2 березня о 18:00Вебінар: Як казка допомагає навчати образотворчому мистецтву учнів 5-7 класів

Вечір цікавої хімії "Магія чи наука" для 7-го класу

Про матеріал
Сценарій дозволить підготувати та провести вечір цікавої хімії у 7-му класі..
Перегляд файлу

Позакласний захід

Вечір цікавої хімії «Магія чи наука»

7 клас

Інструктаж з БЖД

1-й дослід

«Діючий вулкан».

Заповнюємо розтертим дихроматом амонію фарфоровий тигель на 15—20 мл. Кладемо на азбе­стовий лист. Нагріваємо сіль з поверхні розпеченим у полум'ї металевим стержнем. Як тільки почнеться розклад солі, нагрівання припиняємо. Далі реакція відбувається за рахунок теплоти цього екзотермічного процесу. Розклад дихромату амонію нагадує виверження вулкана.

(NН4)2Cr2O7  = Cr2Оз + N2 + 4Н2O.

Нагріти сіль можна іншим способом. Поміщаємо всереди­ну жмутик вати, змоченої спиртом, потім підпалюємо вату. Від теплоти згоряння спирту починається розклад солі.

2-й дослід

Операція.

Зараз нам потрібен один доброволець із класу який не боїться крові.

Мастимо руку добровольця розчином роданіду амонію, ніж занурюємо в розчин ферум(ІІІ)хлорид. Потім ведемо ножиком по руці, рука стає червоною, наче покривається кров’ю.

3NH4SCN + FeCl3 = 3NH4Cl + Fe(SCN)3

Fe(SCN)3 – криваво-червона речовина.

3-й дослід

Хустинка, що не згорає.

Добре змочити хустинку перенасиченим розчином натрій хлориду, віджати її, потім змочити спиртом і знову віджа­ти. Після цього взяти її тигельними щипцями та запалити. Хустинка займається — це горить етанол. Хустинка залишається непошкодженою.

4-й дослід

Хімічна очистка яйця.

Поміщаємо куряче яйце оцет. Через 20-30 хв витягуємо його та перевіряємо його твердість ложкою.

2СН3СООН + СаСО3 → (СН3СОО)2Са + СО2 + Н2О

 

5-й дослід

Яйце, що не тоне.

Підготовлено дві склянки: одна зі звичайною водою, друга – з насиченим розчином натрій хлориду. Спочатку яйце поміщається у першу склянку – яйце тоне, а в другій склянці воно плаває на поверхні.

6-й дослід

„Дим без вогню".

Стискаємо отворами циліндри, попередньо споліснені відповідно концентрованими розчинами NH4ОН („амонійним лугом") і НС1 (димучою хлоридною кислотою). Дим, що виникає при змішуванні цих газів, складається з маленьких кристалів нашатирю - амоній хлориду :

NН3 + НС1              [NH4]+Cl-

7-й дослід

Кольорові вогні

В чистій фарфоровій чашці наливаємо по 30 мл спирту. В спирт добавляємо по 3 г дрібнорозтертих хлоридів натрію, калію, кальцію, барію. Суміші підпалюємо. Спостерігаємо гаму кольорів: жовте, фіолетове, рожеве, зеленкувате полум'я.

Для утворення красивого зеленого полум'я, ми змішували 10 мл спирту з 2мл концентрованої сульфатної кислоти і 2 г борної кислоти. Підпалюємо суміш, утворюється борно-етиловий ефір, який горить таким полум'ям. Дослід проводимо на демонстраційному столі, який накритий металевим листом. Маємо запасні фарфорові чашки для гасіння полум'я після закінчення досліду.

 

8-й дослід

Підводний „сад"

Пляшечку конторського силікатного клею розводимо водою (1:5). Добутий розчин виливаємо в велику склянку посудини і кидаємо в неї крупні кристали таких солей: СuS04∙5Н2О; FеSО4∙ 7Н2О; FеС13∙ 6Н2О; МgС12∙ 6Н2О;

А12(SО4)3∙ 18Н2О; КА1(SО4)212Н2О

Незабаром з кристалів з'являються хімерні утвори, що формою нагадують морські водорості найрізноманітніших кольорів і відтінків. Так, солі купруму утворюють „водорості" блакитного і синього кольорів, феруму (III) - бурого, феруму (II) - темно-зеленого, алюмінію і магнію утворюють безбарвні „водорості".

 

9-й дослід

„Чортове" тістечко.

Розтираємо в порошок трохи цукру і насипаємо його у невелику склянку шаром в палець завтовшки; злегка зволожуємо цукор водою і наливаємо концентрованої сульфатної кислоти, щоб вона покрила шар цукру. Скоро цукор почне чорніти і поступово перетвориться на вугілля. Одночасно з цим утворюються газоподібні речовини. Вони розпушують вугілля і роблять його пористим. Внаслідок цього вугілля збільшується в об'ємі, і „вугільний стовп" підіймається вище країв склянки. „Чортове" тістечко готове.

Склянку ставимо на підставку, щоб куски вугілля не впали на стіл: вугілля просочене сульфатною кислотою.

 

10-й дослід

Свинцеві „іграшки".

Готуємо розчин ацетату свинцю. Пів чайної ложечки цієї солі розчиняємо в чверті літри води. З цинкової дротини скручуємо маленького павучка і підвішуємо на нитці в розчині свинцевої примочки: павучок поступово покривається пухнастою шубкою з кристалів металевого свинцю.

З цинкової пластинки також вирізаємо медвежатко. Шар металевого свинцю, яким він незабаром „обросте", нагадує волохату шерсть

справжнього ведмедя. Іграшки попередньо поміщаємо у пляшку, наповнену розчином ацетату свинцю. Такий, одягнутий, оброслий ведмедик значно більший від отвору шийки пляшки, і хто не бачив усієї спроби, дивується, як можна було його помістити у пляшку.

Металічний цинк витискує з ацетата свинцю вільний метал:

Zn + РЬ(СН3СОО)2        Zn(СН3СОО)2 + РЬ

 

Список використаних інформаційних джерел.

  1. Ходос Л.Ф. Вечори цікавої хімії в школі. Видання друге / Ходос Л.Ф. – К.: Видавництво «Радянська школа», 1970
  2. Астахов О. Цікава хімія. / О. Астахов, В. Зотов. – К.: Видавництво «Молодь», 1954
docx
Додано
19 жовтня 2019
Переглядів
533
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку