Види, місцезнаходження, обладнання укриттів, сховищ, бомбосховищ

Про матеріал
Відбулось повномасштабне вторгнення та Україна постійно зазнає ракетних та бомбових ударів, а також атак дронами. Проте укриття та сховища, де можуть сховатися люди під час повітряної тривоги, досі лишаються не до кінця вирішеною проблемою. Розбираємось, які є до них вимоги та до чиєї зони відповідальності вони відносяться.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Види, місцезнаходження, обладнання укриттів, сховищ, бомбосховищ

Номер слайду 2

Укриття людей від впливу небезпечних факторів, що виникають унаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів здійснюється в захисні споруди цивільного захисту (ЦЗ) — інженерні споруди, призначені для захисту населення.

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Сховище — герметична споруда для захисту людей, у якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок НС, воєнних (бойових) дій та терористичних актів. СХОВИЩЕ

Номер слайду 5

Сховища забезпечують надійний захист людей від ударної хвилі, світлового випромінювання, проникаючої радіації та радіоактивного зараження при ядерних вибухах, від отруйних речовин і бактеріальних засобів, а також від високих температур і шкідливих газів у зонах пожеж. Сховища споруджують у місцях найбільшого скупчення людей.

Номер слайду 6

працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, зарахованих до відповідних категорій цивільного захисту (суб’єкти господарювання, що мають важливе значення для національної економіки й оборони держави, належать до відповідних категорій цивільного захисту - особливої важливості, першої чи другої. Постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 р. № 227 затверджено Порядок віднесення суб’єктів господарювання до категорій цивільного захисту. Ця Постанова має гриф «для службового користування») та розташованих у зонах можливих значних руйнувань населених пунктів, які продовжують свою діяльність в особливий період;У сховищах укриттю підлягають:

Номер слайду 7

персонал атомних електростанцій, інших ядерних установок і працівники суб’єктів господарювання, які забезпечують функціонування таких станцій (установок);

Номер слайду 8

працівники найбільшої працюючої зміни суб’єктів господарювання, віднесених до категорії особливої важливості цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів, а також працівники чергового персоналу суб’єктів господарювання, які забезпечують життєдіяльність міст, віднесених до відповідних груп цивільного захисту;

Номер слайду 9

хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, які не підлягають евакуації або не можуть бути евакуйовані в безпечне місце.

Номер слайду 10

Сучасні сховища - складні з технічного погляду споруди, обладнані комплексом різних інженерних систем і вимірювальних приладів, які повинні забезпечити необхідні нормативні умови життєзабезпечення людей протягом розрахункового часу.

Номер слайду 11

За місткістю сховища можна умовно розділити на такі види:сховища малої місткості (15-600 осіб);сховища середньої місткості (600-2000 осіб);сховища великої місткості (понад 2000 осіб).

Номер слайду 12

За місцем розташування сховища можуть бути: вбудовані; окремо розташовані. Вбудовані сховища розташовані в підвальних поверхах будинків. Вбудоване сховище. Окремо розташоване сховище

Номер слайду 13

Приміщення, призначене для розміщення населення, розраховане на певну кількість осіб: на одну людину передбачено не менш як 0,5 м2 площі підлоги і 1,5 м3 внутрішнього об'єму. Основне приміщення сховища складається з відсіків для 50-75 осіб. У відсіках обладнують двоярусні нари-лавки для сидіння та лежаки. Місця для сидіння влаштовують розміром 0,45 х 0,45 м, а для лежання — 0,55 х 1,8 м.

Номер слайду 14

У сховищі обладнуються системи водопостачання, каналізації, опалення та освітлення, установлюється радіо й телефон. Також у ньому мають бути комплект засобів для ведення розвідки на зараженій місцевості, інвентар і засоби аварійного освітлення. Заповнення сховищ проводиться організовано, швидко й без паніки, з дотриманням вказівок персоналу сил цивільного захисту. Ті, хто запізнився, входять до сховища через шлюзові камери.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

виконувати правила внутрішнього розпорядку, усі розпорядження персоналу;утримувати в готовності ЗІЗ;зберігати спокій, припиняти випадки паніки й порушень громадського порядку;дотримуватися правил безпеки;надавати допомогу персоналу під час ліквідації аварій та усунення пошкоджень;підтримувати чистоту в приміщеннях. Під час перебування у сховищі люди зобов'язані:

Номер слайду 17

курити та вживати спиртні напої;приводити (приносити) домашніх тварин;приносити легкозаймисті, вибухонебезпечні і ті, що мають сильний або різкий запах, речовини, громіздкі речі;шуміти, голосно розмовляти, ходити без особливої потреби, відкривати двері й виходити зі сховища;застосовувати джерела освітлення з відкритим вогнем. У сховищах забороняється:

Номер слайду 18

Протирадіаційне укриття (ПРУ) — негерметична споруда для захисту людей, у якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення в разі радіоактивного забруднення місцевості. Протирадіаційне укриття (ПРУ)

Номер слайду 19

працівники суб’єктів господарювання, зарахованих до першої та другої категорій цивільного захисту та розташованих за межами зон можливих значних руйнувань населених пунктів, які продовжують свою діяльність у воєнний час;працівники суб’єктів господарювання, розташованих у зонах можливих руйнувань, небезпечного і значного радіоактивного забруднення навколо атомних електростанцій;У протирадіаційне укриття (ПРУ) укриттю підлягають:

Номер слайду 20

населення міст, не віднесених до груп цивільного захисту, та інших населених пунктів, а також населення, евакуйоване з міст, віднесених до груп цивільного захисту й зон можливих значних руйнувань. (Міста, на території яких розміщені суб’єкти господарювання, що мають важливе економічне й стратегічне значення для економіки й безпеки держави та становлять небезпеку для населення і територій у зв’язку з можливістю радіоактивного, хімічного забруднення чи катастрофічного затоплення, належать до відповідних груп цивільного захисту - особливої, першої, другої чи третьої)',

Номер слайду 21

хворі, медичний та обслуговуючий персонал закладів охорони здоров’я, розташованих за межами зон можливих значних руйнувань міст, віднесених до груп цивільного захисту, і суб’єктів господарювання, віднесених до категорій цивільного захисту, а також закладів охорони здоров’я, які продовжують свою діяльність у воєнний час.

Номер слайду 22

ПРУ забезпечують захист людей від іонізуючих випромінювань при радіаційному зараженні місцевості. Крім того, вони захищають від світлового випромінювання, проникаючої радіації (зокрема, і від нейтронного потоку) і частково від ударної хвилі, а також від попадання на шкіру й одяг людей радіоактивних, отруйних речовин і бактеріальних (біологічних) засобів.

Номер слайду 23

Влаштовуються ПРУ найчастіше в підвальних поверхах будівель та інших споруд. ПРУ з тонких колод та жердин: 1 - вхід у ПРУ; 2 - перекриття з колод; 3 - ґрунтова засипка; 4 - витяжна труба. Підвал, пристосований під ПРУПогріб, пристосований під ПРУ

Номер слайду 24

Захисні властивості протирадіаційних укриттів від впливу радіоактивних випромінювань оцінюються коефіцієнтом ослаблення радіації, який показує, у скільки разів доза радіації на відкритій місцевості більша від дози радіації в укритті. Для різних будівель та споруд цей коефіцієнт також різний: у приміщеннях першого поверху дерев’яних будівель проникаюча радіація у 2-3 рази менша, ніж на відкритій місцевості; у приміщеннях першого поверху кам’яних будівель - у 10 разів; у приміщеннях верхніх поверхів (за винятком найвищого) багатоповерхових будівель - у 50 разів; у середній частині підвалу багатоповерхової кам’яної будівлі - у 500-1000 разів. Найбільш придатні для протирадіаційних укриттів внутрішні приміщення кам’яних будівель з капітальними стінами й невеликою площею отворів. Під час загрози радіоактивного зараження ці отвори закладають підручними матеріалами: мішками з ґрунтом, цеглою тощо.

Номер слайду 25

У ПРУ слід передбачати природну або вентиляцію з механічним спонуканням. Природна вентиляція передбачається в ПРУ місткістю до 50 осіб. Водопостачання ПРУ проектується , як правило , від зовнішньої водопровідної мережі населених пунктів , експлуатованої за умовами мирного часу. За відсутності водопровідної мережі - забезпечення водою з переносних баків з розрахунку 2л/добу на 1 переховуваного. Каналізування ПРУ, за наявності мережі каналізації здійснюють із пристроєм промивних вбиралень зі скиданням стічних вод у каналізаційну систему. Обладнання у протирадіаційному укритті (ПРУ)При відсутності каналізації необхідний пристрій пудр - клозетів або вигрібів з можливістю очищення. Електропостачання ПРУ здійснюється від зовнішніх мереж міста , підприємства або населеного пункту , аварійне від акумуляторних батарей , ліхтариків і ручних (вело) генераторів.

Номер слайду 26

Споруда подвійного призначення — наземна або підземна споруда, що може бути використана за основним функціональним призначенням і для захисту населення. СПОРУДА ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

Номер слайду 27

населення, яке підлягає укриттю в захисних спорудах цивільного захисту, крім таких споруд, що мають перебувати в постійній готовності до використання за призначенням. У спорудах подвійного призначення укриттю підлягає:

Номер слайду 28

Споруда подвійного призначення (СПП) забезпечують захист людей від відповідних негативних чинників, передбачених для сховищ та ПРУ

Номер слайду 29

Споруди подвійного призначення (СПП) - об’єкти (їх окремі частини):підземні переходи;тунелі;підземні склади;споруди котлованного типу (автостоянки, паркінги, гаражі, підземні ТРЦ, магазини тощо);підвальні, цокольні і перші поверхи об’єктів цивільного і промислового призначення. Споруди подвійного призначення можна і треба використовувати у мирний час для інших цілей.

Номер слайду 30

Наприклад, підвальне (заглиблене) приміщення закладу освіти місткістю більше 50 осіб, облаштоване: електричною мережею, освітленням, водопроводом, каналізацією, примусовою вентиляцією з електроручним приводом вентилятора. Примітка: переважна більшість закладів освіти має укриватися саме у ПРУ або СПП із захисними властивостями ПРУОбладнання спорудах подвійного призначення

Номер слайду 31

Найпростіше укриття — фортифікаційна споруда, цокольне або підвальне приміщення, що знижує комбіноване ураження людей від небезпечних наслідків НС, а також від дії засобів ураження в особливий період. Вони повинні бути достатньо міцні, збудовані з вогнебезпечних матеріалів і не мати транзитних комунікацій (трубопроводів опалення та водопостачання, кабелів високої напруги тощо). НАЙПРОСТІШЕ УКРИТТЯ

Номер слайду 32

населення, яке не підлягає укриттю в захисних спорудах та спорудах подвійного призначення. У найпростіших укриттях укриттю підлягає:

Номер слайду 33

Найпростіші укриття мають досить надійні захисні властивості. Так, відкрита щілина в 1,2-2 рази знижує ймовірність ураження ударною хвилею, світловим випромінюванням і проникаючою радіацією, у 2-3 рази підвищує захист від опромінення в зоні радіаційного зараження.

Номер слайду 34

Перекрита щілина повністю захищає від світлового випромінювання, знижує вплив ударної хвилі у 2,5-3 рази, а проникаючої радіації - у 200-300 разів. Вона запобігає також потраплянню на одяг і шкіру отруйних речовин та біологічних засобів.

Номер слайду 35

Обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них населення впродовж не менше 48 годин. З цією метою найпростіші укриття забезпечуються:місцями для сидіння (лежання) - лавками, нарами, стільцями, ліжками тощо;ємностями з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну особу, яка підлягає укриттю) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання);контейнерами для зберігання продуктів харчування;виносними баками, що щільно закриваються, для нечистот (для неканалізованих будівель і споруд);Обладнання у найпростіших укриттів

Номер слайду 36

резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, гасовими лампами тощо);первинними засобами пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення);засобами надання медичної допомоги;засобами зв’язку і оповіщення (телефоном, радіоприймачем);шанцевим інструментом (лопатами штиковими та совковими, ломами, сокирами, пилками-ножівками по дереву, по металу тощо). За змоги найпростіші укриття забезпечуються додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем відповідно до норм, установлених для захисних споруд.

Номер слайду 37

Необхідно пам'ятати, що найпростіші укриття здебільшого розглядають як проміжну ланку захисту населення. Усе населення повинно мати можливість укриватися в надійніших спорудах — у сховищах і протирадіаційних укриттях.

Номер слайду 38

Інформація про місцезнаходження сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, адреси їх розташування можна отримати в органах місцевого самоврядування, керівників суб’єктів господарювання (підприємств, установ, організацій, житлово-експлуатаційних об’єднаннях, асоціаціях та об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків) за місцем роботи та проживання. МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ СХОВИЩ, ПРОТИРАДІАЦІЙНИХ УКРИТТІВ, СПОРУД ПОДВІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ТА НАЙПРОСТІШИХ УКРИТТІВ

Номер слайду 39

Укриття в захисних спорудах і перебування в них здійснюють за командою штабів ЦЗ. Як правило, люди розміщуються групами за місцем роботи або проживання. Кожному надають місце для розміщення його індивідуальних засобів захисту та інших необхідних речей. Для літніх і хворих осіб, а також дітей виділяють місце поблизу вентиляційних труб. Заборонено заводити в сховище тварин, заносити легкозаймисті, вибухонебезпечні та громіздкі речі. У захисних спорудах треба діяти організовано, без потреби не ходити, виконувати вказівки чергового персоналу. За необхідності, допомагати хворим і потерпілим. Виходити зі сховища дозволено тільки за командою уповноважених осіб. ПРАВИЛА ПЕРЕБУВАННЯ В ЗАХИСНИХ СПОРУДАХ

Номер слайду 40

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

pptx
До підручника
Захист Вітчизни (рівень стандарту) 10 клас (Пашко К.О., Герасимів І.М., Щирба Ю.П., Фука М.М.)
Додано
25 лютого
Переглядів
1154
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку