Узагальнюючий урок із розділу «Слово. Значення слова».

Про матеріал
Даний урок має на меті закріпити знання про пряме та переносне значення слів, багатозначність слова, слова близькі за значенням (синоніми) та протилежні за значенням (антоніми), збагачувати словниковий запас, розвивати інтерес до слова, творче мислення та мовлення учнів.
Перегляд файлу

Тема. Узагальнюючий урок із  розділу «Слово. Значення слова».

Мета: формування предметних компетентностей:

закріпити  знання про пряме та переносне значення слів, багатозначність слова, слова близькі за значенням (синоніми) та  протилежні за значенням (антоніми), збагачувати словниковий запас, розвивати інтерес до слова, творче мислення та мовлення учнів;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність організовувати самостійну навчальну діяльність, формувати позитивне ставлення до навчання; виховувати почуття відповідальності за виконуване завдання, розвивати критичне мислення,  увагу, вміння працювати в групі, оцінювати свою роботу;

комунікативної: розвивати усне мовлення;

соціальної: формувати вміння працювати в команді, поважати думки товаришів.

Очікувані результати: діти розуміють лексичне значення найвідоміших багатозначних слів, розрізняють пряме та переносне значення слів, добирають синоніми, антоніми, складають та записують речення з ними, пояснюють фразеологізми, злагоджено працюють в команді, визначають лідера.

Навчально-методичне забезпечення: презентація-супровід уроку, роздаткові картки, інтерактивні вправи.

Тип уроку: урок-узагальнення.

Форма проведення: урок-змагання.

Хід уроку

І. Організація класу.

Психологічна настанова «До успіху»                           Слайд 1                                                                      

- Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на уроці собі та однокласникам.

- Для того щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте старанними та слухняними. Я  вам бажаю:                                                                                                           

Не просто слухати, а чути.               Слайд 2

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

 

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Цілепокладання.                 Слайд 3

- Сьогодні у нас змагання, та не просте, а для знавців мови з розділу «Слово. Значення слова». За кожну правильну відповідь ви отримуєте зірочку. Всі учні підраховують їх загальну кількість. Таким чином обираємо кращого знавця та нагороджуємо його званням «Знавець  української мови»

Девіз нашого змагання:

«Хто поважає рідну мову – вживає всі її слова безпомилково» Слайд 4

- Які ваші очікування від уроку?

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Розповідь.

- Поговоримо  ми про  найдорогоцінніший скарб людини – мову. Адже життя людини без мови немислиме, неможливе. Мова – це шлях, яким кожен із нас іде від колиски до усвідомлення себе громадянином. Її потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати і знати.

1 конкурс    «Хвилинка каліграфії»              Слайд 5
- Урок почнемо без зупинки
   З каліграфічної хвилинки.
   Щоб рівно і гарно слова написати,
   Нам з’єднання букв слід усім пригадати і отримати перші зірочки.
м мо в ва   мо  ва

Мова –  солов’їна, кольорова. (рідна, милозвучна, чудова, дорога, велична, чарівна, дивна, сонячна, мудра, чиста, співуча, казкова, світанкова, кольорова, вічна, …)

- Назвіть орфограми.(Написання апострофа. Правопис слів з буквосполученням ьо)

 2 конкурс   «Дубль-диктант»              Слайд 6 

 Сім'я – (діти пишуть свої одне-два слова) м’ята, м’яч.

 Бадьорий – пеньок, деньок.

- Оцініть свою роботу, порахуйте зірочки.
3 конкурс «Чарівне колесо»  (wordwall)

(перевірка домашньої роботи)       Слайд 7

- Перевіримо, чи всі організовані, уважні і готові вправно змагатися.

1. Які слова називаються однозначними? Наведи, приклад.

2.  Які слова називаються багатозначними? Наведи, приклад.

3. Як відрізнити, коли слово вжито у прямому значенні, а коли у переносному?

4. Які слова називаються синонімами? Наведи, приклад.

5. Зачитай з домашньої роботи синонім та антонім до слова говорити.

6. Які слова називаються антонімами? Наведи приклад.

7. Зачитай з домашньої роботи синонім та антонім до слова сміливий.

8. Яка книга допоможе підібрати влучні синоніми та антоніми?

- Настав час відпочити.

ІV. Фізкультхвилинка                Слайд 8

 

V. Узагальнення і систематизація знань учнів.

 

1. Самостійна робота з картками.        Слайд 9

     4 конкурс «Кольорові слова»

-Перевіримо та порахуємо зірочки

     5 конкурс  «Відкрий валізу»

- Порахуйте зірочки

Пальчикова гімнастика «Бегемотики» (нейробіка)

 

2. Гра-тестування

    6 конкурс «Значення слова»       Слайд 10

    Правила гри

  1. Кожен грає за себе.
  2. Відповіді записуються в зошиті (підготуй таблицю).
  3. За правильно виконане завдання – 1 бал.
  4. Завдання обираєте по черзі.
  5. Виграє той, хто набрав більше балів.

1,2 – починається гра;

3,4,5 – потрібно відповідать.

- Підрахуйте бали.

 

VІ. Підсумок уроку.                Слайд 11

- Порахуймо зірочки. Хто найяскравіший знавець української мови? Визначимо лідера нашого змагання.                                                                                                         Слайд 12

- Дякую вам за роботу. Ви були сьогодні … .       -- Чи справдилися ваші очікування?                           

Вправа  «Палець»         Слайд 13

- Якщо наприкінці уроку у Вас позитивний настрій, Вам все вдалося – направте великий палець угору, якщо настрій поганий, у Вас виникли труднощі – направте великий палець вниз.                                                                                                 

- Сьогодні  ми намагалися повторити все, що  вивчили у розділі «Значення слова». Ми ще раз переконалися, яка наша мова багата, солов’їна, барвінкова. Бажаю вам бути  мудрими,  розумними,  досягати  гарних успіхів у навчанні.  Пам’ятайте, що слова – це кольорові камінці. Мало їх назбирати – треба ще навчитися з них узори викладати. Діти, вчіться створювати візерунки із слів. Збагачуйте своє мовлення. Любіть Україну.                                                                                                                                            Слайд 14

VІ. Домашнє завдання. 

- Виконайте завдання на вибір:

І група – завдання на картках

ІІ група – створити власне завдання по темі «Слово. Значення слова»

1

 

docx
Додано
2 лютого 2025
Переглядів
331
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку