Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Добро і зло в казці Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казки.

Про матеріал
Проаналізувати казку «Хуха-Моховинка»; навчити учнів вдумливо та виразно читати казку, знаходити опис зовнішності фантастичних істот, пояснювати роль описів зовнішності героїв у творі; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів даного твору з позиції гуманізму, висловлювати власні думки; виховувати в учнів доброту і милосердя.
Перегляд файлу

Тема: Василь Королів-Старий. «Хуха-Моховинка». Добро і зло в казці Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казки.

Мета: проаналізувати казку «Хуха-Моховинка»; навчити учнів вдумливо та виразно читати казку, знаходити опис зовнішності фантастичних істот, пояснювати роль описів зовнішності героїв у творі; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів даного твору з позиції гуманізму, висловлювати власні думки; виховувати в учнів доброту і милосердя.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Обладнання: підручник, ілюстрації із зображенням Хухи-Моховинки, мультимедійні засоби.

ХІД УРОКУ

  1. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.
  2. Перевірка домашнього завдання.

Конкурс на кращу розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки».

  1. Повідомлення теми, цілей і завдання уроку.
  2. Опрацювання навчального матеріалу.

Бесіда за питанням.

  •          Чого навчає казка «Хуха-Моховинка»?

Орієнтовні відповіді учнів. Казка вчить нас любити і берегти природу, тварин, людей; засуджує тих людей, що незаконно рубають дерева, неуважно ставляться до тварин, винищують звірів полюванням; казка навчає, що на зло потрібно відповідати добром. І тоді добро повернеться.

Слово вчителя.

В. Королів-Старий відобразив у казці взаємозв’язок людини, доброї «нечистої сили» і природи; уславив справедливість, всеперемагаючу силу добра над злом, підступністю, жорстокістю. Автор засудив бездушність (злий дід), корисливість, натомість возвеличив щиру дружбу, взаєморозуміння зі світом природи, її гармонію х людиною.
 Уособлення світлого, життєствердного погляду на світ є Хуха-Моховинка.

 

  1. Самостійне застосування учнями знань.

Творчий практикум.

Гра «Вчимося аналізувати твір»

- Що свідчить про добре серце Моховинки, її чуйність, щирість? Наведіть приклади, посилаючись на текст твору.

Орієнтовні відповіді. Хуха-Моховинка з іншими Хухами кличе лісника, коли дід рубає дерево; кличе на допомогу людей, коли кізка потрапила в сітку; разом з іншими Хухами допомагає дідові, коли той потрапив у біду.

Конкурс ілюстрацій (портрет Хухи-Моховинки).

 Зіставити словесний опис із малюнком (підручник, презентація), малюнками учнів, виконаними вдома.

 Фізкультхвилинка.

 Робота з підручником.

  •          Знайдіть і зачитайте, як описано Хуху в казці.

«Була вона й сама така пухка, як мох. Мала довгу вовничку, що, мов шовком, вкривала все її тільце. Сама тільки мордочка була голенька й нагадувала садову жовто-фіалову квіточку - "братки". Та були ще в неї голенькі зісподу, рожеві лапки.
Як і всі інші Хухи, Моховинка так само мала мінливу вовничку, яка враз сама собою робилася того кольору, що й ті речі, біля яких бувають Хухи. Моховиночка найчастіше була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки. Але ж, коли вона бігала по соснових старих глянцях, що лежали на землі, то ставала такою ж рудувато-червоною, як вони. Біля потоку була вона блакитною, як вода, на піску - жовтою, як пісок, 32 між кущами шипшини - рожевою, на вересі - фіолетовою, на снігу ставала білою.»

  Теоретичний практикум.

Учні колективно опрацьовують відповідний теоретичний матеріал підручника (визначення поняття «портрет» учні записують у зошит).

Портретом у літературному творі називають опис зовнішності дійової особи за допомогою слів. Портрет допомагає читачам не лише уявити зовнішній вигляд персонажа. Ай зрозуміти його характер. Ставлення автора до нього. Саме тому портрет є важливою складовою характеристики художнього образу.

  •          Віднайдіть, як описано зовнішність інших хух у казці.

«…Хухи не можуть говорити, доки бувають невидимі. Вони тільки пищать, як мишки, або ж муркочуть, як котики. Сили вони також не мають, бо легесенькі, як пушинка, а м'якесенькі, як вата.»

  •          Як діти описували мамі Хуху?

«…Щось таке, мов котик. Тільки то не був котик. Гарнесенький, м'якесенький. Мордочка, мов квіточка, а голосок, як у мишки.»

  1. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Бесіда.

- Чи вдалося В. Королеву-Старому на прикладі казки «Хуха-Моховинка» відобразити «нечисту силу» як добру, позитивну?

- Прокоментуйте слова: «Хухи не потребують подяки. Вони роблять добро з повинності.»
 А люди, зображені у казці, чинять так само? А як ви чините?

Слово вчителя.

Змальовуючи створіння, «що невидимо живуть обіч нами», В. Королів-Старий намагався розширити дітям межі уяви про довколишній світ людини і природи. Автор покладає великі надії на те, що казки привчають дітей бути уважнішими, чуйнішими, добрішими.

  1. Домашнє завдання.
docx
Додано
16 березня 2025
Переглядів
217
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку