Тема: Узагальнення знань з теми: « Різноманітність тварин (Хордові)
Мета:
-
Формування ключових компетентностей:
-
спілкування державною мовою;
-
основні компетентності у природничих науках і технологіях;
-
екологічна грамотність і здорове життя;
-
уміння вчитися впродовж життя.
-
Формування предметних компетентностей:
-
освітня: виявити рівень навчальних досягнень учнів, перевірити вміння учнів оперувати біологічними термінами, застосовувати знання в стандартних і змінених умовах;
-
розвивати навички письмово висловлювати думку, відповідати на різноманітні запитання.
-
виховувати почуття відповідальності, охайність, самостійність, уміння працювати з колективом.
Обладнання: малюнки тварин, підручник, зошит.
Тип уроку: узагальнюючий.
Хід уроку
І. Організація класу. (Привітання, готовність до уроку).
ІІ. Повідомлення теми, мети учням.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-
«Зоопарк»
1. Пір’ям махає
Хвостом управляє,
А на повітрі помирає.
(риба)
2. У воді водиться,
З хвостом родиться,
А як виростає
Хвіст відпадає.
(жаба) амфібія
3. Лягла під дубочком,
Згорнувшись клубочком
Обійди її, бережись!
(змія) рептилії
4. У долині цілий день
Він співає дзвінких пісень.
Як верба і як калина,
Птах цей – символ України
Тішить піснею людей
Славнозвісний …
(соловей)
5. Хоч нічого не згубила,
Увесь час чогось шука,
Все довкола перерила
Відгадайте, хто така?
(свиня)
Отже, ми пригадали представників Хордових, які вивчали.
ІV. Узагальнення та контроль знань з теми.
-
«Цікаві запитання»
-
Навіщо зайцю великі вуха? (Охолоджувальний пристрій, беруть участь у терморегуляції)
-
Чому птахи сидять на дроті щільно одне до одного?( Щоб при синхронному зльоті модна було вільно працювати крилами)
-
Довжина язика жирафа досягає півметра. Навіщо йому такий довгий язик? (З його допомогою він чистить собі вуха)
-
Яка тварина може обходитися без води довше за всіх ссавців (верблюд, щур)
-
«Третій зайвий»
Визначити, яка тварина зайва і чому?
-
Коала, кенгуру, єхидна (Єхидна – яйцекладна)
-
Їжак, качкодзьоб, єхидна (Їжак – плацентарний)
-
Карась, черепаха, вуж (Карась – риба, а інші плазуни)
-
Вовк, рись,корова (Корова – травоїдна)
4. « Творча лабораторія»
-
Як ви гадаєте, що вигідніше: відкладати багато ікри і не турбуватися про неї або турбуватися про невелику кладку?
-
У народі кажуть, що жаба сама лізе в пащу вуха чи гадюки. Чому? (Вуж висовує дуже довгий кінчик язика і швидко рухає ним. А у жаби є рефлекс – хапати все, що ворушитися)
5. «Швидкі запитання»
-
На які відділи поділяється тіло птаха? (голова, тулуб, шия, кінцівки)
-
Які органи розташовуються на голові птаха? (очі, ніздрі, вушні отвори, дзьоб)
-
Від чого залежить форма дзьоба? (від способу живлення)
-
Яке запліднення у ссавців? (внутрішнє)
-
Середовище життя риби? (водне)
6. «Поміркуй»
-
Іноді людей за тими чи іншими якостями можна порівнювати з птахами:
-
насуплений чоловік – сич;
-
містичний дядько – чорний крук;
-
тонконога дівчина – чапелька;
-
говіркий хлопець – як горобець.
-
Чому плазуни відкладають по кілька десятків яєць, а птахи – усього кілька штук? (турбота про потомство)
-
А з яким птахом ви себе асоціюєте?
-
Поміркуйте і продовжіть: « Дбаймо про тварин, друзів своїх менших, з добром у душі» (приведіть приклади з власного досвіду)
VІІ. Контроль знань з темою «Різноманітність тварин. Хордові.
( Письмова самостійна робота)
VІІІ. Підведення підсумків уроку.
ІХ. Домашнє завдання повторити параграф 16-27