Тема : ЗАКРІПЛЕННЯ ПОНЯТТЯ ПРО СУФІКС ТА ЙОГО СЛОВОТВОРЧУ РОЛЬ
Мета:
Навчальна : закріпити алгоритм визначення суфіксів у словах; учити пояснювати значення, якого надають словам суфікси зменшення, здрібнілості, пестливості; Розвивальна: розвивати мовлення учнів, фонематичний слух; збагачувати словниковий запас;
Виховна: виховувати любов до всього живого.
Обладнання: кросворд, індивідуальні картки, підручник з української мови для 3 класу М.Валушенко( частина1).
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Перебіг уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу
— Я вітаю вас у нашому затишному класі. Погляньте на мене, на друзів, погляньте ліворуч, праворуч, поверніться й одне одному посміхніться. А тепер сідайте. Сьогодні у нас повинен бути гарний настрій.
— Які ваші очікування від уроку?
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Актуалізація опорних знань
1) Каліграфічна хвилинка.
КК лл Вв Бб Дд Жж
— Виберіть слова із суфіксом.
2. Мотивація навчальної діяльності
1) Розгадування кросворда.
— Розгадайте кросворд. Виділіть суфікси у словах-відгадках
1. Дитинча сови. (Совеня.)
2. Спеціаліст, який робить зачіски. (Перукар.)
3. Пестлива форма слова фіалка. (Фіалочка.)
4. Пестлива форма слова пісня. (Пісенька.)
5. Спеціаліст, який доглядає за садом. (Садівник.)
6. Як матуся ласкаво називає свого сина? (Синочок.)
3. Повідомлення теми та мети уроку
— Тема нашого уроку «Закріплення поняття про суфікс та його словотворчу роль».
4. Вивчення нового матеріалу
1) Робота за підручником (с. 96).
— Розгляньте малюнки.
— Хто на них зображений?

— Доберіть і запишіть по три слова з кожним із цих суфіксів.
-ен (щеня) -ок (їжачок) -ик (зайчик)
— Від поданих слів утворіть назви професій за допомогою суфіксів.
— Утворені слова запишіть. Позначте суфікс.
Самоперевірка
Бібліотекар, човняр, куховар, пекар, маляр, лікар.
Вправа «Трибуна думок»
— Поясніть, як ви розумієте вислів «Могутня машина словотвору працює, немов вічний двигун» (Іван Вихованець).
Фізкультхвилинка *Веселі чоловічки*
2) Продовження роботи за підручником.
— До слів зима, мороз доберіть і запишіть спільнокореневі слова, які б відповідали на такі питання.
Що? Який? Що робить?
— Поясніть, як утворилися записані вами слова.
— Уявіть себе в ролі редакторів/редакторок. Прочитайте текст. Недоречно вжиті слова замініть на такі, що відповідають змісту тексту.
Самоперевірка
Був легенький морозець. Світило сонце. Раптом насунула величезна хмарина і закрила пів неба. Подув сильний вітрище. Посипав густий лапатий сніжок.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності
1) Робота біля дошки
(Слова в зменшувально-пестливі формі.) *Додаток 1*
2) Вправа «Оплеcки».
— Уважно послухайте вірш.
— Коли почуєте слово зі зменшувальним суфіксом, плесніть у долоні. Назвіть цей суфікс.
ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЗВІРІ?
Ворон каже воронятку:
— Мій біленький.
Слон говорить слоненятку:
— Мій маленький.
Заєць каже зайченяті:
— Мій хвостатий.
Гуска шепче гусеняті:
— Мій крилатий.
Лев говорить левенятку:
— Мій ласкавий.
Лис говорить лисенятку:
— Мій лукавий.
М. Сингаївський
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Домашнє завдання
Вправа 10 (с. 96).
2. Рефлексійна вправа «Скарбничка знань»
Дадаток1