Позакласний захід
Вечір цікавої хімії «Магія чи наука»
7 клас
Інструктаж з БЖД
1-й дослід
«Діючий вулкан».
Заповнюємо розтертим дихроматом амонію фарфоровий тигель на 15—20 мл. Кладемо на азбестовий лист. Нагріваємо сіль з поверхні розпеченим у полум'ї металевим стержнем. Як тільки почнеться розклад солі, нагрівання припиняємо. Далі реакція відбувається за рахунок теплоти цього екзотермічного процесу. Розклад дихромату амонію нагадує виверження вулкана.
(NН4)2Cr2O7 = Cr2Оз + N2 + 4Н2O.
Нагріти сіль можна іншим способом. Поміщаємо всередину жмутик вати, змоченої спиртом, потім підпалюємо вату. Від теплоти згоряння спирту починається розклад солі.
2-й дослід
Операція.
Зараз нам потрібен один доброволець із класу який не боїться крові.
Мастимо руку добровольця розчином роданіду амонію, ніж занурюємо в розчин ферум(ІІІ)хлорид. Потім ведемо ножиком по руці, рука стає червоною, наче покривається кров’ю.
3NH4SCN + FeCl3 = 3NH4Cl + Fe(SCN)3↓
Fe(SCN)3 – криваво-червона речовина.
3-й дослід
Хустинка, що не згорає.
Добре змочити хустинку перенасиченим розчином натрій хлориду, віджати її, потім змочити спиртом і знову віджати. Після цього взяти її тигельними щипцями та запалити. Хустинка займається — це горить етанол. Хустинка залишається непошкодженою.
4-й дослід
Хімічна очистка яйця.
Поміщаємо куряче яйце оцет. Через 20-30 хв витягуємо його та перевіряємо його твердість ложкою.
2СН3СООН + СаСО3 → (СН3СОО)2Са + СО2 + Н2О
5-й дослід
Яйце, що не тоне.
Підготовлено дві склянки: одна зі звичайною водою, друга – з насиченим розчином натрій хлориду. Спочатку яйце поміщається у першу склянку – яйце тоне, а в другій склянці воно плаває на поверхні.
6-й дослід
„Дим без вогню".
Стискаємо отворами циліндри, попередньо споліснені відповідно концентрованими розчинами NH4ОН („амонійним лугом") і НС1 (димучою хлоридною кислотою). Дим, що виникає при змішуванні цих газів, складається з маленьких кристалів нашатирю - амоній хлориду :
NН3 + НС1 [NH4]+Cl-
7-й дослід
Кольорові вогні
В чистій фарфоровій чашці наливаємо по 30 мл спирту. В спирт добавляємо по 3 г дрібнорозтертих хлоридів натрію, калію, кальцію, барію. Суміші підпалюємо. Спостерігаємо гаму кольорів: жовте, фіолетове, рожеве, зеленкувате полум'я.
Для утворення красивого зеленого полум'я, ми змішували 10 мл спирту з 2мл концентрованої сульфатної кислоти і 2 г борної кислоти. Підпалюємо суміш, утворюється борно-етиловий ефір, який горить таким полум'ям. Дослід проводимо на демонстраційному столі, який накритий металевим листом. Маємо запасні фарфорові чашки для гасіння полум'я після закінчення досліду.
8-й дослід
Підводний „сад"
Пляшечку конторського силікатного клею розводимо водою (1:5). Добутий розчин виливаємо в велику склянку посудини і кидаємо в неї крупні кристали таких солей: СuS04∙5Н2О; FеSО4∙ 7Н2О; FеС13∙ 6Н2О; МgС12∙ 6Н2О;
А12(SО4)3∙ 18Н2О; КА1(SО4)2∙12Н2О
Незабаром з кристалів з'являються хімерні утвори, що формою нагадують морські водорості найрізноманітніших кольорів і відтінків. Так, солі купруму утворюють „водорості" блакитного і синього кольорів, феруму (III) - бурого, феруму (II) - темно-зеленого, алюмінію і магнію утворюють безбарвні „водорості".
9-й дослід
„Чортове" тістечко.
Розтираємо в порошок трохи цукру і насипаємо його у невелику склянку шаром в палець завтовшки; злегка зволожуємо цукор водою і наливаємо концентрованої сульфатної кислоти, щоб вона покрила шар цукру. Скоро цукор почне чорніти і поступово перетвориться на вугілля. Одночасно з цим утворюються газоподібні речовини. Вони розпушують вугілля і роблять його пористим. Внаслідок цього вугілля збільшується в об'ємі, і „вугільний стовп" підіймається вище країв склянки. „Чортове" тістечко готове.
Склянку ставимо на підставку, щоб куски вугілля не впали на стіл: вугілля просочене сульфатною кислотою.
10-й дослід
Свинцеві „іграшки".
Готуємо розчин ацетату свинцю. Пів чайної ложечки цієї солі розчиняємо в чверті літри води. З цинкової дротини скручуємо маленького павучка і підвішуємо на нитці в розчині свинцевої примочки: павучок поступово покривається пухнастою шубкою з кристалів металевого свинцю.
З цинкової пластинки також вирізаємо медвежатко. Шар металевого свинцю, яким він незабаром „обросте", нагадує волохату шерсть
справжнього ведмедя. Іграшки попередньо поміщаємо у пляшку, наповнену розчином ацетату свинцю. Такий, одягнутий, оброслий ведмедик значно більший від отвору шийки пляшки, і хто не бачив усієї спроби, дивується, як можна було його помістити у пляшку.
Металічний цинк витискує з ацетата свинцю вільний метал:
Zn + РЬ(СН3СОО)2 Zn(СН3СОО)2 + РЬ
Список використаних інформаційних джерел.