно!
– Напишемо каліграфічно.
– Написали, чудово! А зараз я буду показувати вам на слайді слова, а ви маєте зрозуміти з якої, великої чи малої, букви починається слово і записати лише першу букву. Зрозуміли?
2. Вправа «Мозковий штурм». (Слайд №7)
— Що ви знаєте про гриби?
3. Метод «Подвійний щоденник».
Метод передбачає уважне читання тексту з нотатками.
Щоб організувати діяльність, потрібно:
1. Учням поділити сторінку окремого аркуш навпіл.
2. Під час читання ліворуч записувати, який момент або персонаж їх вразив (здивував або щось нагадав із власного досвіду), а праворуч — написати коментар до цього (Що саме вразило? Які думки викликало? Які запитання виникли? тощо).
3. Учителеві потрібно дати учням час для читання та занотовування.
4. Запропонувати учням поділитися своїми коментарями.
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО (10-12 хв)
1. Гра «Упізнай орфограму». (Слайд №8)
Гриби, дерево, земля, печериці, підберезники. (Ненаголошені голосні е / и)
Земля, земля. (Власні іменники)
Сміттям, гіллям, обличчя. (Подвоєння приголосних)
Будь, просьба, молотьба. (Вимова слів з дзвінкими приголосними звуками в кінці слова та складу)
2. Робота за підручником. (Слайд №9)
Вправа 56
Діти записують за алфавітом назви їстівних грибів для створення словничка.
Боровики, дощовики, ковпаки, лисички, маслюки, моховики, печериці, підберезники, рижики, рядовки, трутовики.
— Знайдіть серед назв грибів однозначні та багатозначні слова.
Серед назв грибів однозначними словами є:
1. Ковпаки – однозначне слово, що вказує на конкретний вид грибів.
2. Маслюки – також однозначне слово, яке вказує на певний вид грибів.
3. Підберезники – це однозначний термін для певного виду грибів.
Серед назв грибів багатозначними словами є:
1. Рядовки – це слово може вказувати на різні види грибів, оскільки існує декілька родів грибів з родини Agaricaceae, які можуть бути названі «рядовками».
2. Трутовики – це слово також може вказувати на різні види грибів, оскільки існує багато різних родів і видів грибів, які належать до родини Polyporaceae, і деякі з них можуть називатися «трутовиками».
РУХЛИВА ВПРАВА (Слайд №10)
3. Виконання вправи 57. (Слайд №11)
Діти читають та списують вірш Петра Сингаївського, розкриваючи дужки. Пояснення орфограми. Діти обмінюють своїми припущеннями щодо походження назв грибів. Потім перевіряють походження назв в етимологічному словнику
— У яку тематичну групу ми можемо об’єднати гриби, які згадувалися у вірші? (Їстівні та отруйні)
4. Вправа «Дешифрувальник». (Слайд №12)
— За допомогою алфавіту пригадайте ще один цікавий гриб.
17, 24, 26, 19, 17, 19, 21 (мухомор)
5. Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії.
ТАК |
ПРОБЛЕМА |
НІ |
Так, |
Чи потрібно знищувати мухомори?? |
Ні, |
ВИСНОВОК |
ОФТАЛЬМОЛОГІЧНА ХВИЛИНКА
6. Складання кластера дайдмонда.
Даймонд — творча робота, семирядковий вірш.
Орієнтовний дайдмонд.
1 рядок — перший іменник. Мухомор.
2 рядок — 2 прикметники, які характеризують перший іменник. Красивий, отруйний.
3 рядок — 3 дієслова, які вказують на дії першого іменника. Відлякує, показується, отруює
4 рядок — два протилежних за змістом непоширених речення, в якості підметів виступають іменники з першого та останнього рядків. Мухомор корисний тваринам. Маслюк корисний людям.
5 рядок — дзеркально повторюють 2-ий, тільки характеризують другий іменник. Манить, ховається, смакує.
6 рядок — дзеркально повторюють 3-ій, тільки характеризують другий іменник. Непримітний, їстівний.
7 рядок — другий іменник. Маслюк.
7. Виконання вправи 58.
— Які фразеологізми можна використати в розповіді про гриби?
Виконання завдань на вибір.
Скласти та записати кілька речень, використовуючи подані словосполучення. Їх значення можна перевірити за словником.
Скласти та записати короткий твір, використовуючи подані словосполучення. Їх значення можна перевірити за словником.
Взаємоперевірка.
Прочитайте речення, у якому ви використали слова та словосполучення у прямому значенні.
Прочитайте речення, у якому ви використали слова та словосполучення у переносному значенні.
V. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (1-2 хв)
1. Домашнє завдання.
2. Рефлексія. Вправа «Плюс-мінус-цікаво». (Слайд №18)
У графу «Плюс» записати все, що сподобалося на уроці, що здалося цікавим та корисним.
У графу «Мінус» записати все, що не сподобалось, здалося важким, незрозумілим та нудним.
У графу «Цікаво» записати факти, про які дізналися на уроці, що ще хотіли б дізнатися.
– На цьому наш урок закінчено. Дякую вам за активну роботу на уроці, у вас вийшло виконати усі завдання та нагодувати котика. Гарного всім дня, до зустрічі!
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ