Відкритий урок у 1 класі Звуки [ц], [ц'], літера Цц (“це"). Розвиток артикуляційно-вимовних умінь учнів. Заучування скоромовки. Опрацювання тексту “Циркова залізниця". з використанням ІКТ. В конспекті уроку використоно інноваційні форми навчанна: робота в групах, "Мікрофон", пазли, дихальні вправи. Також на уроці проводиться звуко-буквений аналіз слів, робота з таблицями для розчитування. Під час уроку видно було зацікавленість учнів, їх активна робота. Кульмінацією був подарунок гостям - власноруч виготовлена буква Ц із різноманітних матеріалів.
Урок навчання грамоти
у 1 класі
Вчитель Зубченко Алла Олександрівна
Тема. Звуки [ц], [ц’], літера Цц (“це”). Розвиток артикуляційно-вимовних
умінь учнів. Заучування скоромовки. Опрацювання тексту “Циркова
залізниця”.
Мета: ознайомити учнів з новою буквою Цц (“це”), закріпити артикуляцію
звуків [ц], [ц’], формувати навичку правильного і виразного читання
слів і текстів з новою буквою, удосконалювати вміння робити звуко-
буквений аналіз, вправляти учнів в читанні скоромовки в необхідному
темпі; розвивати фонематичний слух, увагу, мислення, зв’язне
мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до
уроків читання, шанобливе ставлення до праці акторів, тварин.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти.
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати.
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати.
- Діти, хто з вас готовий так працювати на уроці? (Діти піднімають руки.)
Тож гаразд, часу не гаймо,
І урок вже починаймо.
Щоб робота в нас кипіла,
Працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1. Повторення вивченого
1) Бліц-опитування (Слайд 2)
- Мова складається з …….
- Речення складаються зі …….
- Слова складаються зі ……
- Звуки бувають ……………….
- Скільки голосних звуків?
- Чому їх називають голосними? Давайте проспіваємо їх.
2. Артикуляційна хвилинка
- Яку букву ми вивчили на минулому уроці?
- Які звуки вона позначає?
- Які це звуки?
- А зараз ми промовимо чистомовку, щоб потренувати наші язички.
(Слайди 3,4)
Ша-ша-ша — він не має ні гроша.
Шу-шу-шу — ми нарвали споришу.
Ше-ше-ше — говоріть тихіше.
- Назвіть слова, що починаються зі звука Ш. (Слайд 4 малюнки слів)
3. Логічна вправа
- Подивіться на малюнки. Знайдіть слова, в яких 2 склади.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1. Вправа для розвитку швидкості читання.
1) - А тепер попрацюємо із цікавими словами. Прочитайте їх зліва-направо і справа-наліво. (Слайд 5)
ДІД ЛИС
БІБ СЛОН
ОКО СОРОКА
ПИЛИП ПІВЕНЬ
ЗАРАЗ ЗАЄЦЬ
ШАЛАШ ВЕДМІДЬ
Я НЕСУ ГУСЕНЯ БІЛКА
КІТ УТІК
- Чим цікаві ці слова та речення? ( Вони читаються однаково зліва-направо і справа-наліво.)
(Викликати дітей читати вибірково слова другого слайда без слова заєць.) (Слайд 6)
Відгадування загадки. (Діти знаходять відгадку у другому стовпчику).
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, лісі навкруги
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте — хто такий? (Заєць)
- Який новий звук ми чуємо у слові-відгадці? Давайте його вимовимо.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати букву Ц, яка позначає звуки [ц] та [ц’].
- А хто знає слова, в яких є звуки [ц] або [ц’].
1. Дихальна вправа “Кульбабка”. (Слайд 7)
- А тепер трошки відпочинемо. Виконаємо дихальну вправу «Кульбабка». Уявіть, що ми на лузі, а перед нами багато кульбабок з парашутиками. Візьміть одну кульбабку. За моїм сигналом дмухнемо на неї ніжно-ніжно, щоб парашутики розлетілися. Приготувались і дмухнули. (Діти дмухають.)
- Але ще не всі парашутики відірвалися від кульбабки. Дмухніть сильніше, щоб здути їх. (Діти дмухають сильніше.)
2. Чистомовка. (Слайд 8)
Ців-ців-ців! Ців-ців-ців!
Налетіло … (горобців).
Горобцева пісня ця
Без початку, без … (кінця):
“ Ців-ців-ців! Ців-ців-ців!
Погодуйте … (горобців)!”
3. Ознайомлення учнів із буквою Цц, її назвою
— Як ви гадаєте, які звуки [ц], [ц’]? (Приголосні, глухі)
— Ці звуки позначаються буквою «це». (Слайд 9)
Два стовпці в траві лежать,
Знизу перекладина.
Братик мовить,
— Буква «це»
у траву покладена. В. Гринько
4. Робота із складовою таблицею. (Слайд 10)
Читання прямих складів у таблиці.
|
А |
О |
У |
И |
І |
Е |
Ц |
ца |
цо |
цу |
ци |
ці |
це |
Читання обернених складів у таблиці.
|
А |
О |
У |
И |
І |
Е |
Ц |
ац |
оц |
уц |
иц |
іц |
ец |
— Подивіться ще раз на таблицю складів і скажіть, перед якими буквами літера «це» читається як твердий звук, а перед якими — як м’який.
Запам’ятайте, у якому ще випадку буква «це» читається як м’який звук?
(Коли після неї стоїть м’який знак.)
5. Розглядання малюнків, читання під ними звукових моделей.
Виділення звуків [ц], [ц’] у словах: цукерка, цибуля, олівець,
спостереження за їх артикуляцією (Слайд 11)
Фізкультхвилинка. (Слайд 12)
6. Робота за підручником. Читання слів у стовпчиках (с.112)
— Яке злиття однакове у словах першого стовпчика? (ца)
— Яке злиття однакове у словах другого стовпчика?
— Прочитайте односкладові (двоскладові, трискладові) слова.
7. Опрацювання скоромовки (Слайд 13)
- Розгляньте малюнок унизу на с. 112. Що на ньому зображено? (Казкового цапа, який одягнений у сорочку та шаровари.)
- Послухайте скоромовку та запам’ятайте слова із звуками [ц], [ц’]. (Цок, копитця, це, цапок, криниці, працьовитим, цапенятам, водиці.)
- У яких словах м’який звук [ц’]? (Копитця, водиці.криниці, працьовитим.)
- Прочитайте скоромовку самостійно напівголосно.
- Куди йде цапок? (До криниці.)
8. Опрацювання тексту «Циркова залізниця»
1) Вступна бесіда (Слайд 14)
— Сьогодні на уроці у нас присутні різні тварини. І зараз разом із ними ми завітаємо до цирку. (На дошці зображення арени цирку.)
— Хто з вас був у цирку?
— Що найбільше вам сподобалось у цирку?
2) Словникова робота. (Слайд 15)
Цирк – заклад, де влаштовують вистави, що включають акробатику, клоунаду, дресирування тварин.
Арена – круглий майданчик посередині цирку, де виступають актори.
Перон – платформа, збудована вздовж колії, біля якої зупиняється поїзд на залізничній станції.
3) Розвиток читацьких навичок. Гра «Читай швидко» (Слайд 16)
Цирк, циркач, циркова, цирковий, станція, залізниця.
4) Слухання тексту «Циркова залізниця» (читає вчитель). (Слайд 17)
— Послухайте ще раз уважно оповідання «Циркова залізниця» і простим
олівцем легенько позначте слова, які вам будуть незрозумілі. (Учитель має
з’ясувати значення слів «дресировані», «перон», «арена».)
— Що вам найбільше сподобалося в цьому оповіданні?
9. Формування читацьких навичок. Робота над текстом.
1) Читання “буксиром”.
Вчитель веде учнів за собою. Діти прислуховуються, як читає вчитель.
2) Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
— Тепер прочитайте текст «Циркова залізниця» самостійно і підготуйтеся
дати повні відповіді на запитання.
3) Читання оповідання «ланцюжком» (по одному або по два речення).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК.
1. Вибіркове читання. (Слайд 18)
— Де побували Сашко з Грицем?
— Хто виступав на арені цирку?
— Хто був начальником вокзалу?
— З чого діти найбільше сміялися?
2. Гра «Закінчи речення» (Слайд 19)
- Вони подивилися … (цікаву виставу).
- Слониха там … (підмітала перон).
- Біля каси … (стояли дві білочки).
- Хотів зайчик … (проскочити без квитка).
3. Гра «Впіймай звук Ц.» (Слайд 20)
А цирк який цікавий!
В нім цілий день вистави.
Танцюють в цирку циркачі —
Гірські цапи-бородачі.
4. Циркове лото. (Слайд 21)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
Вправа «Мікрофон»
“Сьогодні на уроці я дізнався (дізналася)…”
“На уроці я навчився (навчилася)…”
“Тепер я знаю, що…”
“Мені сподобалось…”