Тема. Закріплення знань учнів про речення та його види.
Мета. Закріпити і узагальнити знання учнів з вивченої теми «Речення». Формувати навички правильного інтонування та вміння ставити логічний наголос у реченнях, різних за метою висловлювання та інтонацією. Розвивати уміння зв’язно висловлювати думки, формулювати твердження та доводити їх, уміння працювати самостійно та в групі. Розвивати усне мовлення, культуру писемного мовлення. Виховувати інтерес до вивчення мови, любов до книги.
Обладнання: мультимедійна презентація, цеглинки LEGO, картки для групової роботи, куб.
Хід уроку
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку
- Упродовж уроку ми будемо пригадувати усе, що вивчили про речення.
Будемо вчитися будувати речення, висловлювати твердження та доводити
їх, визначати види речень за метою висловлювання та інтонацією,
пояснювати орфограми. Отож, часу не гаймо. Працювати починаймо!
ІII. Повторення вивченого матеріалу
1. Лінгвістична казка
- Послухайте казку і визначте її головних героїв.
Одного разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:
- Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите?
- Залежно від потреби - промовили речення, що стояли справа. – Ми,
наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти.
- А ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті,
що стояли посередині.
- А без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про
щось, а то й наказати .
- Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова. – Ви вірно служите людям.
- Яка мета розповідних, питальних і спонукальних речень?
2. Метод «Кубування».
— Що таке речення?
— Які бувають речення за метою висловлювання?
— Які бувають речення за інтонацією?
— Які розділові знаки можуть стояти в кінці розповідного речення?
— Які знаки ставляться в кінці окличних речень?
3. Робота з загадками
Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню.
А при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню.
(Крапка)
Що за знак — стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику.
Хто ж бо він?
(Знак оклику)
Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок.
Всіх нас примушує питати,
А сам — ні пари з уст, мовчок.
(Знак питання)
IV. Каліграфічна хвилинка.
ьо дз нн ня ав
Бад…ро …воник пролунав.
Для навча…я час (на) став!
— Поясніть орфограми у словах?
— Прочитайте кожне речення.
— Як пишуться слова в реченні?
— З якої букви пишеться перше слово?
— Поясніть розділові знаки у кінці речень?
Фізкультхвилинка – розминка
Якщо я повідомляю – кожен крильцями махає.
Якщо я про щось питаю – кожен чемно присідає.
А якщо наказ дається – кожен тричі повернеться!
Я читаю. Хто малює? Хто мене тепер почує? Я стою. А ти сідай!
Волю ніжкам не давай! Скільки пальців на руці? Відпочили? Молодці.
V. Закріплення та систематизація знань учнів
1. Індивідуальна робота з цеглинками LEGO (побудова речень):
2. Робота в групах
1) Побудова речень
Не кущ, а з листочками,
Не сорочка, а зшита.
Не людина, а навчає. (Книга)
— Відгадайте загадку.
— Зі словом – відгадкою складіть речення:
(відповіді дітей по групах за планом:
— Зачитайте речення;
— Яке це речення за метою висловлювання?
— Яке це речення за інтонацією?
— Що стоїть у кінці речення?)
2) Робота з деформованим текстом (поділ на речення і підбір відповідних розділових знаків).
Сталося так, що з нього зникли усі розділові знаки. Вам потрібно поділити цей текст на речення і поставити у кінці кожного з них відповідний розділовий знак.
У мене сьогодні радість мама купила мені нову книжку хочеш знати про що вона у ній розповідається про підводне царство давай читати її разом
(діти ділять текст на речення, ставлять розділові знаки, кожна група правильно інтонаційно зачитує одне речення і пояснює, яке воно за метою висловлювання, за інтонацією і який розділовий знак ставиться у кінці цього речення)
VI. Підсумок уроку
1. Вправа «Трихвилинне все»
- Розкажіть у парах один одному усе, що запам’ятали з теми «Речення» та наведіть власні приклади.
2. Самоаналіз
- мені усе зрозуміло з теми
- я у дечому трішки невпевнений
- мені ще потрібно попрацювати
- нажаль, я нічого не запам’ятав