«Євгеній Онєгін» - енциклопедія російського
життя, соціально-психологічний роман у віршах
Мета.
Оснащення. Портрет О.С. Пушкіна, слайди зі зразками різних видань роману, рукописними сторінками, схемою «онєгінської строфи» тощо. На дошці запис теми уроку, епіграф.
Епіграф. «Євгеній Онєгін» - «…це найкращий мій витвір»
О.С.Пушкін
Тип уроку. Урок вивчення нового навчального матеріалу.
Вид. Комбінований урок.
Хід уроку.
1.Оголошення теми, постановка навчальних завдань.
Учитель. Напевно, у кожного поета чи письменника є свій самий улюблений, самий дорогоцінний твір. Часто такий твір митець творить все своє життя. О.С.Пушкін таким творчим дітищем серед усього безцінного творчого надбання вважав роман у віршах «Євгеній Онєгін».
(Запис у зошити теми уроку, епіграфа і плану).
2. Ланцюжок навчальних ситуацій.
*Повідомлення учня про історію створення роману «Євгеній Онєгін».
Роман «Євгеній Онєгін» займає центральне місце у творчості О.С.Пушкіна. Свою роботу над ним поет розпочав 1823 року у Кишиневі, закінчив 1830 року у Болдіно(листа Онєгіна до Татьяни було написано у 1831 році). Створювався роман близько 8 років. За ці роки відбулася низка найважливіших подій в історії Російської імперії: повстання 14 грудня 1825 року, страта і заслання його організаторів і учасників, настання довгих і похмурих років миколаївської реакції. В ці роки відбувається і складна еволюція Пушкіна: він далеко відходить від романтичних сподівань своєї юності і виростає у першого письменника – реаліста. Все це не могло не відобразитися і у його романі. Змінюються задумки і задачі автора, композиція і план «Євгенія Онєгіна», характери і долі його героїв.
«Євгеній Онєгін» - це не тільки роман, але і щоденник поета. «Сам поет зростав разом із ним,- пише Белінський про «Євгенія Онєгіна»,- і кожен новий розділ був цікавішим і досконалішим».
Учитель. Завершуючи роман, поет пишався своєю працею і трохи сумував через її завершення. Так у 1830 році народжується вірш «Труд», складений ритмікою давньогрецького гекзаметру.
*Виразне читання учнем вірша «Труд».
Миг вожделенный настал: окончен мой труд многолетний.
Что ж непонятная грусть тайно тревожит меня?
Или свой подвиг свершив, я стою, как поденщик ненужный,
Плату принявший свою, чуждый работе другой…
3. Учитель. Про роман О.С.Пушкіна відомий дослідник творчості поета Ю.Лотман сказав: «Розуміння такого твору, як «Євгеній Онєгін» - завдання, яке вимагає праці, любові і культури».
Почнемо свій шлях до розуміння твору з визначення його жанру.
«Євгеній Онєгін» перший російський реалістичний роман. В той же час це роман у віршах. У листі до Вяземського (1823) Пушкін повідомляв: «Что касается до моих занятий, я теперь пишу не роман, а роман в стихах – дьявольская разница». Так у чому ж особливість роману у віршах? І з якою метою Пушкін використовує цей жанр? Щоб відповісти на ці питання розглянемо таблицю «Євгеній Онєгін» - соціально - психологічний роман у віршах»
Таблиця проектується на екрані.
Жанр. Соціально – психологічний роман, у віршах.
Задум. За долями вигаданих героїв зобразити конкретне соціальне середовище та історичну епоху. Показати в яскравих картинах і образах широку панораму життя у всіх йог проявах – прекрасних і поетичних, потворних, жорстоких і цинічних.
Особливості і можливості жанру. Розповідна манера викладення від автора; наявність декількох сюжетних ліній, низки діючих осіб; значна протяжність дії у часі. «Вільний роман». Невимушена, довірлива розмова з читачем, вільна композиція, велика кількість ліричних відступів, швидкий перехід від теми до теми.
Висновок. Роман у віршах – це особливий за своєю структурою художній світ, у якому поет відчуває себе вільніше, ніж у прозі. У своєму викладенні він може опустити обов’язкові для прозового твору зв’язки і мотивації, змішувати часові і розповідні плани, відступати від сюжету і знову повертатися до нього.
Уі можливості роману у віршах Пушкін використовує задля реалізації задуму: у яскравих картинах і образах зобразити цілу історичну епоху, показати життя у всіх його проявах, прекрасних і потворних. Різноманітність
4. Особливості «онєгінської строфи».
Пояснення вчителя.
Першоелементом вільної форми пушкінського роману є «онєгінська строфа» - лірична мініатюра в рамках епосу. Онєгінська строфа – це сміливий винахід Пушкіна. У межах сонету він створив свою оригінальну систему різнобічних рим і особливе чергування чотиривірша та двовірша, які створюють різноманітність у звучанні всього вірша в цілому.
Кожна онєгінська строфа вміщує у собі загальний завершений сюжет.
Перший чотиривірш – це правильна експозиція і зав’язка дії.
Ось, наприклад, опис старовинного «замку» Онєгіна:
Почтенный замок был построен,
Как замки строиться должны:
Отменно прочен и спокоен
Во вкусе умной старины.
У другому чотиривірші дається «розвиток дії» - уточнення і додаток:
Везде высокие покои,
В гостиной штофные обои,
Царей портреты на стенах,
И печи в пёстрых изразцах.
Третій чотиривірш – це кульмінація, розкриття змісту теми в цілому:
Всё это ныне обветшало,
Не знаю право почему;
Да, впрочем, другу моему
В том нужды было очень мало.
І останній двовірш – розв’язка:
Затем, что он равно зевал
Средь модных и старинных зал.
Багато є переваг онєгінської строфи, але найбільше хочеться відмітити її інтелектуальний блиск і філігранну художню досконалість.
Можливо тому пушкінський роман сприймається так легко і природньо, як дихання, але його «повітряна громада» (А. Ахматова) вимагає від читача вдумливості, допитливості думки.
5. Учні виразно зачитують уривки роману, які найбільше сподобалися.
6. Роман «Євгеній Онєгін – енциклопедія російського життя».
Бесіда з учнями.
Учитель. Ми прочитали роман. Про що він? Чи можна його назвати петербурзьким романом? Доведіть.
Цей твір називають ще московським романом. Чи так це? Чи можна назвати , це не тільки міський а ще й сільський роман?
Важко знайти твір подібний до «Євгенія Онєгіна» за широтою і глибиною показу російської дійсності початку 19 століття. Белінський мав повне право назвати його «енциклопедією російського життя».
Домашнє завдання.
Дібрати матеріал до характеристики образу Євгенія Онєгіна за першим розділом.