Тема Позакласне читання. В.Малик. «Посол Урус-шайтана»
(І книга тетралогії «Таємний посол»).
Мета: викликати інтерес до читання художньої літератури, допомогти усвідомити зміст самостійно прочитаного твору; розвивати навички самостійної роботи з книгою, уміння висловлювати власну думку про роль козацтва в житті українського народу, про звичаї, що панували в Запорозькій Січі; складати відгук про книжку; виховувати любов до історичного минулого нашої країни, патріотичні почуття, усвідомлення важливості історичної спадщини.
Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, репродукція картини І.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові»; сматр дошка, вправа в LearningApps (робота з комп’ютером).
Тип уроку: засвоєння нових знань
Козацькому роду нема переводу.
Нар.тв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів
III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя.
2. Робота в групах: «Біографи», «Історики», «Мовознавці», «Ілюстратори».
«Біографи». Презентація біографії В.Малика.
«Історики». Повідомлення про історичні події, описані в творі.
«Мовознавці». Дослідження мови твору.
«Ілюстратори». Оформлення дошки і кабінету ілюстраціями до твору.
3. Розв’язання кроссенсу (упізнай героя і події).
4. Запитання до учнів.
- Хто такий Данило Сом?
- Що привело його на Січ?
- Чому у Сома випечені очі?
- Чим займалися козаки на Січі взимку?
- Кого називали Урус-шайтаном?
- З яким завданням відправляє Іван Сірко Арсена Звенигору в Туреччину?
5. Інсценізація епізоду відправлення Арсена Звенигори в Туреччину.
6. Переказ епізодів твору («Лото»):
- від імені полонених дівчат на вітряку;
- від імені Арсена про його двобій з барсом;
- від імені Гаміда про його першу зустріч з Арсеном;
- від імені Якуба про його перебування у воєводи Младена.
7. Складання характеристики героїв – сенкан:
- «Історики» - портрет Івана Сірка;
- «Біографи» - портрет Арсена Звенигори;
- «Мовознавці» - портрет Златки і Марійки;
- «Ілюстратори» - портрет Сафар-бея (Ненка).
8. Запитання за текстом.
- Хто і що допомагає Арсену вижити в полоні? (віра у визволення, сила волі, рішучість, сміливість, вірні друзі: Якуб, Златка, Момчил Крайчев, Мартин Спихальський).
- Які риси притаманні козакам? (гострий розум і благородство душі; вони гаряче люблять свій народ, свою землю, без застереження кидаються у смертельну боротьбу і завдяки військовій виучці, кмітливості, природній силі виходять переможцями у найскладніших ситуаціях).
9. Робота з програмою LearningApps: https://learningapps.org/watch?v=pjav9cfva19
склавши пазли, відкриється репродукція картини І.Рєпіна «Лист запорожців турецькому султану».
10. Творча робота: І в. – написати лист запорозьким козакам від нащадків;
ІІ в. – написати відгук на прочитану книгу.
(виконання роботи учнями під звуки «Маршу запорозьких козаків»).
12. Заслуховування 2-х – 3-х робіт учнів.
IV. Підсумок уроку
1. Слово вчителя.
- Про козаків і козацькі часи написано чимало. Про них складали пісні, легенди, перекази. Козаки були хоробрими, сміливими, завзятими. Вороги вважали, що козакам допомагала нечиста сила. Та насправді вони просто любили Україну, свій народ, прагнули волі , щастя, незалежності.
2. «Займи позицію».
- Сучасній людині важливо знати про історичне минуле нашого народу, його перемоги і поразки: Так Ні Не знаю.
V. Домашнє завдання
Завершити творчу роботу.
|
В Англії - Джон, в Італії - Джованні, у Польщі – Ян, у Франції – Жан, в Україні - … |
|
|
|
|
|
|
|
КРОССЕНС
Словник
до роману «Посол Урус-шайтана»
Ага (тур.) – пан, господар, начальник
Байрам (тур.) – свято
Бакшиш (татар.) – винагорода
Бейлер-бей (тур.) – намісник султана, правитель області
Вашенець (болг.) – земляк
Дервіш (перс.) – мусульманський чернець-жебрак
Джаним (тур.) – мила, дорога
Ефенді (тур.) – високошановний, титул цивільних урядовців
Караван-сарай (тур.) – заїжджий двір
Кафа (Феодосія) – в ті часи найбільший невільничий ринок
Меддах (перс.) – мандрівний поет-співець
Намаз (тур.) – мусульманська молитва
Фірман (тур.) – указ
Цехін (італ.) – старовинна венеційська золота монета
Чамбул (татар.) –загін
Чауш (тур.) – урядовець в Османській імперії
Чорба (болг.) – юшка, суп
Яничари (тур.) – привілейовані турецькі війська, що комплектувалися з
християн, забраних ще дітьми в завойованих країнах
і навернених у мусульманство
Ясир (татар.) – полонені воїни й цивільне населення, захоплене в неволю