Конспект уроку + Презентація "Узагальнювальне слово перед однорідними членами".

Про матеріал

Конспект уроку + презентація з української мови для 5 класу на тему: "Узагальнювальне слово перед однорідними членами".

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Узагальнювальне слово при однорідних членах речення

Номер слайду 2

Розпочнімо урок з посмішки

Номер слайду 3

Цілі урокупоглибити знання про однорідні члени речення; удосконалити вміння знаходити узагальнювальні слова при них та правильно вживати розділові знаки, визначати їх синтаксичну роль; розвивати логічне мислення, творчу уяву, пам’ять, увагу.

Номер слайду 4

Актуалізація опорних знань. Що таке однорідні члени речення?Які члени речення можуть бути однорідними?Які є види зв’язку між однорідними членами?Коли між однорідними членами речення ставимо кому?Коли однорідні члени речення комами не виділяємо?Прийом “Інтелектуальна розминка”

Номер слайду 5

Яблуко, слива, зошит, груша. Клени, липи, троянди, тополі. Трамвай, стіл, тролейбус, автомобіль. Вправа “Четверте зайве”Вилучіть з кожного рядка «зайве» слово. Поясніть, що спільного між іншими словами.

Номер слайду 6

Я люблю фрукти: банани, яблука, груші. Узагальнювальне слово - це слово при однорідних членах, яке об’єднує їх своїм значенням. Наприклад: Узагальнювальне слово й однорідні члени речення виконують однакову синтаксичну роль!

Номер слайду 7

Узагальнювальним може бути словосполучення. Значні площі в Україні займають баштанні культури: кавуни, дині, кабачки. Були собі три брати: Кий, Щек і Хорив.

Номер слайду 8

Узагальнювальні слова можуть бути: іменниками: У кошику в Даринки лежали гриби: лисички, боровики, опеньки.прикметниками: Морозиво було ягідне: полуничне, вишневе, ожинове.займенниками (усе, всі, весь, ніхто):І земля, і вода, і повітря – все поснуло. прислівниками (всюди, скрізь, завжди): У парку, на майданчику, біля озера - скрізь ми любимо гуляти.

Номер слайду 9

Потренуймося. Скрипка, фортепіано, віолончель - ... , на яких грають музиканти оркестру. У червні садок прикрашали барвисті ... : півонії, півники, ромашки, маки. Ліс, гай, ріка - ... навкруг сміється. Доберіть узагальнювальне слово в такі речення:

Номер слайду 10

Розділові знаки. Узагальнювальне слово на схемах позначають так: ∆

Номер слайду 11

Зверніть увагу!Всі кольори я душею прийму: білі, рожеві, блакитні, червоні. І погода, і характер лісу - змінилося усе. Узагальнювальне слово може бути відокремлене від однорідних членів іншими словами.

Номер слайду 12

Вправа 1 Жито пшениця й овес усе разом поспіло й присохло. Летять великі птиці орли і соколи зозулі і шпаки. Скрізь червоно і на небі, і на узгір’ях, і на горі. Спишіть, вставляючи пропущені розділові знаки. Накресліть схему.

Номер слайду 13

Руханка

Номер слайду 14

Інтерактивна вправа https://wordwall.net/uk/resource/71154646

Номер слайду 15

Робота в парах. Знайдіть слово або словосполучення, що є узагальнювальним. Складіть речення з узагальнювальним словом і однорідними членами речення. Поясніть вживання розділових знаків.

Номер слайду 16

При однорідних членах речення можуть вживатися ... Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, то…Тире ставиться при однорідних членах, коли…Узагальнювальне слово є тим самим членом речення, що й…Узагальнювальні слова можуть виражатися…Прийом “Незакінчене речення”

Номер слайду 17

Самооцінювання

Номер слайду 18

Домашнє завдання. Опрацювати матеріал на с. 274, 275 у підручнику. Виконати вправу 430 ( на 9 балів). Написати мінітвір “Прийшла весна”, використати в тексті речення з однорідними членами та узагальнювальними словами ( на 12 балів).

Номер слайду 19

Дякую за роботу!

Перегляд файлу

5 клас. Урок української мови

Тема. Узагальнювальне слово перед однорідними членами.                                    Мета: поглибити знання про однорідні члени речення; удосконалити  вміння знаходити узагальнювальні слова при них  та правильно вживати розділові знаки, визначати їх синтаксичну роль; розвивати логічне  мислення,                                пам’ять, увагу.    

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Перебіг уроку

І.  Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

 

ІІ. Організаційний етап. Емоційне налаштування до уроку.

Пропоную розпочати  урок з посмішки. Оберіть ту картинку, яка вам найбільше до вподоби. І нехай вона надихне вас на гарний позитивний настрій і плідну працю.

ІІІ.  Актуалізація опорних знань.

Прийом “Інтелектуальна розминка

  • Що таке однорідні члени речення?
  • Які члени речення можуть бути однорідними?
  • Які є види зв’язку між однорідними членами?
  • Коли між однорідними членами речення ставимо кому?
  • Коли однорідні члени речення комами не виділяємо?

 

ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1.Вправа “Четверте зайве”

Вилучіть з кожного рядка «зайве» слово. Поясніть, що спільного між іншими словами. Чи можна дати групі слів одну назву?

  • Яблуко, слива, зошит, груша.
  • Клени, липи, троянди, тополі.
  • Трамвай, стіл, тролейбус, автомобіль

2.Пояснення вчителя.

Узагальнювальне слово - це слово при однорідних членах, яке  об’єднує їх своїм значенням.

Наприклад: Я люблю фрукти:  банани,  яблука,   груші

Узагальнювальне слово й однорідні члени речення виконують однакову синтаксичну роль!

Узагальнювальні слова можуть бути:

іменниками: У кошику в Даринки лежали гриби: лисички, боровики, опеньки.

прикметниками: Морозиво було ягідне: полуничне, вишневе, ожинове.

займенниками (усе, всі, весь, ніхто): І земля, і вода, і повітря – все поснуло.

прислівниками (всюди, скрізь, завжди): У парку, на майданчику, біля озера - скрізь ми любимо гуляти.

3. Потренуймося

Доберіть узагальнювальне слово в такі речення:

  1. Скрипка, фортепіано, віолончель - ... , на яких грають музиканти оркестру.
  2. У червні садок прикрашали барвисті ... : півонії, півники, ромашки, маки.
  3. Ліс, гай, ріка - ... навкруг сміється

4.Пояснення вчителя.

  • Розділові знаки

Узагальнювальне  слово на схемах позначають так: ∆.

  • Зверніть увагу!

Узагальнювальне слово може бути відокремлене від однорідних членів іншими словами.

Всі кольори я душею прийму: білі, рожеві, блакитні, червоні.                                                                    І погода,  і характер лісу - змінилося усе.

5. Вправа 1

Спишіть, вставляючи пропущені розділові знаки. Накресліть схему.

  1. Жито пшениця й овес усе разом поспіло  й присохло.
  2. Летять великі птиці орли і соколи  зозулі і  шпаки.
  3. Скрізь червоно і на небі, і на узгір’ях,  і на горі.

6. Фізкультхвилинка «В здоровому тілі – здоровий дух»

7 квітня  щорічно відзначають Всесвітній день здоров'я, тому пропоную вам руханку «В здоровому тілі – здоровий дух».

 

https://www.youtube.com/watch?v=fg7gqwoNdGI

 

7. Інтерактивна вправа на онлайн- платформі Wordwall

 

https://wordwall.net/uk/resource/71154646

 

8. Робота в парах

Знайдіть слово або словосполучення, що є узагальнювальним. Складіть речення з узагальнювальним словом і однорідними членами речення. Поясніть вживання розділових знаків.

 

ІV. Рефлексія.

Прийом “Незакінчене речення”

  • При однорідних членах речення можуть вживатися ...
  • Якщо узагальнювальне слово стоїть перед однорідними членами, то…
  • Тире ставиться при однорідних членах, коли…
  • Узагальнювальне слово є тим самим членом речення, що й…
  • Узагальнювальні слова можуть виражатися…

 

V. Самооцінювання  на онлайн-платформі Ментіментр

VІ. Домашнє завдання

  • Опрацювати матеріал на с. 274, 275 у підручнику.
  • Виконати вправу 430 ( на 9 балів).
  • Написати мінітвір “Прийшла весна”, використати в тексті речення з однорідними членами та узагальнювальними словами ( на 12 балів).

 

 

 

zip
Додав(-ла)
Смакоуз Ольга
Додано
11 вересня 2025
Переглядів
167
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку