Тема: Зачарувала все зима. Вступ. В. Чухліб « Зимова казка»
Мета: - формувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими; ознайомити їх з оповіданням В. Чухліба « Зимова казка»;
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Сядьте , діти всі рівненько
Усміхніться всі гарненько
Настрій на урок візьмемо
І працювати розпочнемо.
2. Учні виконують дії, які говорить вчитель.
- Посміхніться, зніміть посмішку зі свого обличчя долонькою та киньте своєму сусіду.
- Спіймайте посмішку, прикрасьте своє обличчя посмішкою.
- Посміхніться мені, один одному.
- Нехай ці усмішки зігріють наші серця, наповнять їх радістю і добротою.
- Але в цю пору року , коли на вулиці холодно, нам усім хочеться тепла. Але взимку в природі є ті , хто тепла не хоче, а й боїться його . Хто це?
( Сніжинки)
А що діти можуть утворити з сніжинок. ( сніговик, сніжку, снігову фортецю)
Вправа « Криголам»
С – сміливі
Н- наполегливі
І- ініціативні
Ж- жваві
К- кмітливі
А- активні.
Я сподіваюсь , що сьогодні на уроці ви такими будете.
ꓲꓲ. Мовленнєва розминка
1. Робота з швидкочитаночкою
2. Фонетична зарядка
- Як вітер виє взимку? ( у-у-у-у-у-у-у-у-у)
- Як дерева шелестять голими вітами? ( ш-ш-ш)
- Як зима від морозу тріщить? ( трісь – трісь- трісь)
- Вдих носом , видих носом ( 3 рази)
3. Чистомовка
Ма-ма-ма , ма- ма-ма – вже до нас прийшла зима
Іг-іг-іг,іг-іг-іг – випав білий - білий сніг
Ло-ло-ло, ло-ло-ло – кучугури намело
Оз-оз-оз, оз-оз-оз – не лякає нас мороз
4. Робота з скоромовкою
Прочитати скоромовку повільно, чітко вимовляючи всі звуки, пришвидшено , швидко, хором , парами, індивідуально.
Притрусив сніжок стіг сіна
І санчата притрусив
Уже снігу- по коліна
А він сипле з усіх сил.
5. Вправа « Спіймай на гачок»
Ранок- ранок- ранок - ганок- ранок
Сніг-сніг- сніг – сніг- сміх
Тарасик –Тарасик – карасик- Тарасик-Тарасик.
Казка- казка-казка – каска- казка
6. Гра « Відшукай слова»
« У кожному з цих слів сховалось» інше. Знайди їх.
Дороги, відблиск, край, століття, цікаво, господиня, сніговик , синичка, шишкар.
7. Відгадай предмет за ознаками
Білий, пухнастий , м’який … ( сніг)
8. Асоціативний кущ.
З чим асоціюється слово « Зима»
Краса зимової природи завжди надихає митців зокрема письменників . За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передавали образи і зимового ранку і засніженого лісу і морозної ночі. Отже , вирушаємо у світ зимової краси і зимових див. Ми розпочинаємо вивчати новий розділ.
Відкрили ст. 58 і прочитали назви розділу( Зачарувала все зима)
Як ви розумієте цей вислів .
9. Робота з підручником
( Самостійно ознайомитися із вступним словом ст. 58
А) самостійно прочитати
Б) Дати відповіді на запитання :
- Що помічає око письменника?
- Що відзначаємо у зимові місяці?
ꓲꓲꓲ. Повідомлення теми і мети
Дослідимо , що ж казкового відбувається взимку.
1. Біографія В. Чухліба.
2 Виставка книг
3. Читання тексту ( Відео)
-. Чи справдились ваші очікування?
- Чи сподобалось ваше оповідання.
4.Словникова робота
5. Читання « Сніжинка»
- Хто є дійовими персонажами оповідання?
- Чим займалися діти вранці?
- Що казкового побачили діти цього ранку?
- Чому цей текст назвали « Зимова казка»
6. Самостійне читання « Бджілка»
7.Вправа « Незакінчене речення.
- Зимовий ранок..
- Із димарів дим…
- А снігурі – пурх!...
- Мабуть хоче сказати..
8. Робота в парах
« Обличчям до обличчя»
9. Вправа « Читає Незнайко»
- На снігу іскринки горять ( переливаються)
- Тарасик і Тетянка дерев`яними лопатками прокидають доріжку ( стежку) до хвіртки.
- А вона вся в снігу ( іній ) наче у цвіту
- А біля хвіртки дідусь ( сніговик) стоїть і до Тетянки з Тарасиком посміхається .
10. Робота в групах
1 група: Сплести павутинку до слова « Зима»
2 група: Як ви вважаєте : «Зима це добре чи погано?»
3 група: Утворіть порівняння за текстом
Снігурі, мов… ( яблуко) Яблунька , наче …( у цвіту)
Дахи ,наче з… ( вати)
4 група: Доберіть з тексту слова, які відповідають на питання який? Які?
Ранок ( який?) … ( сонячний і прозорий)
Дим ( який?... ( голубий)
Лопатки які? …( дерев’яні)
Яблука ( які?) …( червонобокі)
Презентація робіт
ꓲV. Заключна частина
– Як називається оповідання над яким ми працювали?