Вагітність. Ембріональний період розвитку людини. Плацента, її функції

Про матеріал
Мета: ознайомити учнів з особливостями протікання вагітності та пологів, вста-новити фізіолого-гігієнічні основи режиму вагітної жінки; розвивати знання учнів про шкідливий вплив паління, алкоголю і наркотиків на перебіг вагітності та розвиток плоду; виховувати бережливе ставлення до власного організму
Перегляд файлу

1

 

8 клас

Урок 61

Тема: Вагітність. Ембріональний період розвитку людини. Плацента, її функції

Мета: ознайомити учнів  з особливостями протікання вагітності та пологів, встановити фізіолого-гігієнічні основи режиму вагітної жінки; розвивати знання учнів про шкідливий вплив паління, алкоголю і наркотиків на перебіг вагітності та розвиток плоду; виховувати бережливе ставлення до власного організму

Обладнання: зошит, підручник, схеми.

 

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІI. Актуалізація опорних знань учнів.

1.      Виконання завдання « Послідовність»

До завдань (А-Г) дібрати з переліку (1-7) і записати у правильній по­слідовності етапи руху речовин.

A. Визначити шляхи проникнення амінокислот, необхідних зародкові для синтезу власних білків, із організму матері в організм зародка. (Від­повідь: З, 2, 7, 6, 5, 1, 4).

Б. Записати шлях проникнення глюкози з організму матері в зародок. (Відповідь: 3, 2, 7, 6, 5, 1, 4).

B. Записати шлях виведення СО2 та інших продуктів розпаду із за­родка. (Відповідь: 4, 1, 5, 6, 7, 2, 3).

Г. Записати шлях проникнення кисню з організму матері в зародок. (Відповідь: 3, 2, 7, 6, 5, 1, 4).

1. Кров зародка.

2. Кров матері.

3. Організм матері.

4. Клітини зародка.

5. Судини пупкового канатика.

6. Капіляри плаценти.

7. Капіляри стінок матки.

ІII. Вивчення нового матеріалу.

1.      Критичні періоди розвитку зародка.

 Розповідь учителя зі складан­ням схеми

 

Описание: https://3.bp.blogspot.com/-T4rAL3wJSXM/V3ufTaLwBtI/AAAAAAAAAoI/r0LTHJn9kGkQ8KtTgHFm7i7UnRoPHJi5QCK4B/s320/11.jpg

 

2.      Вагітність. Ознаки вагітності.

Розповідь учителя

             Вагітність — це фізіологічний стан організму жінки, пов’язаний із заплідненням яйцеклітини, з розвитком зародка і плоду.

— Складіть схему «Основні ознаки вагітності».

 

Описание: https://2.bp.blogspot.com/-ype6arDu8QE/V3ufVfi_R9I/AAAAAAAAAoQ/UdPFUQdAvWs3jjNT6gOBpzjEzWl8dD6DwCK4B/s320/12.jpg

 

3.      Критичні періоди вагітності.

Робота учнів з підручником. Прочитайте інформацію у підручнику і складіть схему з поясненнями.

 

Описание: https://4.bp.blogspot.com/-Wc-0nLBsZIM/V3ufWikY82I/AAAAAAAAAoY/EJUqwIg1nPUDlzuPfmheblke1VFMjFZxgCK4B/s320/13.jpg

 

4. Що повинна робити вагітна жінка, щоб народити здорову дитину?

Робота в творчих групах.

Завдання групам.

Група 1. Гігієна вагітної. Профілактика інфекційних хвороб.

Група 2. Харчування вагітної.

Група 3. Вплив алкоголю, наркотиків, тютюно-паління на перебіг вагітності.

Повідомлення учнів.

Група 1.

            Вагітній жінці важливо дбати про чистоту тіла, щодня приймати теплий душ (в жодному разі не гарячий). Одяг має бути вільним, не обмежувати рухів, не утруднювати кровообіг. Шкідливо носити взуття на високих підборах.

Під час вагітності потрібно оберігатися від інфекційних захворювань. Інфекційні захворювання, особливо в перші три місяці розвитку плоду, негативно впливають на формування органів і систем організму май­бутньої дитини. У перші місяці вагітності слід обмежити спілкування з іншими людьми, щоб зменшити ймовірність захворювання на різні вірусні хвороби, зокрема на грип, краснуху. У холодну пору потрібно уникати застуди.

            Життя вагітної жінки має бути спокійним і розміреним. Потрібні що­денні прогулянки на свіжому повітрі, легкі гімнастичні вправи. Під час прогулянок організм жінки збагачується киснем, необхідним для дихання плоду. Нестача кисню може призвести до кисневого голодування.

            Вагітній жінці протипоказані фізичні перевантаження, швидка хода, різкі рухи. Негативно впливає шум, особливо виробничий. Ось як реагує на нього майбутня дитина: «Однією ногою плід досліджує шовковисту подушку плаценти, до якої прив’язаний пуповиною, немов човен до причалу. Він робить кілька ковтків навколоплідної рідини, що нагадує морську воду. Ковтання викликає в нього напад гикавки, яку мати відчуває як серію маленьких ритмічних постукувань. Гикавка минає, і плід займає своє улюблене положення, зручно розмістившись сідницею під ребрами матері, спиною вздовж лівого боку матки, знову поринає в сон».

            Нічний сон вагітної жінки має бути спокійним. Слід відпочивати вдень.

У нормі плід ніколи не відчуває ні голоду, ні спраги. Але якщо мати не отримує повноцінного харчування, недостатнім буде і харчування дитини. Це відбувається в тих випадках, коли, наприклад, мати багато курить, що перешкоджає нормальному руху крові через плаценту.

            Джейсон Берхолз, спеціаліст у галузі ультразвукових досліджень, зазначає, що в подібних випадках він спостерігав, як дитина грудною кліткою і горлянкою робила рухи, характерні для плачу.

            «Несподівано його будить радіо. Він кліпає очима і кривиться від цього нового для нього відчуття, але потім починає цікавитися музикою. Він повертає голову так, щоб добре чути звуки зовнішнього світу. Але ось плід відчув вагу книги, яку його мати поклала на живіт. Він штовхає ногою. Сміх матері чує як глухий розкотистий звук. Мати погладжує місце, яке дитина штовхнула, сприйнявши правила гри, він знову борсається. Ця гра продовжується до тих пір, поки дитина не втрачає до неї інтересу. Після цього плід знову поринає у сон».

Група 2.

            У період вагітності надзвичайно важливим є правильне харчування жінки. їжа повинна бути калорійною і легкозасвоюваною, не спричиня­ти бродіння й утворення газів у кишечнику, які утруднюють дихання і кровообіг плоду. Із харчового раціону слід вилучити шоколад, цитрусові (крім лимонів), гостру їжу. Такі продукти з часом можуть викликати у дитини діатез, тобто підвищену чутливість до певної їжі. Шкідливе також переїдання та вживання великої кількості рідини, унаслідок чого надмірно збільшується маса плоду й ускладнюються пологи.

            Деякі жінки під час вагітності віддають перевагу кислим (квашені яблука, капуста, огірки, помідори) та солоним (оселедці) стравам. Якщо в жінки немає якихось хвороб шлунка чи кишечнику, то в першій половині вагітності вона може включати до свого раціону такі страви.

            У першій половині вагітності виділяється менше кислот, а в другій, навпаки, шлунковий сік містить їх значно більше.

            Деякі жінки під час вагітності відзначають підвищенім апетиту, від­чуття кислого в роті. Інколи скаржаться на печію. Нездатні впоратися з апетитом, вони нерідко переїдають. До того ж, як правило, в цей період розвивається пристрасть до солодощів. Надмірна кількість кондитерських виробів, переїдання призводять до розвитку ожиріння у вагітних, народження плода з великою масою, що вкрай небажано.

            Деякі жінки під час вагітності їдять крейду, білу глину чи зубний порошок. Це пояснюється нестачею кальцію в організмі — адже цей елемент посилено використовується для будови кісток плоду. Тому не­рідко у вагітних руйнуються зуби. Колись вважалося, що кожна дитина забирає у матері зуб. Це хибна думка. Але слід ліквідувати дефіцит кальцію в організмі, подбавши про відповідну дієту з високим вмістом солей цього мікроелемента.

Група 3.

            Лев Толстой сказав, що бути добре народженим — право кожної люди­ни. Історія виникнення винопиття сягає близько 10 тис. У давні часи вино вживали в дуже розбавленому вигляді. У деяких країнах взагалі забороняли пити вино молодим людям, які ще не створили сім’ї. Починаючи з середніх віків, міцні алкогольні напої стають атрибутом не лише святкового столу. Пияцтво поширилось по всіх країнах світу в XIX ст. І лише в другій по­ловині нашого століття вживання вина стало масовим явищем. Сьогодні 60% всіх дітей, що страждають комплексом неповноцінності — наслідок нетверезого способу життя їх батьків. «Крива» світового виробництва, а отже, і вживання спиртних напоїв, зростає.

            Особливо занепокоєні вчені тим, що до спиртного почало залучатися все більше жінок. За останні десятиліття кількість жінок, що пиячать, зросла втричі. Ще на початку минулого століття німецький психіатр Е. Крепелін говорив, що якщо жінки вживатимуть алкоголь, то потомству загрожує загибель. Коли жінка під час вагітності вживає алкоголь, спостерігаються такі процеси: токсикози вагітності — у 29%, викидні та дострокові пологи — у 32%, мертвонароджуваність — у 25%, народжен­ня недоношених дітей — у 34,5%. Навіть вживання алкоголю зрідка у невеликих дозах призводить до того, що в організмі й тканинах плоду поступово формується алкогольний синдром плоду (АСП). Наслідком АСП є народження дітей із «заячою губою», «вовчою пащею», зрощен­ням пальців рук, ніг; зміна форми голови та грудей. У новонароджених спостерігається швидка фізична і психічна стомлюваність, втрата ваги, відставання у рості. Вчені вважають, що АСП трапляються в одному випадку із 600 пологів.

            Наркотики, що потрапляють в організм плоду при вживанні їх матір’ю, після народження спричинюють у новонароджених різке порушення дихання, сильне посиніння, корчі, шоковий стан, блювоту. Крім того, дуже часто спостерігається народження психічно неповноцінних дітей.

            Паління цигарок майбутньою матір’ю теж негативно впливає на ва­гітність. Нікотин викликає зміни плаценти. Далі це може призвести до деформації зародка чи появи інших вад, котрі зустрічаються в 2-4 рази частіше в тих випадках, коли один чи двоє батьків курять. У плоду уражаються печінка, нервова система, нирки, деформуються шлунок, кишечник. У середньому в однієї із п’яти жінок, котрі палять цигарки, народжується мертва дитина.

IV. Закріплення знань учнів. Складання порад матері.

Поради матері

• Любіть своє майбутнє дитя, тому що любов матері — потужний фактор захисту, здатний убезпечити плід від шкідливого впливу навіть у дуже важких ситуаціях.

• Відмовтеся від усіх шкідливих звичок, тому що ваш спосіб життя, харчування закладають основу здоров’я дитини.

• Намагайтеся уникати стресів і не давати волі негативним емоціям, адже страх, ревнощі, злість, душевний біль завдають непоправної шкоди дитині та її психіці, яка тільки формується.

• Пам’ятайте про те, що музика, спів, поезія, мистецтво, спілкування з природою заспокоюють, дарують радість і відчуття внутрішньої свободи, також позитивно впливають на дитину, приносять їй щастя та спокій.

• Думайте про ті якості, які б ви хотіли бачити у своїй дитині, спря­мовуйте думки на такі категорії, як доброта, мудрість, інтелігентність, чесність, духовна краса. Пам’ятайте про те, що плід має здатність улов­лювати інформацію й «записувати» її на клітинному рівні.

• Спілкуйтеся зі своєю майбутньою дитиною, якщо вона розхвилю­валася, ваш спокійний голос допоможе повернути їй рівновагу.

V. Домашнє завдання.

Опрацювати § 57, сторінку ерудита. Завд. 7 с.168.

 

doc
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
20 лютого 2023
Переглядів
1192
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку