«Весна. Найголовніше свято навесні».

Про матеріал
Матеріал «Весна. Найголовніше свято навесні» ознайомлює учнів початкової школи з ознаками весни, весняними змінами в природі та традиціями святкування одного з найважливіших весняних свят — Великодня. Під час роботи діти спостерігають за пробудженням природи, дізнаються про народні звичаї, символи та традиції свята, розвивають пізнавальний інтерес, мовлення, творчу уяву й уміння працювати разом.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

Інтегрований урок у 1 класі з теми: «Весна. Найголовніше свято навесні» (ЯДС, математика, мистецтво)

 

 

Н. М. Калач,

вчитель початкових класів

ЗОШ № 9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Весна. Найголовніше свято навесні.

Мета:

  •          дати елементарні уявлення про найхарактерні ознаки весни; розширювати знання учнів про весняні місяці;  розповісти учням про звичаї та обряди святкування Великодня; вчити розмальовувати писанки;
  •          формувати вміння передавати враження від побаченого та почутого;
  •          узагальнити знання учнів про додавання і віднімання в межах 20, закріплювати навички порівнювати числа в межах 20;
  •          розвивати зв’язне мовлення, образне мислення; зорову та слухову пам’ять; уміння аналізувати та робити висновки;
  •          прививати любов до уроків мистецтва, відроджувати звичаї та обряди нашого народу, примножувати його традиції; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання:  слайди з ілюстраціями, музичний супровід, вірші та загадки про весну, картки для самостійної роботи, демонстраційний матеріал, зразок готового виробу, шаблони писанок, кольорові олівці.

Хід уроку.

І. Організація класу.

Вчитель: Наш дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав

Тож і ти часу не гай.

Працювати починай!

Привітання учнів :

Доброго ранку! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки!

Хай тупають ніжки!

Працюють голівки!

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєм собі ми здоров’я й добра!

Вправа”Очікування”

-​  Що ви очікуєте від нашого уроку? (відповіді учнів)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

-​ Діти сьогодні на уроці ми говоритимемо  про пору року, про найголовніше свято в цю пору року, а от про що саме, вам підкаже загадка .

Вчитель: Привітанням журавля

Вона пробуджує поля,

Небеса і ручаї

Та заквітчує гаї.

І усякий її зна,

Відгадали? Це … (весна)

-​ А може ще хто з вас знає загадку про весну?

Учень:

Вона приходить з ласкою

Та зі своєю казкою.

Та тільки струсить рукавом –

Синіють проліски кругом.

Вчитель:

-​ Так, саме сьогодні ми поговоримо про весну, про велике весняне свято.

-​ А яка пора року надворі?

-​ Весна? Що свідчить про те, що це весна?

( Відповіді дітей).  Слайд № 1.

-Можливо хтось вже чув спів пташок? (звучать голоси птахів).

 

Вправа ”Очікування”

- Що ви очікуєте від нашого уроку? (відповіді учнів).

Ш. Зустріч з Весною та її синами.

Вчитель: - А ось і гості йдуть до нас.  Слайди  № 2, № 3.

Весна

Як довго йшла сюди, втомилась,

Спіткнулась, впала, і розлилось

Води відерце, що я несла,

І ось у човнику на веслах

Прийшла до вас у цей весняний час.

Учні (разом)

Ой, Весна – днем красна!

Що ти нам, Весно, принесла?

Весна

Принесла я вам літечко,

Щоб родилося житечко,

Ще й озимая пшениця

І усякая пашниця,

Ще й чарівні квіточки,

Щоб квітчались діточки.

Вчитель: - А щоб дізнатися хто прийшов разом з Весною, нам потрібно розгадати ребуси (назви весняних місяців). Слайд № 4.

-​ Так, це її сини.  Слайд № 5.

-​ Як називається перший місяць весни?

-​ Який вірш про березень ви знаєте?

Учень

Березень сміється й плаче,

По доріжці зайчик скаче.

Зайчик сонячний, тендітний,

До діток дуже привітний.

Хоч мороз ще вусом крутить,

А зима лякає й лютить,

Але зайчик той сильніший

Тим, що березню миліший.

Березень: - А чи знаєте ви, чому мене так називають?

Учень: -  З першими теплими променями сонця пробуджується береза, повниться соком, розвивається. Ось тому і назвали цей місяць березнем.

Вчитель: - А як називається другий місяць весни?

-​ А який вірш про квітень ви знаєте

Учень: Квітень, квітничок, квіктарик –

Синьоокий наш дударик.

Всюди квітнуть первоцвіти

У верби зелені віти.

Птахи з вирію вертають,

Бджоли інколи літають.

Ходить квітень по землі –

Вже кінець зимовій млі.

Квітень: - А чи знаєте ви. чому мене так називають?

Учень: - Другий місяць весни називають квітнем, бо в цей час вся природа України в першому цвітінні.  Квітень – це місяць квітів і тепла.

Вчитель: - А що ж ми знаємо про травень?

Учень: Травень. Солов’їні співи.

 Перші грози. Перші зливи.

Зацвіли сади повсюди.

Щиро раді травню люди.

Травень: - Ви мене  напевно, впізнали? А чи знаєте ви, чому мене так називають?

Учень: - Травень – це місяць трави,

Місяць пахучих квітів.

Вчитель: - А чи знаєте ви, яке найголовніше свято  навесні?

(Відповіді дітей).

 Розповідь вчителя.

— До свята весни і Великодня (тобто Пасхи) в Україні готувалися завжди: білили хату, прикрашали паперовими квітами світлицю, наводили порядок у дворі. На свято надягали вишивані сорочки.

     В п’ятницю чи суботу печуть паску-великий випечений хліб, який символізує вічність людського життя.

     Обов’язковими на столі були ковбаса, печене порося, сир, яйця, масло, сало, паски. зі святами одне одного, обмінювалися крашанками, писанками.

     Невід’ємною  частиною  Великоднього свята були і є крашанки та писанки.

IV. Основна частина уроку.

1. Усна лічба.

Гра «Мікрофон»  (роль мікрофона у нас виконає чарівна писанка).

· Як називають числа при додаванні?

· Як називають числа при відніманні?

· Скільки см міститься в 1 дм?

· Яке число складається з 1 десятка 8 одиниць?

· Скільки кутів у трикутника?

· Яке число передує 11?

· Яке число наступне за 15?

· Сусіди числа 19.

· Що більше: 16 чи 61?

2. Робота в групах.

     На дошці — кошики під номерами (№ 14, № 12, № 17) . Учні поділені на три групи. В учнів — крашанки, на яких  написані  приклади.  Діти повинні рознести крашанки до відповідних кошиків.

 8+6         4+8         2+10
20-8         20-6        20-3
10+7        7+10       9+5

3. Робота в зошиті.

А) Хвилинка каліграфіїї .
     Основним символом християн на Великдень є яйце. Підкажіть, а яка цифра схожа на яйце? (0).

Пропишіть в зошит каліграфічно.

4. Математичний диктант:

- запишіть числа, в яких 1 десяток 2 одиниці; 1 десяток 7 одиниць;

2 десятки;

- число 15 збільшити на 1;

- число 19 зменшити на 19;

- запишіть різницю чисел 16 і 6;

- суму чисел 10 і 7;

-число, яке передує 19;

-число, яке стоїть при лічбі за числом 18;

-сусіди числа 19.

Подивіться, на дошку і перевірте, правильність написання диктанту.

Відповіді: 12, 17, 20; 16, 0, 10, 17, 18, 19, 18 і 20.

Підніміть руку хто допустив 1 помилку, 2, 3…

5. Фізкультхвилинка.

 Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній!

Ви до сонця потягніться,

Веретеном покрутіться,

Раз присядьте, два присядьте,

І за парти тихо сядьте

6. Порівняння виразу і числа. (Самостійна робота)

19 – 10 □ 15       19 + 1 □13        14-10 □ 3

16 +1 □ 16        15 – 5 □ 20         7+10 □ 17

7. Індивідуальна робота.

     Святкування Великодня і всі традиції, які супроводжують його, наповнені глибоким змістом. Одним з її символічних атрибутів є великодня свічка. У всіх Вас лежить на парті свічечка, виміряйте її довжину та накресліть відповідний відрізок в зошит.

8. Динамічна пауза.

     Без писанки не обходиться жоден Великдень. Як символ Христового Воскресіння. Її освячують в церкві разом із Паскою. Ставлять на святковому столі. Як найдорожчу пам’ятку брали з собою писанку українці, вирушаючи в далекі краї. Так наша писанка стала відома в усьому світі. В Канаді навіть є пам’ятник писанці, а в нашому місті Коломиї – музей писанки.

     Писанка– найкращий подарунок рідним до Великодніх свят. Ось ми будемо виготовляти аплікацію «Писанка» своїми руками для рідних.

Слухання вірша.

Гарна писанка у мене

Мабуть, кращої нема

Мама тільки помагала,

Малювала я сама.

Змалювала диво-пташку,

Вісім хрестиків дрібних,

І малесенькі ялинки,

Й поясочок поміж них.

Хоч не зразу змалювала –

Зіпсувала 5 яєць

Та як шосте закінчила

Тато мовив: “Молодець!”

Я цю писанку, напевно,

Для Іванка залишу,

А для мами і для тата

Дві ще кращі напишу. (Катерина Перелісна)

     Звичай фарбувати яйця – дуже давній, спочатку яйце фарбували в один колір (тепер їх називають галунками, крашанками).

Крашанки розфарбовували в різні кольори.

Діти, кожний колір символізує певні поняття:

ясно-жовтий колір символізує сонце,місяць,зорі,урожай, весняне тепло;

блакитний – небо, повітря, чисту воду,здоров’я ;

зелений – воскресіння,весна, (пробудження природи);

червоний – радість, любов, надія,святковий настрій;

бронзовий – родючу матінку – землю.

жовтий – місяць, сонце, зорі, урожай;

чорний – смуток, печаль;

коричневий – земля –матінка.

     А потім люди навчилися малювати на них різний орнамент. Так виникла писанка.

     В наш час яйце не тільки розфарбовують, а й оздоблюють різними способами: аплікацією з паперу, з тканини, з соломки, мозаїкою з бісеру. (Демонстрація зразків). Слайди № 6 – 11.

9. Розмальовування писанок дітьми. Слайд № 12.

10. Фізкультхвилинка.

11. Виставка робіт.

- Яка з писанок вам найбільше подобається і чому?

- Як ви вважаєте, чи матиме писанка чарівну силу, якщо створювати її в поганому настрої, гніві?

- Який ваш настрій? Зобразіть його на своєму обличчі.

V. Рефлексія.

- Скільки місяців має кожна пора року?

- Як називаються весняні місяці? 
- Яке найголовніше свято навесні? 
- Які види писанок ви знаєте?

- Чого ви навчилися?

-Що дізналися?

-Що зрозуміли?

-Що сподобалося?

-Що стало новим?

-Що здивувало?

-Що вийшло?

- Чи досягли очікуваних результатів?

- Що було найзахопливішим у вашій роботі?

- Я дуже задоволена нашим уроком і вашою участю у ньому. Усі мої очікуванні справдилися.

     (На зворотному боці писанок, діти  малюють смайлики  вражень від уроку і вкладають у великодній кошик на дошці).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток.

Слайд № 1.

C:\Users\123\Pictures\img3.jpg

Слайд № 2.

C:\Users\123\Pictures\47079843.jpg

 

Слайд № 3.

 

C:\Users\123\Pictures\0017-017-.jpg

 

 

Слайд № 4.

C:\Users\123\Pictures\1.gif

 

 

 

 

Слайд № 5.

C:\Users\123\Pictures\00666667.jpg

 

Слайди  № 6, 7, 8, 9, 10, 11.

C:\Users\123\Pictures\img10 (1).jpg

 

C:\Users\123\Pictures\Slajd7-300x225.jpg

C:\Users\123\Pictures\Slajd8-300x225.jpg

 

 

C:\Users\123\Pictures\Slajd9-300x225.jpg

C:\Users\123\Pictures\Slajd10-300x225.jpg

 

C:\Users\123\Pictures\120406174118.jpg

 

 

Слайд № 12.                                                                                                

 

C:\Users\123\Pictures\raskraska2-768x937.jpgC:\Users\123\Pictures\easter-egg-with-abstract-pattern-5-coloring-page.png

 

docx
Додано
19 травня
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку