Василь Королів-Старий. Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки. Добро і зло в казці «Хуха-Моховинка»

Про матеріал
Технологічну карту уроку створено згідно з вимогами до сучасного уроку української літератури. Враховано форми навчання (очна/дистанційна).
Перегляд файлу

Технологічна карта уроку української літератури


Тема шкільного курсу. Світ фантазії, мудрості. Літературні казки
Урок № 16
ПІБ учителя. Жданова Наталя Олександрівна
Клас. 5


Тема уроку. Василь Королів-Старий. Короткі відомості про письменника і його фантастичні казки.

         Добро і зло в казці «Хуха-Моховинка»

Мета уроку.

Навчальна:

       - розповісти п'ятикласникам про життєві факти письменника та історію

         створення казок;

  • поглибити знання про літературну казку, її особливості і повчальний зміст;
  • формувати в учнів компетентності вдумливого та виразного читання, аналізу та оцінки вчинків персонажів;
  • навчати учнів розрізняти добро і зло як у казках так і в житті;
  • розкрити алегорію казки та її мораль.

Розвивальна:

  •  сприяти розумінню учнями  змісту прочитаного;
  • розвивати  навички самоорганізації учів;
  • розвивати вміння вести діалог;
  • розвивати увагу,  уяву, логічне мислення, культуру зв'язного мовлення, творчі здібності дітей.

Виховна:

  • виховувати креативного, компетентнісного читача, здатного одержувати насолоду від прочитання художніх творів;
  • виховувати любов до природи, бажання творити добро, любов до українського слова;
  • виховувати прагнення  допомогти іншим у скрутній ситуації;
  • допомогти дітям вибудовувати власну систему цінностей як норму їхнього життя.

Завдання уроку:

  1. засвоєння ціннісно-цільової програми автора та героя казки;
  2. формування в учнів національної самосвідомості, культури, світоглядних орієнтирів, навичок практичного використання досвіду, здобутого за допомогою читання;
  3. реалізація цінніно-етичної лінії літературної освіти – готовність робити добро як спонука до позитивної життєдіяльності;
  4. розвиток умінь працювати з різними видами інформації, зокрема й електронними.

 

Обладнання уроку:підручник, ноутбук, портрет письменника Василя Королева-Старого, презентація до теми уроку, постер, фото міфічних істот, відеоролики: «Хуха», «Добрі справи», кросенс, інстаграм-сторінка Хухи-Моховинки, амфора мудрості, хмарний сервіс wordart.com, пізнавально- діяльнісні орієнтири.
Тип уроку: компетентнісно-діяльнісний урок,  (за характером основних дидактичних завдань – урок вивчення нового матеріалу)

Форма проведення уроку: урок-діалог

Міжпредметні зв’язки:українська мова, зарубіжна література, народознавство, літературознавство, музика, образотворче мистецтво.
Компетенції учнів на уроці:

Основні поняття

Ключові компетентності

Предметні компетентності

 

Фантастична літературна казка

Учень/ учениця:

оцінює вчинки персонажів та життєві ситуації, в які потрапляють герої твору,

усвідомлює важливість толерантного ставлення до людей у сучасному світі;

спілкується державною мовою; грамотно і безпечно спілкується в мережі Інтернет,

має задоволення пізнавального інтересу в інформаційному середовищі (НЛ-4);

розуміє роль читання для власного інтелектуального зростання (НЛ-2),

усвідомлює, що  людини - це частини природи, незворотності покарання за зло, причинене довкіллю (НЛ-1)

Учень/ учениця:

дає визначення літературної казки;

вдумливо й виразно читає казку, переказує її зміст;

знаходить описи зовнішності персонажів, аналізує їх;

виявляє у казці основні проблеми;

розмірковує над словами автора;

характеризує образи персонажів казки;

 

 


Хід уроку
 

Етап уроку

Час

Завдання етапу

Зміст

Методи

 і прийоми

ФОНД*

Діяльність
учителя

Діяльність
учня
 

Електронні освітні ресурси

Способи оцінювання

Форми зворотного зв’язку

I.

Організацій-ний етап

1.1. Чуттєво-естетичний компонент

1 хв.

1.Підготувати учнів до активної роботи на уроці.

2. Організувати духовний простір читача

Учні готуються до уроку. Учитель вітається, висловлює побажання, пропонує поділитися своїми емоціями

Бесіда

Ф

Взаємне вітання вчителя й учнів.

Перевірка відсутніх.

Організація уваги.

Підготуватися до уроку

 

Поділитися емоцією

zoom

Знакове

на ресурсі zoom

«Реакція» на ресурсі zoom

II. Інформаційно-мотиваційний етап

2.1. Мотивація освітньої діяльності

 

2.2. Повідомлення теми, мети уроку

1 хв.

1.Спрямувати інформацію  на формування і розвиток в учнів інтересу та потреб в різноманітних знаннях, чітких життєвих перспектив

1.Вступне слово учителя «Питання людства»

2. Перегляд відеоролика «Ланцюжок добрих справ»

3. Підбиття підсумку про роль казки у житті людини

за слайдом 1

4. Ознайомлення з темою уроку за слайдом 2

Візуалізація навчального матеріалу

    

Бесіда

Ф

Організовує  фронтальну роботу,

повідомляє тему уроку

Переглядають відеоролик.

Формулюють висловлення щодо ролі казки у житті людини

 

https://www.youtube.com/watch?v=p14SeAw5bnE

 

Завдання

 

 

 

 

Бесіда на ресурсі zoom

ІІІ. Орієнтаційно- прогностичний етап

3.1. Актуалізація і корекція опорних знань

3.2. Планування дій співпраці

2

хв.

1.Активізувати навчально-пізнавальну діяльність учнів

2.Спрямувати навчально-пізнавальну діяльність учнів до досягнення основної мети

1. Виявлення життєвого досвіду дітей з теми

Слайд 3

2. Інструктаж щодо виконання завдання

«КРОССЕНС»

3. Робота за змістом слайду 4

Візуалізація навчального матеріалу

Прийом «Незакінчене речення»

   

Бесіда

І

 

 

 

 

Г

 

Організовує індивідуальну та групову роботу,

надає інструктаж щодо виконання завдання «Кроссенс»

Доповнюють незакінчене речення

 

Виконують завдання за інструкцією вчителя

 

Вербальне

 

 

 

 

 

 

Вербальне

Коментар

 

 

 

 

 

 

 

Коментар

IV. Пізнавально-діяльнісний етап

 

4.1.Вивчення нового інформативного літературно-мистецького матеріалу

 

4.2. Формування навиків і читацької компетенції

4.3. Релаксаційна вправа

12

хв.

Послідовно викладати тему; використовувати ілюстративний і демонстраційний матеріал.

1. Про фантастичні істоти української міфології Слайд 5

2.Перегляд відеоролика «Хуха-Моховинка»

Слайд 6

3. Діалог за  змістом ролика

4.Вибіркове читання

5. Робота за інстаграм-сторінкою Хухи-Моховинки

Слайд 7

6. Вправа «Велике коло» для очей.

 

Візуалізація навчального матеріалу

 

 

 

 Бесіда

 

Ф

 

 

 

 

 

 

 

І, Ф

Організовує індивідуальнута фронтальну роботу

Поглиблюють знання про фантастичні істоти української міфології.

Переглядають відеоролик.

Беруть участь у бесіді.

 

Коментують інстаграм-сторінку.

 

Виконують вправу «Велике коло» для очей.

https://www.youtube.com/watch?v=UxvIW6rjt70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вербальне

 

Надання вчителеві

питань щодо  характеристики героїні казки «запитання-відповідь»

V.

 Етап узагальнення і систематизації літературно-мистецьких знань та досвіду

 

5-6

хв.

Організувати практичну діяльність учнів з використанням нової інформації

1.Про концепцію життя Хухи –Моховинки. Створення хмари слів на ресурсі wordart.com

Слайд 8

2. Підбиття підсумку

«ТАКА МАНІСІНЬКА ІСТОТА МАЄ ВЕЛИКЕ СЕРЦЕ»

Прийом вітагенної технології

Г

 

 

 

 

 

 

Ф,І

Створює за допомогою програми хмару зі слів, які пропонують діти та демонструє продукт

Пропонують слова для створення хмари слів

 

Формулюють висновок щодо життєвої концепції Хухи-Моховинки

https://wordart.com

 

Вербальне

Чат

 

 

 

 

 

Коментар

VI. Рефлексивний контроль набутих літературних умінь і сформованих компетенцій

 

 

5-6 хв.

Перевірити розуміння учнями суттєвих ознак, елементів знань, що засвоюються, структурно функціональних зв'язків і логічних стосунків між ними; надати індивідуальну допомогу учням, що її потребують

 

1.Висловлення думки «Я задоволений/задоволена кінцівкою казки, бо…»

2. Формування теми та ідеї казки на основі життєвого досвіду дитини та змісту казки

Займи позицію

І

 

 

 

 

 

І

Перевіряє розуміння учнями змісту казки

Висловлюють  думки «Я задоволений/задоволена кінцівкою казки, бо…»

 

Вербальне

Коментар

VII.

Домашнє завдання

1

хв.

Повідомити учням зміст домашнього завдання, пояснити методику його виконання.

 

Скласти від імені Хухи – Моховинки лист-звернення до всього живого на планеті про важливість збереження лісу як для лісових мешканців так і для людей.

 

 

І

Оголошує учням зміст ДЗ та надає коментар щодо його виконання

Записують ДЗ, слухають коментар учителя.

 

 

 

VIII. Етап  підбиття

підсумків уроку

1 хв.

Узагальнити засвоєні знання у вигляді певної цілісності

1.Діалог

«Автор-герой-читач-люди»

«Вільний мікрофон»

 

І,Ф

Проводить вправу « Вільний мікрофон», вербально оцінює учнів

Беруть участь у вправі «Вільний мікрофон»

 

Вербальне, знакове на ресурсі zoom

«Реакція» на ресурсі zoom

 

*ФОнд - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).

Перелік завдань для опрацювання учнями:

1. Прочитати казку В. Королева-Старого «Хуха-Моховинка».

2.  Переглянути відеоролик «Ланцюжок добрих справ».

3. Сформулювати  висловлювання про роль казки у житті людини.

4. Пригадати інформацію про казку як літературний жанр.

5. Виконувати  завдання за інструкцією вчителя щодо прийому «Кроссенс»

6. Переглянути  відеоролика «Хуха-Моховинка, задати питання однокласнику.

7. Вибірково прочитати тексти.

8. Прокоментувати інстаграм-сторінку героїні.

9. Виконати релаксаційну вправу для очей.

10. Дібрати слова для характеристики вчинків героїні.

11. Висловити думку «Я задоволений/задоволена кінцівкою казки, бо…»

 

 

 

 


 

 

doc
Додано
27 жовтня 2021
Переглядів
690
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку