Узагальнюючий урок "Хімічний зв'язок і будова речовини"

Про матеріал
Конспект уроку з теми "Хімічний зв'язок і будова речовини" містить різноманітні завдання з метою узагальнення і систематизації знань з даної теми
Перегляд файлу

Тема.  Узагальнення та систематизація знань з теми: «Хімічний зв'язок і будова речовин»

Мета:

*формування предметних  компетентностей:  узагальнити та систематизувати знання учнів про типи хімічного зв’язку та типи кристалічних ґраток; вміти наводити приклади сполук із ковалентним (полярним і неполярним) та йонним хімічними зв’язками, атомними, молекулярними та йонними кристалічними ґратками;   пояснювати і складати  утворення йонного, ковалентного (полярного і неполярного) зв'язків; давати  характеристики цим речовинам, прогнозувати їх практичне використання речовин залежно від виду хімічного зв'язку і типу кристалічних ґраток;

*формування ключових  компетентностей:

- спілкування державною мовою:  використовувати в мовленні хімічні терміни, поняття, символи, сучасну українську наукову термінологію і номенклатуру;

- математична:  використовувати логічне мислення, просторову уяву для складання структурних формул і моделей речовин;

- інформаційно- цифрова компетентність: використовувати сучасні пристрої для добору хімічної інформації, її оброблення, збереження і передавання;

- ініціативність і підприємливість: виявляти ініціативність до роботи на уроці, генерувати ідеї, брати відповідальність за прийняття рішень;

- соціальна та громадянська компетентності: створити комфортну атмосферу, шанувати розмаїття думок і поглядів, дотримуватись загальновизнаних моральних принципів і цінностей

Обладнання: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, картки із завданнями, ноутбук, роздатковий матеріал, проектор  

Базові поняття і терміни: хімічний зв’язок, електронегативність, ковалентний зв’язок, йонний зв’язок, кристалічні ґратки, атомна, молекулярна, йонна, металічна кристалічні ґратки

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок.

 

                                                Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Узагальнення і систематизація знань.

 

1. Бліц - опитування

  1. Яку властивість атома називають електронегативністю?
  2. Який елемент має найбільшу електронегативність?
  3. Виберіть елементи з більшою електронегативністю: а)Фосфор і Арсен; Цезій і Барій; Бор і Сульфур.
  4. Які типи хімічних зв'язків вам відомі?
  5. В яких речовинах виникає ковалентний неполярний зв’язок?
  6. В яких речовинах виникає ковалентний полярний зв’язок?
  7. Між атомами яких елементів виникає йонний зв’язок?
  8. А в яких молекулах виникає металічний зв'язок?
  9. Які є типи кристалічних ґраток?
  10. Наведіть приклади речовин із атомними кристалічними ґратками

 

2. Намалюй картину

Відповідаючи на запитання, відповіді з’єднуй лініями. Що ж вийде на малюнку?

CO2SiAI PCONH3Ba3N2N2OHe NHNO3Na2O MgOHCI CI2CaOFe Mn2O3AgH2O2H2O

  1. Який елемент має 15 електронів?
  2. Який елемент розташований у 2 періоді VA групі?
  3. Якою речовиною знезаражують воду?
  4. Чого у решеті не пронести?
  5. Який елемент входить до складу крові людини?
  6. Яка із речовин,  позначена червоним кольором, має йонний зв’язок?
  7. Який із зазначених елементів має 6 електронів на зовнішньому енергетичному рівні?
  8. Який елемент застосовують в літакобудуванні? Чому? Який тип зв’язку в цій молекулі?

 

3. Третій зайвий

Із запропонованого переліку обрати зайву речовини і зробити пояснення

  1. За типом хімічного зв’язку:
  • MgO, N2, H2
  • N2O5, HCI,  Al
  • Fe,  BaO, CrCI3
  1. За типом кристалічної ґратки
  • С (сажа),  С(графіт),  С(алмаз)
  • K   S  Zn
  • CaBr2  AlF3  HBr   

 

4. Встановити відповідність між типом кристалічної ґратки і її зображенням: (можна користуватися інтернет – ресурсами)

Зображення кристалічної ґратки

Назва кристалічної ґратки

А) Графіт

Б) Цинк

Модель кристалічної гратки "Графіт" - купити в B-Pro

В) Алмаз

Типи кристалічних ґраток — урок. Хімія, 8 клас.

Г) Натрій хлорид

 

Д) Вуглекислий газ

 

5. Знайти помилку в тексті та виправити

Речовини з атомною кристалічною ґраткою є рідинами. Вони мають ковалентний полярний та ковалентний неполярний зв’язок, добре розчинні у воді, мають низькі температури плавлення та кипіння. Прикладами речовин з атомною кристалічною ґраткою є: алмаз, вода, пісок, карборунд, кухонна сіль. Відносна молекулярна маса піску (кварцу, кремнезему) становить 59.

 

6. Про яку речовину мова? (по черзі  читаю короткий опис про речовину, діти аналізують, висловлюють свою думку)

  1. Речовина має йонний тип зв’язку…. В Бахмуті, Лисичанську, як і у всій Європі,  видобувають у вигляді руди. Її викопують у шахтах, подрібнюють та фасують.
  2. Ця речовина містить велику кількість мінералів для нашого організму……
  3. Цю речовини ще називають «білим золотом»…
  4. За словами наших полонених, цю речовини не додають до каші, щоб не насичувати організм мінеральними речовинами…
  5. В мультфільмі за цією речовиною ходили козаки….

Що це за речовина? Який тип кристалічної ґратки? Опишіть ще її галузі застосування.

(ПРОБЛЕМА ІЗ СІЛЛЮ ВЛІТКУ)

 

  1. Зобразити утворення хімічного зв’язку в молекулах  PF3,    MgCI2

ІІІ Підведення підсумків уроку.

Ми закріпили знання про будову речовин.

  1. Яке значення для вивчення хімії має теорія хімічного зв’язку й будови речовини?
  2. Де практично можна використати знання про типи хімічного зв’язку й кристалічних ґраток?
  3. Як взаємозалежать типи хімічного зв’язку, кристалічна будова і властивості речовин?
  4. Які знання ми узагальнили на уроці?

 

ІV Підбиваємо підсумки уроку, оцінюємо роботу .

    V   Рефлексія:

  • Поділіться своїми враженнями…
  • Сьогодні я дізнався/ дізналася….
  • Мені сподобалося…/ не сподобалося…..

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
5 грудня 2022
Переглядів
2414
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку