Дата: 13.12 Номер уроку:_________ Українська мова 2 — А клас
Тема:Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей.
Мета: формувати в дітей уміння розрізняти поняття «ім’я», «по батькові», «прізвище», учити правильно писати власні іменники, ознайомити з етимологією деяких із них, розвивати дослідницький інтерес, спостережливість, творчість, фантазію, уміння працювати з підручником самостійно, у парах, аналізувати, доводити, робити висновки; формувати в учнів прагнення бути людиною з великої літери, попиту до людей, які прославилися своїм гідним життям, здатність відчувати красу в поезії, народній творчості, прищеплювати їм любов до рідної землі.Виховувати повагу до видатних людей України.
Формувати групу компетентностей:
Компетентність спілкування державною мовою.
Інформаційну компетентність шляхом роботи з підручником та різними джерелами інформації.
Компетентність уміння вчитися впродовж життя шляхомформування каліграфічних навичок.
Обладнання: телевізор, демонстраційний матеріал.
Тип уроку: урок – дослідження.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
Доброго ранку! Доброго дня!
Кажу вам щоранку та чую щодня
Урок починаєм, вчимося сидіти,
Бо всі ви у мене розумні й гарнесенькі діти
Хай плещуть долоньки, хай тупають ніжки,
Працюють голівки та сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви та бажаю вам я!
Привітайтеся з нашими гостями подаруйте їм посмішку і веселий настрій.
Девізом нашого уроку будуть слова:
Щоб помилки, хитрі, спритні
Не ховалися в рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будем дружно працювати,
Свою пильність розвивати.
Ознайомлення учнів з завданнями урока:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно,плідно працювати.
“Таблиця очікування”
Цікавого уроку Гарних оцінок Нових знань
Змагань Презентації Відкрити нове Роботи в парі Гри
2. Нервово – психологічна підготовка учнів до уроку
- Діти, подивіться мені в очі. Погляньте один на одного.
- Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і розпочнемо нашу роботу.
- Адже всі ми – люди! А людина повинна бути доброю, нести любов і правду, бо тільки тоді вона може бути людиною. Людиною з великої букви. Саме про це ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці української мови.
3. Перевірка домашнього завдання
Інтерактивна гра “Мозковий штурм”
Оголошення теми і мети дослідження.
Ім’я
По батькові
Прізвище
Виділення невідомого.
Слухання казки ( звучить музика )
Казка "Як маленька буква стала великою"
Жила собі маленька буква. Її ніхто не хотів помічати: часто пропускали, недописували.
Чому мене не помічають, чому часто пропускають учні? - жалілася вона дядьку Алфавіту.
Ти маленька, тому й не помічають, — поважно відповів старий.
І надумала тоді буква свої справи налагодити: "Спробую -но я із середини речення переміститися на початок".
І сталося диво. Почали всі поважати букву, писати її великою. Сподобалося це букві. І наважилася вона дати назву містам, селам, вулицям, річкам, морям та озерам, горам та долинам, прилаштувалася до імен, по батькові, стала на перше місце в прізвищах і навіть у кличках тварин посіла перше місце. Пішла про неї слава по всій Мовляндії. Запишалася буква, розтовстіла, виросла. І тепер всі слова, які починаються з неї, пишуться з великої літери.
Учитель
Чи є такі букви в нашому реченні?
В яких словах?
Чому слово Іванка написано з великої букви?
Назвіть ваші імена «ланцюжком», швиденько не піднімаючись з місця.
Міста, села, вулиці
Клички тварин |
|
Річки, моря, озера
Велика буква
Імена |
Побатькові |
Гори та долини
Прізвища |
Творча робота над іменами
Вибірковий диктант
імена хлопчиків.
Ростислав, Андрій, Алла, Василь, Ольга, Марія, Богдан, Валентина, Галина, Людмила, Антон.
- Кожне ім'я неповторне, має особливе значення. Більшість імен запозичені з латинської, грецької та інших мов.
Які імена найпоширеніші в нвшому класі? ( Олександр, Дар'я)
Олександр – захисник Дар'я- переможниця
Робота з підручником (впр 135)
Фізкультхвилинка
Д) робота з таблицею
- Давайте поміркуємо, для чого людині потрібне прізвище?
(багато однакових імен, знання свого роду)
- Кожне прізвище має свою історію. Давайте спробуємо дослідити, як утворилися прізвища. Це ми зробимо за допомогою таблиці.
Імена людей
|
|
Назви рослин |
|
Назви предметів |
ПРІЗВИЩА
Особливості людей |
|
Назви тварин |
|
Назви продуктів |
Робота з підручником ст.52 впр 136
Е) проведення бесіди
- До імені кожної дитини додається ім'я батька.
- Якщо батька звуть Василем, то дочка буде Василівна, а син – Васильович.
- Якщо батько Іван, то дочка - …, а син - ...
- Як звати твого батька? Як тебе по батькові?
- До кого ви у школі звертаєтесь по імені та по батькові .
- Не забувайте, що ці слова пишуться з великої букви.
Є) пальчикова гімнастика
Хоч бабуся вже стара, всім гостинці роздала:
Богданчику – пряничок, Соломійці – бубличок,
Тетянці – ватрушку, Богданці – пампушку.
Тільки в Наталки внученьки – без гостинців рученьки.
Ж) виведення та засвоєння правила
- Як ми писали сьогодні на уроці імена, прізвища та по батькові?
- Давайте звіримо наші висновки з правилом на стор.51
(учень читає правило, всі повторюють хором)
З) хвилинка – уявлинка
- Діти, уявіть, що за вами і за вашими діями завжди хтось спостерігає.
- Хто ж це може бути?
- Можливо хтось заглядає у вікно, чи стоїть під дверима і дивиться у щілину…, а може
просто дивиться на нас з портрета?
- Хто це? Що ви про нього знаєте? (Тарас Григорович Шевченко)
( запис на дошці і в зошити)
Тарас Григорович Шевченко – славетний поет і художник, гордість і слава України.
Народився Тарас Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині.
Батьки його були кріпаками.
Малий Тарас гарно співав, добре грав на кобзі й скрипці. От тільки життя в нього було тяжке…
Всього Тарас прожив 47 років, з них 24 був кріпаком, 10років був у засланні, і лише 13 років був вільною людиною.
4. Систематизація, узагальнення та закріплення знань
А) гра „Загубилась буква!”
- Знову трапилась пригода – загубилась буква в слові, вам її треба знайти і записати.
… ндрій …ленка
… асилько … іна
Побота з підручником
Назви прізвище та ім'я свого сусіда( сусідки) по парті. Запиши.
ІІІ Заключний етап
1. Підведення підсумків уроку
- Про що ми говорили протягом уроку?
- Які слова ми вчилися писати на уроці?
- Яке правило ми вивчили?
5. Створення установки на відпочинок
Виписати з підручника «Читання» 5 авторів творів, які будемо читати.
Підсумок уроку.
- Що ми вивчали сьогодні на уроці?
- Як пишуться імена, по батькові , прізвища людей?
Запам’ятайте не тільки правопис, але і просту істину:
Не ім’я прикрашає людину, а людина прикрашає своє ім’я .