Тема. Узагальнення і систематизація знань з теми „Іменник” у форматі уроку-подорожі горами Карпати .
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів із теми „Іменник”; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал, розвивати образне мислення; перевірити рівень навчальних досягнень із даної теми; розвивати творчі здібності школярів; виховувати любов до рідного краю ; уточнити та розширити знання учнів про гори Карпати; формувати компетентнісний підхід до оволодіння мовними навичками.
Обладнання: мультимедійний супровід, малюнок гори з фіксованими на ній назвами зупинок, оцінювальні смайлики ; картки.
Хід уроку:
I. Організація класу. Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці .
Я вас вітаю! А це означає, що я бажаю вам впевненості , інтересу, творчості та гарного, позитивного настрою. А також бажаю відчути радість від спільної праці та спілкування.
1. Гра “ Так чи ні”
Пропоную вам, друзі, пограти у гру “ Так чи ні”
- У вас сьогодні гарний настрій?( так)
- ви з задоволенням ходите у школу?( так)
- і вам подобаються уроки укр. мови?( так)
-на уроці можна перебивати один одного?( ні)
- у нас на уроках діє правило “ піднятої руки?”( так)
- не будете сьогодні ледачими?( ні)
- все буде Ок у нас ?( так)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Розв’язування кросворду.
Сьогодні на уроці ви матимете змогу показати свої знання, уміння, навички і ерудицію з теми, назва якої зашифрована у кросворді.
Розв’язавши кросворд, дізнаєтесь, з якої теми підсумковий урок.
1.Ой яка ж вона гарненька, пишнохвоста і руденька, Не звірятко – просто диво, невгамовне, пустотливе.
Вгору-вниз, на гілку з гілки.
Хто це буде, діти? (Білка)
2.На світанку, як товстий жупан,
На землі лежить густий… (туман).
3.Без рук, без ніг, а ворота відчиняє. (Вітер)
4.Ніжна зірка сніжно-біла на рукав мені злетіла.
Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка) 5.Невидимка ходить в гаї, всі дерева роздягає. (Осінь)
6.Хто наткав білого полотна, аж до лісу від вікна?
(Зима)
7.Що росте догори корінням? (Бурулька)
Вчитель виділяє у кросворді слово “Іменник”.
2.Цікаві факти про Іменник
Тільки уявіть собі- кожне друге слово в українській мові – іменник. Це - велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами частина мови. У найбільшому 11- томному словнику української мови нараховано близько 13 тис. слів! Половина з них припадає на іменник. Ви пам’ятаєте,що Цариця граматика відчинила нам двері і ми увійшли у її царство. Ми рушили у чудову країну
“ Іменник” і 2 тижня мандрували по цій великій та чудовій країнї. Протягом мандрівки ми дізнавалися що таке іменник, на які питання він відгукується. Дізналися що іменник змінюється за родами, відмінками числами. Там так було цікаво, що ми забули у тій країні найдорожчій скарб.
І сьогодні, прямо зараз я пропоную вам повернутись у країну “ Іменник” , пройти вже протоптаними стежками і згадати все , що ми знаємо про цю частину мови і нарешті знайти скарб , про який я вам казала. Наш скарб знаходиться високо у горах Карпатах і до нього ми дістанемось на ... а на якому виді транспорту ми туди дістанемось ви дізнаєтесь трохи пізніше. Поетапно нам слід пройти всього 5 станцій. Не виконавши завдання хоч на одній станції ми не зможемо рушити далі. Але,я знаю які ви у мене розумнички, тому гадаю, що проблем не буде.
Але повернемось до наших Карпат. Бо як кажуть “ Краще гір — є тільки гори!”
3.Відео про місцезнаходження та природу Карпат Запитання до учнів за змістом відео.
ІІІ. Активізація пізнавальної діяльності.
Отже мандрувати ми сьогодні будемо 2 командами. 1 команду представляє команда “ Козачата “, другу- команда “ Соколята” Хочу звернути вашу увагу на оцінювання сьогоднішнього уроку. Все дуже просто- на ваших партах є оцінювальні зірочки- смайлики. За кожну правильну відповідь одного з членів команди вся команда отримує зірочку. Вкінці підіб’ ємо підсумки. Ще хочу нагадати про правила поведінки у групі..
На екрані показано правила поведінки у групах,вчитель зачитує їх.
Правила співпраці учнів в групі:
- Виявляти взаємоповагу;
- Бути позитивним;
- Бути активним в обговоренні;
- Використовувати правило піднятої руки, тобто говорити по-черзі;
- Слухати уважно;
- Працювати так, щоб не заважати іншим;
- Звертатися за допомогою до товаришів та допомагати їм у випадку необхідності.
-Повернемось до транспорту, на якому рушимо у гори. Хочу вам нагадати, що по схилах Карпат і на самій вершині лежать холодні сніги, тому я обрала вже 2 транспортних засоба . Прошу капітанів підійти і обрати свій транспорт. Капітани підходять до столу і піднімають папірці з малюнками ( лижі, сноутборд).Саме той транспорт який нам потрібен для подорожі .
1. Виконання творчих завдань. Подорож за зупинками.
- Ось ми і прибули до 1 зупинки. Вона називається Перехід” Запитайликів” Я буду по черзі командам зачитувати 5 запитань . За кожну правильну відповідь команда отримує смайлик.
1. Що таке іменник?
2. За чим змінюється іменник ?
3 . Назвіть роди іменника
4. Як називаються іменники ,які пишуться з великої букви ?
5.Як називаються іменники, які пишуться з малої букви ?
6. Скільки відмінків в укр мові?
7. Назвіть числа іменника
8. Назвіть відмінки іменника
9.Який відмінок не має запитань?
10. Якій рід слова “ гори”
2 -а зупинка Перевал “ Роди іменника”
- Діти на дошці є 2 плакати для обох команд. У центрі на обох паперах ви бачите слова і асоціації пов’язані з цими словами . Вам треба підійти і ручкою написати під іменником відповідний рід. Гора ( перевал, стежка, відпочинок, сонце, вітер,крига, косуля)
Турист( рюкзак, намет, галявина, сяйво, ранок, зоря, дерево)
3 зупинка — Несподіваний гість.” Числа іменників”
- Ой, діти , подивіться хто це ? Це відомий всім українцям пес Патрон. Він стереже скарб від розбійників і негідників , які посягають на нашу мову.Пес голодний і тому пропустить нас якщо ми виконаємо його завдання. А завдання ось яке. Я приготувала для пса кісточки . На них слова- іменники. Треба їх по черзі розташувати у відповідні макитри.(2 макитри з табличками “ однина”, “ множина”.
4 зупинка — “Відпочинок на галявині” ( фізхвилинка під аудіозапис повільної музики)
- Бачу , що наші туристи трохи втомилися і їм треба трохи відпочити, аби досягти поставленої мети. Тому пропоную опустити голову на парту , вона матиме роль імпровізованої галявини і уявити собі, що ви на безлюдному острові, на березі океану . Світить гаряче сонечко, тепла вода, ніжний пісок, багато зелені. Скрізь ростуть кокоси і банани. Сонце своїм промінням пестить ваше тіло, втома полишає вас, вам легко. Ваші думки чисті, готові знов до праці. Ви відчуваєте як біжить велика хвиля і обливає вас гарячою водою .Ви прокидаєтеся і готові підніматися на вершину далі.
5 -а зупинка -”Водоспад невірних слів”
Ось ми і підійшли до водоспаду. Як відомо,їх дуже багато у горах. Завдання : Команди отримують папери з написаними віршами. Але іменники що у дужках написані у невірному відмінку. Треба розкрити дужки і правильно написати іменники.
Я люблю високі (гора)
Шумлять водограї, До неба смерічк(а),
У хмар білі щічк(а).
6-а зупинка- “ Вершина правильних відповідей”
Кожна команда отримає таблицю. У неї записаний іменник ,а поряд всі його критерії .Треба заповнити таблицю.
7-а зупинка остання. Пік “ Відмінювання іменників ( робота з цеглинками LEGO)
На ваших партах є цеглинки з написаними відмінками. Я по черзі кожній команді буду називати іменники, ви маєте підняти відповідну цеглинку .
ІY. Узагальнення та систематизація знань .
- Ви подолали усі перешкоди на нашому шляху. А значить знайшли скарб. ( Показує скриньку і виймає звідти ключ)
- Цей ключ від наступної двері до країни під назвою “ Прикметник”. Але мені здається,що найдорожчий скарб- ваші знання, які ви здобули на цьому і на попередніх уроках.
Отже давайте оцінимо нашу діяльність на уроці і порахуємо свої смайлики.
Ви- всі молодці ! Дякую вам за чудовий урок і чудовий настрій!