Урок навчить учнів упізнавати звуки [з], [з'] у мовленому слові та позначати їх буквою Зз, читати слова з новою буквою, чітко вимовляти звуки перед глухими приголосними та в кінці слова; розвиватиме спостережливість, увагу, логічне мислення, вміння зіставляти, порівнювати звуко-буквений склад слів та їх смислове значення; виховуватиме любов до прекрасного.
УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ (ЧИТАННЯ)
ТЕМА: Закріплення звуків [з], [з'], вивчення букви Зз («зе»).
Формування аудіативних умінь за текстом М.Павленко. Звуко-буквені зіставлення. Аналітико-синтетичні види роботи зі словами-назвами предметів, які намальовані у віночку. Розвиток мовлення за текстом А Мілна «Пісенька Вінні-Пуха». Омоніми (без уживання термінів).
МЕТА: навчати учнів упізнавати звуки [з], [з'] у мовленому слові та позначати їх буквою Зз, читати слова з новою буквою, чітко вимовляти звуки перед глухими приголосними та в кінці слова; розвивати спостережливість, увагу, логічне мислення, вміння зіставляти, порівнювати звуко-буквений склад слів та їх смислове значення; виховувати любов до прекрасного
ОБЛАДНАННЯ: абетка, таблиця складів і слів, квітка з пелюстками, що знімаються, ілюстрації до відомих казок, предметні малюнки, іграшка Вінні-Пух.
ХІД УРОКУ:
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Гра «Кулачок».
Вчитель читає слова. Діти, коли чують твердий [д] - показують кулачок, коли м’який [д'] – розкриту долоньку.
Дім, відро, диня, дятел, дим, диван, дуб, дощ, виноград, жолудь, вода.
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Вчитель читає слова. Учні плескають в долоні, коли чують звуки [з], [з'].
Зуб, земля, друг, сім, береза, зірка, мороз, лісник, зошит, озеро, бузок.
Словникова робота: зубр, бузок.
Звук [з] - кінчик язика упирається біля коренів нижніх зубів і язик трохи прогинається вгору, а верхні і нижні зуби при цьому зближаються.
Звук [з'] - при вимові цього звука більш напружена середня частина язика, а губи розтягуються.
Струмінь повітря в обох випадках виходить із голосом і натрапляє на перешкоду – зуби.
Отже, звуки [з], [з'] – приголосні, які вимовляються дзвінко.
Вибігла коза – за, за, за.
Поїхали вози – зи, зи, зи.
Випасли козу – зу, зу, зу.
Ведмідь у тайзі – зі, зі, зі.
Звуки [з], [з'] позначаються на письмі буквою «зе».
Збоку, знизу і згори
Схоже «зе» на цифру 3.
Коза –коса лоза - роса
Замок – садок зима - сама
Пісок – візок казка - каска
ІV. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ. (с. 102 - 103)
Колобок Червона шапочка Троє поросят
Зайчикова хатка Дюймовочка Солом’яний бичок
Рукавичка
Цікаві факти про зайців
– зайців можна зустріти в будь-якій країні на землі, так як вони живуть по всій земній кулі;
– у літню спеку зайцям допомагають рятуватися від перегріву вуха. Вони активно виводять тепло з організму;
– під час дощу зайці підгинають вуха, щоб у них не потрапляла вода і вони не застудилися;
–зайці можуть кілька кілометрів поспіль пружинити на своїх лапках зі швидкістю 50 кілометрів на годину, при цьому здійснюючи немислимі віражі. Можна сказати, що у них в лапах справжні пружини;
– зуби у зайців ростуть все життя. Вони стираються, коли зайці гризуть їжу, але рости ніколи не припиняють;
– зайці є територіальними тваринами. Навіть коли цей звір тікає від мисливця або хижака, то переміщається в межах своєї території;
– взимку у зайців на черевці шерсть подовжується на пару міліметрів, щоб зайчик не заморозив животик. Волоски відростають і навколо носика, захищаючи його від морозу;
– живуть зайці не більше 9 років, а самці лише 5. Однак були зафіксовані випадки, коли заєць доживав до 13,5 років.
Лоза – гнучке стебло деяких кущів.
Фізкультхвилинка : Ведмежата в лісі жили
Головою всі крутили:
Ось так, ось так, ось так.
Ведмежати мед шукали:
Ось так, ось так, ось так.
Разом дерево хитали:
Ось так, ось так, ось так.
Висновок : слова пишуться однаково, але мають різне значення.
Гра «Танучий текст».
Перший раз учні читають вірш разом з учителем, запам’ятовуючи слова. Другий раз – по слову в кожному рядку «зникло». Учні читають, відтворюючи текст.
Третій і четвертий раз – «зникає» ще по слову в кожному рядку. Завдання учнів – повністю відтворити текст.
Мешкає в дереві наша сова,
Чув я від неї кумедні слова:
«Замок замкнула я свій на замок.
Дощик пішов і замок мій замок…»
V. ПІДСУМОК УРОКУ.
- Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
- Які звуки вона позначає?
- Що найбільше вам сподобалось?