Види писанок на Україні

Про матеріал
Традиція розфарбовувати яйця виникла дуже давно, ще у дохристиянський період. Прості писанки розмальовують у різних країнах, але саме в Україні писанкарство перетворилося на справжнє мистецтво.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

ВИДИ ПИСАНОК. ЗНАКИ, СИМВОЛИ ТА КОЛЬОРИ.

Номер слайду 2

Асоціативний кущ. Які асоціації у вас зі словом «писанка»?Великдень Паска Кошик Ісус Пасха. Кольорове яйце Весна Воскресіння

Номер слайду 3

Що означає назва «писанка»?Слово «писанка» походить від слова «писати», тобто прикрашати орнаментом. Яєчко ототожнювало сонце. Воно є оберегом. Люди вірили, що писанка здатна притягувати добрі сили, а лихі відганяти. Шведський вчений-дослiдник Арне стверджує, що звичай фарбування писанок виник саме в Україні, а згодом поширився інших країнах світу. Писанка - розписане цілющими знаками яйце. Писанку ніколи не варили, щоб не знищити в ній життєдайну силу. Сире розписане яйце у віруваннях наших предків символізує собою Всесвіт. 3 яйцем пов'язували всесвітній устрій, якому підлягає все в природі.

Номер слайду 4

Видидекоруванняяєць Крашанка. Сувенірна. Трав’янка. Зернівка. Писанка. Бісерка. Мальованка. Крапанка. Дряпанка

Номер слайду 5

Існує чотири основних види розпису великодніх яєць : крашанки, крапанки, дряпанки (шкрябанки) писанки. Кожен вид має свої особливості та правила виготовлення.

Номер слайду 6

Традиційні крашанки з натуральних матеріалів.   Найстаровинніший варіант виготовлення великодніх крашанок — використання натуральних барвників рослинного та тваринного походження. Переваги цієї техніки очевидні: все натуральне, екологічне. Крашанки виходять не лише гарними, але і стовідсотково їстівними. Існує безліч природніх барвників, які здатні давати досить яскраві та стійкі кольори.

Номер слайду 7

Фарби для писанок майстрині виготовляли власноруч: Жовту - з кори яблуні-дички або з гречаної соломи, яку відварювали та настоювали. Зелений колір отримували з полови конопляного насіння. Чорний – з лушпиння соняшника, чорнильних горішків дуба. Брунатний колір давали лушпиння цибулі, настій дубової кори та кори вільхи. Червоний колір отримували з настою звіробою. Для розведення фарби використовували воду, яку вдосвіта набирали з трьох джерел та до якої додавалась ще й освячена вода.

Номер слайду 8

У писанкарстві  найчастіше використовували 7 основних кольорів: Червоний. Символізує добро, радість життя, для молоді – щасливий шлюб. Червоні писанки є символом Воскресіння, жертовності, небесного вогню. Жовтий. Символ небесного світила (сонця), тепла та врожаю ,оберіг від злих сил та лихого, колір багатства. Зелений. Колір весни, воскресіння природи, надії та життя. Символізував пробудження природи від довгого зимового сну. Бурий, коричневий. Символізує землю та її приховану життєдайну силу. Чорний. Колір ночі, всього невідомого та таємного. Він символізує нескінченність життя людини, буття після смерті. Використовується як тло, підкреслює силу інших кольорів. Білий. Колір чистоти, символ вирію (раю). Білі символи на писанці символізували безгрішне життя. Блакитний. Уособлював небо, повітря, воду, чистоту та здоров’я. На писанках він символізував насичення та небесну божественність.

Номер слайду 9

КРАШАНКИ

Номер слайду 10

Крашанка Але до традиційних також можна зарахувати і крашанки жовтого, блакитного, зеленого та коричневого відтінків. Це найпростіший спосіб виготовлення фарбованих яєць. Раніше для їх приготування господині збирали лушпиння від цибулі та варили в ньому яйця. Інколи для декору до яйця прив’язували листочки петрушки чи дрібні листочкисмородини, які залишали на готовому яйці білі відбитки-листочки. Основний колір крашанок — червоний та усі його відтінки.

Номер слайду 11

КРАПАНКИ

Номер слайду 12

Крапанки На яйце наносять писачком воскові краплі та занурюють у світлу фарбу, потім знов ставлять цятки і занурюють в фарбу темнішого кольору. Коли на крапанці вже будуть цятки всіх бажаних кольорів, загальне тло вкривають темною фарбою (найчастіше темно-вишневою, темно-зеленою або чорною). Після цього віск розтоплюють над свічкою та обережно обтирають яйце від залишків воску м’якою тканиною

Номер слайду 13

ДРЯПАНКА ЧИ ШКРЯБАНКА?

Номер слайду 14

ДРЯПАНКАДряпанка (скробанка, шкрябанка)- вид крашанки. На крашанку темного кольору наносять олівцем орнамент або візерунок, який видряпують тонким лезом чи голочкою . За допомогою такої техніки можна створювати витончені ажурні орнаменти, однак робота над дряпанкою вимагає вправності, аби не пошкодити яйце в процесі — в такій художній практиці виправити помилки у візерунку буває дуже складно.

Номер слайду 15

ШКРЯБАНКА Шкрябанка дуже схожа на дряпанку, різниця тільки у площі малюнку. Якщо дряпанка складається переважно з тонких ліній, які утворюють візерунок, то у шкрябанці орнамент може займати значну площу — до половини першопочатково нанесеної на крашанку фарби може бути знято в процесі. Виготовлення шкрябанок у майстрів може займати до кількох днів.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

ПИСАНКА Традиційно український вид великодніх яєць, розмальованих вручну. Це найскладніший у виготовленні варіант кольорових яєць, адже потребує майстерності, терпіння та часу. В писанкарстві існує безліч традицій, символічних орнаментів та загальноприйнятих кольорів.  

Номер слайду 19

ПИСАЧОК Виготовляють писанки за допомогою спеціального інструменту — писачка — та розплавленого свічного воску. Спочатку олівцем промальовуються основні орнаменти, потім по цим лініям наносять писачком віск, після цього яйце занурюють у фарбу, розтоплюють віск, видаляють його та, за бажання, розписують орнаменти іншими кольорами (можна залишати й білими).

Номер слайду 20

Музей писанкового розпису, Коломия, Україна

Номер слайду 21

Missis Pysanka, Вергевіль, Канада

Номер слайду 22

Барвиста святиня, Братківці, Україна

Номер слайду 23

Оригінальна писанка, Хортиця, Україна

Номер слайду 24

Наклеянка — доволі новий вид великодніх яєць. Основу можуть становити крашанки — пофарбовані в один суцільний колір яйця — чи просто білі або коричневі яйця без попередньої обробки шкаралупи. Декоруються вони готовими наклейками, зазвичай промислового виробництва. Існує також варіант прикрашання великодніх наклеянок в техніці декупажу.Є багато сучасних видів розпису великодніх яєць . До них належать:

Номер слайду 25

Мальованка. Так називали великоднє яйце, яке являє собою скоріше різновид мистецтва, аніж просте блюдо у святковому меню. Мальованки виготовляють професійними фарбами — акрилом, гуашшю, аквареллю і т.д. На таких яйцях часто зображають ікони чи біблійні сцени.

Номер слайду 26

Бісерка (бісеринка) Таке яйце до Великодня прикрашали бісером. В давнину його для цього видували, обсушували і натирали воском. Потім яйце тримали над вогнем, і до нагрітого воску поштучно приклеювали бісеринки. Зараз для основи частіше використовують звичайний клей — він простіший у роботі та витриваліший. Дуже багато способів прикрасити писанку бісером. Бісеринки — справжні рукотворні шедеври, на виготовлення яких потрібно чимало часу.

Номер слайду 27

Дотс-прикраси для писанок Ця техніка знайома любителькам манікюрних трендів. “Дотс” у перекладі означає «крапки», і ця назва вичерпно описує саму техніку. Все просто: заздалегідь візерунок на шкаралупі не малюють. Його потрібно наносити маленькими крапками. Наші предки називали такі яйця «крапанками». Особливо ефектно виглядають в техніці дотс візерунки з квітами, узори-мандали та калейдоскопи.

Номер слайду 28

Любіть нашу рідну Україну, шануйте її прадавні звичаї, вивчайте народні традиції. Нехай  Господь посилає нашій  прекрасній  землі мир і спокій.

Номер слайду 29

pptx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Виховна робота
НУШ
Додано
21 квітня 2022
Переглядів
6330
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку