Великі і маленькі таємниці світу в казках. К. Ушинський « Витівки старої зими» Робота з деформованим текстом

Про матеріал

Інтегрований урок (літературне читання і українська мова у 3 класі) за підручниками М.Д. Захарійчук, А.І. Мовчун «Українська мова» та В.Науменко «Літературне читання» згідно навчальних програм для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи ( оновлені) 2016 рік

Перегляд файлу

Тема. Великі і маленькі таємниці світу в казках. К. Ушинський « Витівки старої зими» Робота з деформованим текстом.

Мета: Розширити знання учнів про творчість Костянтина Ушинського; вдосконалювати навички усвідомленого виразного читання та вміння швидко орієнтуватися у тексті,  добирати правильну інтонацію; удосконалити  знання учнів про зиму, її ознаки,  вміння працювати з текстом – відновлювати   його з деформованих частин; розвивати усне та писемне мовлення, пам'ять; виховувати любов до природи,  прищеплювати бажання читати.

Методично дидактичне забезпечення. Картки із завданнями, презентація до уроку, малюнки зимових місяців, роздатковий матеріал.

Тип уроку. Інтегрований

                                                               Хід уроку

І. Етап орієнтації

1.  Організація класу.

Холодно зараз в лісах і лугах

Холодно, зайцям, лисичкам ,птахам

Затишно й тепло у класі у нас

Гостей вітає дружній наш клас!

-Діти, привітайтесь, будь ласка, з нашими гостями!

- А зараз подивіться один на одного усміхніться. Молодці! Бачу ви налаштовані на плідну працю на уроці. Отже, розпочинаємо урок.

2. Вправа «Очікування»

А на уроці ми будемо:

уважні, розумні, організовані, кмітливі, активні, цілеспрямовані, толерантні, виховані,… .

3. Про що ми сьогодні будемо говорити на уроці ви дізнаєтеся відгадавши загадку (слайд1).

Стало біло навкруги -

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі з дітьми я всіма.

Здогадались? Я.... (Зима)

Так, це Зима. Ми завжди її чекаємо з нетерпінням. І здається, ніде вона не буває такою гарною, як у нас на Україні. (малюнки на  слайдах 2,3,4)

ІІ. Етап покладання мети

1. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з казкою К.Ушинського «Витівки старої зими» та будемо працювати з деформованим текстом.

ІІІ Етап проектування

* Мовленнєва розминка

* каліграфічна хвилинка.

* коло ознак

* цікавинка

* робота з текстом

* фізкультхвилинка

* гра «Сніжинка»

* гра «Допоможи Незнайкові»

* вправа «Мікрофон»

Виконавши кожне завдання ми задобримо нашу зимоньку, яка завітала до нас, зробивши  подарунок - аплікацію.

ІV. Етап організації виконання плану діяльності

1. Мовленнєва розминка

-  Гра «Впіймай звук». Скоромовка.

      Зима морозяна надворі,

      Замети білі на землі.

      Зоріють в небі ясні зорі,

      Заснули зайчики малі.

Який звук частіше повторюється у скоромовці?

Тренування у швидкій вимові

Завдання:

      - Дібрати споріднені слова до слова «зима» (зимонька, зимовий, зимівля).

- Який корінь в цих словах?

2. Каліграфічна хвилинка.

З з зи оз зима зимонька, зимовий, зимівля

3. Асоціативний кущ. Переглянувши малюнки (слайди 3,4,5 ), назвіть ознаки зими. До якої частини мови відносяться ці слова? Складіть речення про зиму. Запишіть його у зошит.

4. Які зимові місяці ви знаєте?

- Чи в такому порядку розташовані назви місяців? Запишіть їх у зошит у правильному порядку і поставте наголос у словах.

5. Знайомство з автором

К Д Ушинський - жив майже 200 років тому. Його дитинство та юність пройшли на Чернігівщині, біля мальовничих місць річки Десни.  Був видатним педагогом. Писав твори для дітей, які відкривали великі і маленькі таємниці світу.

6. Читання казки сильнішими учнями

- Якою зиму зобразив автор?

- Чому автор казки назвав її старою?

б) словникова робота

Стугоніти - стукати, ударяючи по чомусь; утворювати тривалий шум.

Груба - піч, що служить для опалювання приміщення.

Стріха - нижній край солом'яної покрівлі, що звисає над стіною.

Валка - група запряжених кіньми возів, які рухаються один за одним.

Клинок, клин - загострений з одного кінця шматок дерева, або металу.

Хлів-будівля для худоби .

7. Читання казки І і ІІ абзаців «ланцюжком»

8. Робота  в парах.

- З І абзацу виписати дієслова, які вказують на те, що робила зима?

9. Читання казки за вчителем «буксиром»

- Кого стара зима вирішила позбутися?

10.Фізкультхвилинка

V . Етап контрольно - оцінювальний

1. Гра «Сніжинка»

- Кому впала на парту сніжинка, той читає виразно текст.

2. Вправа « Ланцюжок запитань»

 Чому розлютилася зима?

 Як саме вона вирішила досягти своєї мети? Хто їй у цьому допомагав?

 Як зима вирішила розправитися з птахами?

 Що зробили птахи?

 Як звірі рятуються взимку від морозу?

 Що зробила зима з річками та озерами?

 Як сховалися риби?

 Як люди приготувалися до зими?

 Чому діти не бояться зими?

 Навіщо вони кликали мороз?

 Коли заплакала зима? Як називається така погода?

 Чому зимі стало прикро?

3. Озвучування малюнків до казки (слайди з 11-15).

4. Гра «Допоможи Незнайкові» (робота в групах)

- Просить вашої допомоги Незнайко. Ви так вміло  характеризували зиму, називали її ознаки.

Допоможіть Незнайкові відновити текст про зиму.

Побіліли поля. Подув теплий свіжий вітерець. На узліссях лісу виросли гриби. Тонким льодом покрилася річка, заснула, як у казці. Ходить зима, поглядає по сторонах. Запорошила кучугурами ліс і посилає тепло  за теплом.

Зайцям білі шубки подарувала. А птахи почали будувати гнізда. Хлопці заливають каток водою. Незабаром вони будуть кататися на гладкому льоду. Трава заблищить від роси.

5. Зачитуваня відновленого тексту

6. Робота в парах  (слайди 16,17)   

- Розташуйте так речення, щоб утворився віршик.

(Учні отримують картки з деформованим віршем).

Я приніс її сюди –

Ніжна зірка срібно-біла

Стала крапелькой води.

На рукав з гори злетіла.

7.Запис відновленого тексту

VI Підсумок уроку

Вправа  «Мікрофон»

- Яку тему сьогодні опрацьовували?

- Яку казку ми сьогодні читали? Про що , про кого вона?

- Що найбільше сподобалося, запам’яталося?

VIІ. Домашнє завдання.

 

doc
Додано
11 лютого 2019
Переглядів
1784
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку