Тема: Узагальнення і систематизація знань про оксигеновмісні органічні речовини.
Мета: навчальна: узагальнити знання учнів про класи органічних сполук, закріпити знання учнів про склад, будову, фізичні та хімічні властивості спиртів, альдегідів, карбонових кислот, жирів, повторити їх способи добування та застосування, перевірити вміння писати рівняння реакцій і розв’язувати задачі;
розвивальна: розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння нестандартного мислення;
виховна: виховувати творчий підхід до навчання, колективізм, інтерес до хімії.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань учнів.
Форма проведення: урок - подорож.
Методи: інтерактивні методи навчання: робота у групах, парах, ігри.
Хід уроку
I. Організація навчальної діяльності
На початку уроку я хочу звернутися до народної мудрості. Хтось дуже давно сказав правильні слова: « Від настрою, з яким ти вступаєш у день, залежать твої успіхи, тому намагайся кожного дня знайти його позитивний початок ». Цим позитивним початком стане цей урок, на якому ви покажете, як багато знаєте й умієте.
II. Мотивація навчальної діяльності.
На минулих уроках ми з вами вивчали оксигеновмісні органічні речовини. Ми довідалися про їхній склад, структуру, властивості та застосування.
Оголошення теми уроку.
Девіз: Міркуємо – швидко
Відповідаємо – правильно
Працюємо – плідно
А працювати сьогодні ми будемо у незвичному хімічному зоопарку, в якому є не лише тварини а й рослини.
Я вам розповім притчу.
Троє сліпих вирішили дізнатися хто такий слон.
Перший досліджував хобот і сказав, що слон схожий на змію.
Другий – ногу й вирішив, що він схожий на дерево.
Третій досліджував вухо і вигукнув:
- Та він же плоский, як скат.
Щоби не бути такими сліпими у світі органічних сполук, ви повинні мати чіткі уявлення про них, їх взаємоперетворення та застосування на практиці.
Отже, як тіло слона нероздільне, так і наші сполуки взаємопов’язані між собою.
Зверніть увагу на нашого слона. Починаючи з голови і передніх кінцівок скажіть, який зв'язок є між жирами і спиртами ( в результаті гідролізу жирів одним із продуктів є спирт – гліцерил )
Який зв'язок між передніми і задніми кінцівками, тобто між спиртами і альдегідами ( окисненням спиртів отримуємо альдегіди ). Зверніть увагу на стрілочку між спиртами і альдегідами, про що це говорить? ( відновленням альдегідів одержуємо спирти, а що додаєм? – Н2 )
Зверніть увагу на хвіст слона, що тут можна сказати? Хто готовий дати відповідь? ( реакцією « срібного дзеркала » перейдем від альдегідів до карбонових кислот)
III. Основна частина уроку.
А зараз ми продовжимо нашу подорож по зоопарку і перша зупинка гра …
Перша зупинка « Вірю – невірю »
Тут вам допоможе опале листя цієї території кленовий і дубовий листок. Якщо правильне твердження ви підносите дубовий листок, а якщо ні – то кленовий.
1. При горінні спиртів утворюється чадний газ і вода.
2. Карбонові кислоти мають функціональну групу СООН.
3. Метиловий спирт – сильна отрута.
4. Гліцерол можна застосовувати для пом’якшення шкіри.
5. При дії лакмусу на карбонові кислоти він стає жовтим.
6. Жири складаються з гліцеролу і алканів.
7. Рідке мило складається з атомів калію.
8. Спирти не взаємодіють з карбоновими кислотами.
9. При гідролізі жирів утворюється гліцерил і вищі карбонові кислоти.
10. Альдегіди мають функціональну групу СОН.
Друга зупинка « Мікрофон »
Наступна наша зупинка « Мікрофон », ваше завдання дати відповіді. В нашому зоопарку є багато хвойних дерев і саме шишки, які є у вас на парті замінять вам мікрофон.
1. Які оксигеновмісні органічні сполуки ви знаєте?
2. Що таке спирти?
3. Назвіть перші 5 представників спиртів.
4. Де застосовуються етанол?
5. Які фізичні властивості притаманні спиртам?
6. Які речовини називаються альдегідами?
7. Де застосовують метаналь?
8. Що таке карбонові кислоти?
9. Які фізичні властивості притаманні етанові кислоті?
10. Назвіть фізичні властивості метаналю?
11. Назвати фізичні властивості гліцеролу.
12. Які речовини називаються жирами?
13. Які ви знаєте багатоатомні спирти?
14. Що таке функціональна група?
По зоопарку нам зустрілась перешкода, яка не пускає нас іти дальше. Ми маєм виконати завдання і тоді продовжимо свою подорож.
Третя зупинка « Відтвори вивчене »
Загальна формула Функціональна група
СН3ОН |
|
|
СН3СООН |
|
|
НСОН |
|
|
СН3СОН |
|
|
С2Н5ОН |
|
|
НСООН |
|
|
С3Н7ОН |
|
|
Четверта зупинка « Що у сумці? »
Ми підїхали до цікавої зупинки …
1. Речовина, за допомогою якої лікують алкоголізм. ( етаналь )
2. Речовина, яку використовують у парфумерії для виробництва кремів як пом’якшуючий засіб.
3. Речовина, яку застосовують для зберігання біопрепаратів. (формалін )
4. Речовина, яка викликає захворювання на алкоголізм.
5. Карбонова кислота, яка використовується в побуті.
6. Речовина, 15 мл якої викликає сліпоту, а 25 мл – смерть.
7. Речовина, яку використовують для виробництва мурашиного спирту. ( метанова )
Пята зупинка гра « Хрестики – нулики »
Я думаю ви втомились, тож давайте відпочинемо і зіграємо у всім відому гру …
Серед наведених речовин викресліть формули спиртів
СН3ОН |
СН4 |
С2Н5ОН |
С2Н2 |
С3Н7ОН |
С4Н9ОН |
С6Н6 |
НСООН |
С5Н11ОН |
Серед наведених речовин викресліть формули альдегідів.
СН3СОН |
С4Н9СОН |
С2Н5СООН |
С2Н5СОН |
С3Н7СООН |
С6Н6 |
С3Н7СОН |
НСООН |
НСОН |
Серед наведених речовин викресліть формули карбонових кислот
СН3СООН |
С3Н7ОН |
С2Н5СООН |
С2Н5ОН |
С3Н7СООН |
С4Н9СООН |
С6Н6 |
НСООН |
С5Н11ОН |
Шоста зупинка « Дослідник » (чарівна квітка )
На галявинах зоопарку росте чарівна квітка ви перетворитеся на чарівників. Ваше завдання відірвати пелюсточку чарівної квітки і написати рівняння, яке там задане.
1. Взаємодія етанолу з кальцієм.
2. Реакція « срібного дзеркала ».
3. Взаємодія пропанової кислоти з купромом.
4. Взаємодія гліцеролу з пальмітиновою кислотою.
5. Горіння пентанолу.
6. Взаємодія етаналю з воднем.
7. Взаємодія бутанової кислоти з гексанолом.
А зараз ми завітаємо до відомого всім на території зоопарку тераріуму ( що це таке?) Адже, наступна наша зупинка
Сьома зупинка « Хімічна змійка »
Здійсніть генетичні перетворення, виражені схемами:
СН4 - А - Б - В - НСООН
С2Н6 - А - Б - В - СН3СООН
Назвіть речовини, позначені літерами.
Восьма зупинка « Творча »
На цій зупинці ми прийшли в гості до сови. Вона хоче, щоб ви розв’язали задачі. Отже, перша група читає умову…
Розв’яжіть задачі:
1. 39г калію помістили в етиловий спирт. Який об’єм газу виділився?
2. Який об’єм водню ( н.у. ) виділиться при взаємодії магнію кількістю 2 моль із етановою кислотою?
Після нашої творчості підійшли до зупинки «Історичної». Вам було вдома знайти відомості про походження, застосування оксигеновмісних органічних сполук. Розкажіть що ж ви знайшли.
Девята зупинка « Історична »
IV. Підсумок уроку.
От і добіг до кінця наш урок. Виставлення оцінок.
Ми підійшли до гніздечка голуба. А ви знаєте, що голуб – це птах, який символізує мир на землі, якого нам так потрібно зараз. У гніздечку він залишив нам такі питання…
Рефлексія «Кольоровий капелюх »
1. Чи задоволенні ви результатами роботи на уроці?
2. Яка тема уроку?
3. У якому настрої перебували?
4. Що нового дізналися?
5. Які труднощі виникли під час уроку?
6. Чи готові до контрольної роботи?
7. Що найбільше сподобалось на уроці?
Урок закінчився, і ви здолали
Сходинку ще одну у пізнанні.
Чогось самі навчились, когось і ви навчили –
Немає меж у навчанні.
Я щиро вдячна всім за працю.
Здоров’я вам, терпіння і натхнення,
Дерзайте, думайте, творіть
І до вершин, що кожного чекають,
Ви вперто й наполегливо ідіть!
V. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи.