Узагальнення й систематизація вивченого з теми "Просте речення. Двоскладне речення"

Про матеріал
Урок містить у собі матеріали, які призначені для узагальнення знань учнів про просте двоскладне речення. Зміст відповідає поставленій меті й завданням. Компоненти уроку пов'язані між собою логічною послідовністю і забезпечують дидактичну цілісність матеріалу.
Перегляд файлу

Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Просте речення. Двоскладне речення»

Мета: узагальнити й систематизувати знання,   сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний матеріал, удосконалювати пунктуаційні вміння й навички; розвивати творчі вміння самостійно розв'язувати нові пізнавальні завдання; удосконалювати мисленнєві дії аналізувати, порівнювати, систематизувати й узагальнювати, доводити й обґрунтовувати тощо; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість як важливі елементи розумової діяльності людини; за допомогою мовленнєвого комунікативного дидактичного матеріалу формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття патріотизму, любові до Батьківщини, мови, культури народу.

 

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.

Обладнання: мультимедійна презентація, роздатковий матеріал, сигнальні картки, віночок, підручник.

 

Форми роботи на уроці: фронтальна, групова, індивідуальна.

 

Методи та прийоми роботи на уроці: мозковий штурм, презентація, графічний диктант, синтаксичні перегони, ротаційні пари,  незакінчене речення.

 

 

Розвиток ключових компетентностей:

Уміння вчитися:

  •          виконувати інтелектуальні й практичні дії на репродуктивному й творчому рівнях;
  •          самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
  •          формувати предметні компетентності і компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній.

Мовної і мовленнєвої:

  •          узагальнити й систематизувати знання учнів про головні й другорядні члени речення;
  •          формувати вміння виділяти в реченні  головні й другорядні члени речення, визначати способи їх вираження;
  •          удосконалювати вміння конструювати речення з різними членами речення;

Діяльнісної:

  •          розвивати вміння учнів зв’язно й грамотно презентувати набуті знання, робити висновки;
  •          використовувати групові методи роботи для дослідницьких спостережень та узагальнень;

Соціокультурної:

  •          за допомогою мовленнєвого комунікативного дидактичного матеріалу формувати кругозір, світогляд;
  •          виховувати почуття патріотизму, любові до Батьківщини, мови, культури народу.

Очікувані результати:

Учні знатимуть:

  •          відмінність між словосполученням та реченням, способи вираження членів речення.

Учні вмітимуть: 

  •          розрізняти головне й залежне слово в словосполученні, головні й другорядні член речення, будувати та інтонувати речення, правильно ставити розділові знаки, обгруновувати їх використання за допомогою правил.

 

 

Чи є кращі між квітками
Та над веснянії?

Леся  Українка

 

Хід уроку

І. Етап орієнтації.

1. Емоційне налаштування. Слово вчителя:

  Вітаю усіх на нашому зібранні.  Ви – команди, які дружно й згуртовано уміють працювати. Візьміться за руки, утворіть коло дружби і взаємоповаги у своєму маленькому творчому колективі. Посміхніться один одному. Ви чудово знаєте матеріал і поділитеся своїми знаннями з однокласниками.

     Отже, успіхів усім на уроці української мови. 

 

ІІ. Етап цілевизначення.

1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель. Вивчаючи українську мову і літературу, ми знаємо, що український народ має багато звичаїв, обрядів і символів, і одним із символів є віночок. І я пропоную провести наш урок саме у формі віночка. Усі згодні? Тож почнемо.

Взагалі український віночок – це не просто краса, це «знахар душі», бо у ньому є така чародійна сила, який біль знімає і здоров'я відновлює.

      Багато письменників і поетів оспівували у своїх творах цей оберіг. І сьогодні хотілося б звернутися до творчості  Лесі Українки, яку ми зараз вивчаємо  на уроках літератури. Вона дуже любила всі квіти, тому і епіграфом нашого уроку  будуть слова  Лесі  Українки.

2. Оголошення теми й завдань уроку.        

 

Вчитель. Подивіться  на нашу тему, скажіть, які наші дії на урок? Дякую. Але я теж сподіваюсь, що ви під час уроку:

(Тема і мета уроку - на дошці  перед учнями)

 

Мета уроку: 

  •          поглибити й розширити  знання  про просте речення, головні й другорядні члени  речення;
  •          формувати вміння виділяти в реченні  головні й другорядні члени речення, визначати способи їх вираження;
  •          удосконалювати вміння конструювати речення за даною схемою;
  •          розвивати вміння зв’язно й грамотно висловлювати власні думки;
  •          розвивати навички самостійної роботи й роботи у колективі;
  •          розвивати почуття любові до мови й культури рідного народу.

 

3. Оцінювання

ІІІ. Етап реалізації плану діяльності.

Вчитель. Поставивши завдання на цей урок, ми переходимо до їх виконання, під час уроку будемо з вами вплітати квіти у наш віночок.

     Першою квіткою, яку ми повинні вплести, буде ромашка, бо цю квітку найбільше любила  Леся Українка.  «Ромашки – квіти миру і кохання», - говорила вона. За часів  поетеси  існувало  товариство боротьби з туберкульозом і ромашка була його емблемою.

   1.   Пропоную  вам філологічну розминку, тобто – запрошую взяти участь у вікторині для розумників. На партах є сигнальні картки. Я ставлю  запитання, а ви підіймаєте картку, якщо ви вважаєте, що  твердження  правильне, то підіймаєте  зелену картку, якщо не згодні – червону. Це робота індивідуальна, тому не підглядайте один до одного, а думайте самостійно.

 

  1.  Синтаксис вивчає словосполучення і речення (так)
  2. Словосполучення складається з головного і залежного слова (так)
  3.  Речення означає незакінчену думку  (ні)
  4.  Речення бувають прості і багатозначні (ні)
  5.  Члени речення поділяються  на головні та другорядні (так)
  6.  Речення є поширені і непоширені (так)
  7. Головні члени речення – це підмет і присудок (так)
  8. Присудок буває узгоджений і неузгоджений  (ні)
  9. Другорядні члени речення – це підмет, означення, обставина (ні)
  10. Додаток буває прямий і непрямий (так)
  11. Прикладка – це різновид означення (так)
  12. Обставина підкреслюється   хвилястою лінією (ні)

 

   Вчитель. Слово учителя – підсумки розминки: слово про зібраність команд і готовність до уроку.   (Якщо якась із команд була більш точною у відповідях, то учитель словесно відзначає цю команду)

 

    Ось і готова наша перша квітка, можемо вплести її у наш віночок.

Наступною квіткою буде барвінок. Він символізує життя.  

          Барвіночку мій хрещатий,

Зелений, дрібний,

Ой, я ж тебе викохала,

Хороший, рясний!

 

2. Наступна наша вправа – графічний диктант. Ви отримуєте речення, в яких  треба визначити  усі члени речення і позначити їх графічно.  Працюєте командою. 

   І група.  Леся Українка дуже любила плести віночки із квітів і прикрашала ними свою голівку. Вважалося, що віночок може захистити молоду дівчину.

 

II група. У ньому кожна квіточка є  оберегом від лиха, від нечистої сили. Гортаючи  сторінки творів Лесі Українки, ми можемо побачити її ставлення до квітів.

 

Перевіримо правильність виконання.

Маємо ще одну квітку у віночку.

 

Наступною квіткою буде лілія.

Мені снились білії лелії,
Що хитались в місячному світлі,
Мов гадали чарівнії мрії,
І пишались горді, розквітлі.

 

3. Трохи розімнемося і влаштуємо  синтаксичні перегони.

     На столах лежать перевернуті аркуші, на яких є завдання. Виберіть наосліп собі якесь із них. Зверніть увагу, що у всіх вони різні. Але ще на них маєте номер. Цей номер вказує на те, яким ви будете  виходити до дошки, щоб виконати   своє завдання. Поки попередній учень не повернеться на своє місце, наступний до дошки не  повинен виходити.

 Джокер, який слідкує за тим, щоб ніхто не порушував правила перегонів.

 

Виписати члени речення, вказати вид, де треба.

І група

  1. Виписати простий підмет

Тільки твердо так трималось
Місто гордеє, уперте

 

  1. Виписати складений підмет

Всі вони були при зброї,  скл підмет
А в руках тримали лютні.

 

  1. Виписати простий присудок

Приступили до Бертольда
Вояки й гукають грізно

 

  1. Виписати складений  присудок, вказати вид

"Не на тебе ждать я буду,  скл д прис

 

  1. Виписати  означення і вказати узгоджене/неузгоджене

Година для праці настала (неузг)

 

  1. Виписати  додаток і вказати  прямий/ непрямий

           Той співець — та що робити!
           Видно, правди не сховати,(непр)
 

  1. Виписати обставину, вказати вид

           І якраз серед  бенкету (час)
          В замку нашого Бертольда (місце)
          Залунала гучна сурма
          Королівського герольда.

 

ІІ група

  1. Виписати простий підмет

Чим я маю привернути     

Серце милої.

 

  1. Виписати складений підмет

Я гадаю, талісман сей
Кожен з вас тут знать готовий   скл підм

 

  1. Виписати простий присудок

    Десь, колись, в якійсь країні

         Проживав поет нещасний

 

  1. Виписати складений  присудок, вказати вид

Я гадаю, талісман сей
Кожен з вас тут знать готовий    скл ім. прис

 

  1. Виписати  означення і вказати узгоджене/неузгоджене

Чи він слухав шум діброви (неузг)
Чи пісні складав, — не знаю!

 

  1. Виписати  додаток і вказати  прямий/ непрямий

           Що не був співцем поет наш, (непр)
           Бо зовсім не вмів співати.

  1. Виписати обставину, вказати вид

           І якраз серед  бенкету (час)
          В замку нашого Бертольда (місце)
          Залунала гучна сурма
          Королівського герольда.

 

 

Маємо ще одну квітку.

Думаю, що зараз саме час трохи релаксу. мак

    Завдання: Оберіть зручну позу, сидячи на стільці. Голову схиліть на груди, руки можна покласти на коліна. Розслаблення м'язів приносить відчуття спокою. Тому повторюйте (можна про себе):

• Я заспокоююсь.

• Я дихаю легко.

• Я відпочиваю. Відпочиває моє тіло, мозок.

• Я почуваю себе зовсім спокійно.

• Я здоровий.

• Я впевнений у собі.

• Сили мої відновились.

• Я знову можу виконувати завдання.

Перепочили, можемо продовжувати. А ми маємо з вами ще одну вплетену квітку.

 

 

А в пшениці то мак, то волошки

закрасили б робітоньку трошки,-   говорила  Леся Українка.

 

    4.  Наступна квітка, як  ви зрозуміли  - волошка. І працювати ви будете групою. Вправа має назву «Лікбез» (ліквідація  безграмотності) (вправа-редагування)

   Дослідіть, чи становлять подані речення зв'язне висловлювання. Розташуйте їх так, щоб утворився текст. Запишіть його, правильно оформлюючи прикладки. Поясніть їх правопис.

      Воно було присвячене черговій річниці створення Лесею Українкою безсмертної драми (феєрії). У святі взяли участь письменники з Києва, Рівного, Острога, Тернополя, Вінниці. На Ковельщині вже вшосте відбулося поетичне свято (Лісова пісня). Наступного дня свято перемістилося в урочище (Нечимне), де під зелене склепіння лісу зійшлися дорослі й малі мешканці з навколишніх сіл, представники товариства (Просвіта), члени Союзу українок, учителі (словесники), працівники культури, учні та випускники шкіл. Вони відвідали музей (садибу) Лесі Українки в Колодяжному, виступили на вечорі (зустрічі) з творчою інтелігенцією, яка відбулась у центральній районній бібліотеці у Ковелі. (За Н. Горик)

 

     На Ковельщині вже вшосте відбулося поетичне свято «Лісова пісня». Воно було присвячене черговій річниці створення Лесею Українкою бсзсмертної драми-феєрії. У святі взяли участь письменники з Києва, Рівного, Острога, Тернополя, Вінниці. Вони відвідали музей-садибу Лесі Українки в Колодяжному, виступили на вечорі-зустрічі з творчою інтелігенцією, яка відбулась у центральній районній бібліотеці у Ковелі.
   Наступного дня урочистості перемістились в урочище Нечимне, де під зелене склепіння лісу зійшлися дорослі й малі мешканці з навколишніх сіл, представники товариства «Просвіта», члени Союзу українок, учителі-словесники, працівники культури, учні та випускники шкіл.

 

           Гордо палала троянда розкішна,

      Найкраща з квіток,

 Барвою й пахом вродливиця пишна.

           Красила садок.

 

     5. Виконавши  наступну вправу,  «Тренажер з правопису», прикрасимо наш вінок  трояндою.

    Ви вже попрацювали в групі, а зараз створюємо ротаційні пари. Під час естафети кожен з вас мав свій номер, тож утворіть зараз пари відповідно до тих номерів.  За перший стіл  сідають 1,2,3,4 , а за другий 5,6,7.  А джокер може обрати  будь-яку пару і приєднатися до неї.

 

  Знайдіть  порівняльні звороти й розставте розділові знаки в реченнях.

 

 «Скрізь гуляю скрізь буяю

 мов той вітер дзвінкий в полі»

 

 «Ізідора Зникла хутко наче мрія»

 

«Час летів немов на крилах,

І мов сон життя минало»

 

 «Він живе в свойому графстві

 Наче сам король вельможний»

 

«мучились як в пеклі»

 

«втішався як у раю»

 

 «Стоять  навколо ліжка

Мов якась таємна рада»

 

 «Полетить воно по світі

 Наче тая вільна птиця»

 

 

 

 «Скрізь гуляю, скрізь буяю,

Мов той вітер дзвінкий в полі»

 

 «Ізідора Зникла хутко, наче мрія»

 

«Час летів, немов на крилах,

 І, мов сон, життя минало»

 

 «Він живе в свойому графстві,

 Наче сам король вельможний»

 

«мучились, як в пеклі»

 

 «втішався, як у раю»

 

 «стоять навколо ліжка,

 Мов якась таємна рада»

 

 «Полетить воно по світі,

 Наче тая вільна птиця».

 

ІV.  Контрольно-оцінювальний етап.

1. Закріплення вивченого матеріалу.

 

            Росла в гаю конвалія

            Під дубом високим

            Захищалась від негоди

            Під віттям широким.

 

6. Писала  Леся ще у 13 років. А те, на скільки ви  творчі, зараз  перевіримо. Вправа має назву  «А ти вмієш?» Творче конструювання.

 

Складіть речення про за схемами.

 

  1. Означення підмет присудок обставина.
  2. Обставина присудок означення підмет.
  3. Підмет обставина присудок означення додаток.
  4. Підмет присудок означення додаток.

 

 

2. Оцінювання і цінування учнів.

        Вчитель. Виконавши всі завдання, ми зібрали  сім квіточок, як і має бути у традиційному українському вінку. Але мені здається, що у ньому чогось не вистачає. Так правильно – стрічок. І ви маєте змогу їх самостійно вплести, написавши на них, що ви сьогодні запам'ятали найбільше, дізналися нове, чого досягли.

Незакінчене речення.

Я поглибив (поглибила) знання про…

Я удосконалив (удосконалила) вміння …

Мені сподобалося…

Я сьогодні досяг (досягла)…

Мені сьогодні вдалося…

        Я називаю колір стрічки й пояснюю, що він означає, а ви тим часом вплітаєте свою стрічку.

Жовта – символ сонця;

Зелена – символ краси і молодості;

Синя – символ води;

Блакитна – символ неба;

Помаранчева – символ хліба;

Фіолетова – символ мудрості;

Рожева – символ щирості та привітності.

Червона – символ добробуту та багатства.

Вчитель. Дякую вам за роботу на уроці, я впевнена, що ваші очікування , які ми ставили на початку уроку, справдилися. На уроці ви плідно працювали, тому отримуєте оцінки відповідно до критеріїв. Вони перед вами на партах.

3. Домашнє завдання.

 

  1. Опрацювати тести підручника стор. 66-67

На вибір (високий рівень).

А) Написати твір «Віночок – символ юності і чистоти» в художньому стилі, використовуючи художні означення, непоширені прикладки й порівняльні звороти;

Б) твір-роздум у публіцистичному стилі на тему «У чому проявляється мудрість людини?», використовуючи обставини різних видів та порівняльні звороти.

 

 

 

docx
Додано
3 липня 2025
Переглядів
314
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку