|
|
Випускна робота
В.Сосюра. Розповідь про життя поета.
Патріотичний пафос поезії «Любіть Україну!»
|
Виконала учитель української мови і літератури Школи I-II ступенів школи №18 Оболонського району Бакуменко Тетяна Іванівна |
Категорія вища
Керівник Авраменко Олександр Миколайович
Київ-2011 рік
Тема: Володимир Сосюра. Розповідь про життя поета. Патріотичний пафос поезії “Любіть Україну!”
Мета: ознайомити школярів з життєвим та творчим шляхом В. Сосюри, розкрити ідейно-художній зміст поезії “Любіть Україну!”, проаналізувати образ України, ідею єдності з рідною землею, розвивати вміння грамотно висловлювати свої думки, спостереження, робити висновки, формувати кругозір, світогляд учнів, самостійність, творчість у роботі; виховувати почуття любові до рідної України, її культури, звичаїв, образів, зневажливе ставлення до її ворогів.
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет В. Сосюри, аудіозапис вірша, проект “В. Сосюра. Незабутній і невмирущий”, проект учня 8-го класу.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Бесіда за запитаннями:
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Мотивація навчальної діяльності
ІV. Основний зміст уроку
1. Вступне слово вчителя
Так, це український поет Володимир Миколайович Сосюра. Широкоплечий, кремезний, обличчя смагляве, задумливі карі очі. Швидка хода. Голос високий, ніжний. Таким був В. Сосюра – виразник поетичної душі свого народу. Творчість поета назавжди залишилася однією з найяскравіших сторінок рідної України.
2. Перегляд дослідження життєвого і творчого шляху поета у проекті учня 8-го класу «В.Сосюра. Незабутній і невмирущий» (перегляд презентації).
3. Завдання учням: скласти «Доміно» за переглянутою презентацією:
(В.Сосюра – поет – відмінник у школі – робітник – слюсар – любов до книжок – студент – солдат – кореспондент – визнаний поет).
4. Читання учнями складеного «Доміно».
5. Аналіз вірша В.Сосюри «Любіть Україну!» (1944 рік, зб. «Щоб сади шуміли»).
(Тема: зображення поетичного образу України, її краси і величі.
Ідея: возвеличення палкого кохання українців до рідного краю, Батьківщини.
Основна думка: любов до України є однією з невід’ємних частин духовності людини. Жанр: громадянська лірика).
1. Яке значення має Батьківщина для кожної людини?
2. Що приваблює автора вірша в Батьківщині?
3. З приводу чого В.Сосюра написав свій поетичний твір?
4. Чому письменник вважає, що любити Україну потрібно як у щасливу мить, так і «годину непогоди»?
5. Чим зумовлено те, що письменник, характеризуючи Україну, називає її вишневою?
6. Чим необхідно довести свою любов до рідного краю?
7. Якою В.Сосюра зображує Україну? Чим вона нагадує людину?
8. Як у вірші згадується воєнне лихоліття?
9. Від чого застерігає автор поезії юнака та дівчину у своєму зверненні до них?
вишнева;
красива;
мова солов’їна;
в світі єдина, одна;
очі її ніжно-карі;
як та купина, що горить – не згора.
(Символ безсмертя народу, Батьківщини, яку не здолали вороги).
1 група:
– знайти в поезії епітети, риторичні оклики;
2 група:
– знайти в поезії порівняння, анафору.
1. Що нагадує вам цей пейзаж?
2. Чи вдало, на вашу думку, передає картина основні мотиви поезії «Любіть Україну!»?
3. Які злаки радують око на передньому плані картини, що вони символізують?
4. Що зображено на задньому плані полотна?
5. Який мальовничий куточок України зобразили б ви?
1. Висловіть своє припущення стосовно майбутнього країни у формі окремої фрази чи самостійно складеного вірша.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Проведення тестового опитування по змісту вірша «Любіть Україну!»).
1.1. Уперше вірш був опублікований у:
а) «Громаді»;
б) «Житті і слові»;
в) «Літературній газеті»;
г) «Новій зорі».
1.2. Поезія має форму:
а) послання;
б) монологу;
в) діалогу;
г) полілогу.
1.3. Україну В. Сосюра називає:
а) могутньою;
б) великою;
в) радісною;
г) вишневою.
1.4. З порадою бути вірним у своїй палкій любові рідній Україні поет звертається до:
а) юнака;
б) дівчини;
в) вихованців дитячого садка;
г) тих, хто у скрутний для країни час зрадив її.
1.5. «Всім серцем любіть Україну свою, і вічні ми будемо з нею». Дані рядки у композиційній будові твору є:
а) експозицією;
б) кульмінацією;
в) зав’язкою;
г) розв’язкою.
1.6. Дерева, які шумлять над ставом:
а) тополі;
б) берези;
в) верби;
г) клени.
1.7. Українську мову В. Сосюра називає:
а) милозвучною;
б) солов’їною;
в) гучною;
г) веселою.
1.8. Рідна країна горить – не згорає, як та:
а) зірка;
б) райдуга;
в) діброва;
г) купина.
1.9. Любити свій край потрібно:
а) як вишневий сад;
б) у годину негоди;
в) мов цінну річ;
г) не звертаючи увагу на ментальність народу.
1.10. Без Батьківщини кожний українець:
а) сирота;
б) вітер у полі;
в) порох і дим;
г) дорожній пил.
1.11. Символом безсмертя українського народу у творі В.Сосюри є:
а) мова;
б) культура;
в) багряні стяги;
г) купина.
1.12. Художній засіб у творі «Любіть Україну!»:
а) гіпербола;
б) анафора;
в) антитеза;
г) епітет.
Примітка: за кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія навчальної діяльності.
1. Продовжіть речення:
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VІІІ. Домашнє завдання.
1