Choose the correct word to complete the sentences.
A This violinist has given a ________________ all over the world.
B She gave a brilliant ____________________ as Ophelia in «Hamlet».
A He became the leading ________________of the Berlin Symphony Orchestra.
B Mozart was my favourite _______________.
A Anyone who composes, conducts, or performs music may be referred to as
a_______________.
B A________________________may sing solo or in a group, and is often accompanied by
instrumental music.
A A person who plays the cello is a________________________.
B A person who plays the violin is a _______________________.
The theme of our lesson is
«MUSIC IS HEARD EVERYWHERE»
The motto of the lesson is
«Music washes up the dust of everyday life from our soul»
Stringed instruments:
instruments that have strings.
Wind instruments:
instruments that we blow.
Percussion instruments:
instruments that we hit.
Keyboard instruments:
instruments that have “keys”.
Відкритий урок на тему «Музика всюди»
у 8 класі
вчитель
англійської мови
Чумак В.В.
Тема уроку: «Music is heard everywhere»
Цілі:
Освітня:
- розвивати вміння діалогічного та монологічного мовлення по темі та розвивати навики аудіювання;
- активізувати лексичний матеріал;
Развиваюча: створити благодатні умови для развитку памяті, уваги, мислення, уяви та мовної догадки;
Виховна: виховувати почуття прекрасного, культуру співбесіди,
зацікавленість у розширенні своїх знань.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, ноутбук, наочність, дошка.
План уроку
1. Початковий етап:
1. Привітання, знайомство з цілями уроку.
2. Мовленнєва зарядка.
2. Основний етап:
1. Робота над формуванням лексичних навиків по темі «Music is heard everywhere».
2. Робота над развитком умінь диалогічної та монологічної мови.
3. Робота над развитком умінь аудіювання.
4. Перевірка домашнього завдання.
3. Заключний етап:
1. Домашнє завдання.
2. Рефлексія.
3. Підведення підсумків.
Хід уроку:
Учитель |
Учні |
Good morning, pupils! |
Good morning, teacher! |
I’m glad to see you. |
Glad to see you to. |
Thank you, sit down, please. |
Thank you. |
What day is it today? |
Today is Tuesday. |
What date is it today? |
Today is the 14th of March. |
Who is absent today? |
… is/ are absent today. Everybody is present today. |
What was your home task? |
Our home task was to prepare the information about Pop Styles. |
2. Виведення учнів на тему уроку:
Учитель |
Учні |
Look at the blackboard. What is the theme of our lesson? What is the motto of our lesson? |
It’s «Music is heard everywhere». «Music washes up the dust of everyday life from our soul»
|
Yes, you are right. What can we tell about music? Do you listen to music in your free time? What kind of music do you prefer? Do you go to concerts? Do you talk to your friends about music? |
Musical instruments, music styles, famous musicians, concerts.
|
Very well. |
|
3. Перевірка домашнього завдання:
Учитель |
Учні |
You know that different people like different thing. Tastes differ. You have prepared for today the information about different pop styles. Let us listen to your information. |
Учні читають інформацію, яку вони підготували. |
4. Аудіювання:
Учитель |
Учні |
Today we have learned a lot about musical instruments and pop styles. Please, listen to me very attentively and name what musical styles you have heard. |
Вчитель читає текст двічі, учні запам’ятовують назви музичних стилів, які вони чули в тексті, а потім називають їх учителю.
|
5. Введення і відпрацювання лексики по темі:
Учитель |
Учні |
Arrange the letters in the correct order and write down the names of the musical instruments. Then match them with the pictures. Do it individualy. Now pass me your papers.
|
Учні виконують завдання індивідуально, розміщуючи літери у правильному порядку так, щоб отримати назви музичних інструментів. Потім встановлюють відповідність слова і малюнка. Учні здають свої роботи. |
You know names of musical instruments and styles, but do you know the names of musicians? We often use these suffixes for the people who play a particular instrument: -ist, -er. Complete the table using the words from the box. |
Учні заповнюють табличку відповідності музичний інструмент – музикант, який грає на цьому музичному інструменті.
|
Now tell me, please, which musical instrument would you like learning to play? |
Учні по черзі відповідають на якому музичному інструменті вони хотіли б навчитися грати.
|
Look at the blackboard and choose the correct word to complete the sentences. |
Учні виконують завдання на дошці. Замість пропусків вставляють правильні за змістом слова. |
|
|
6. Релаксація:
Учитель |
Учні |
1. I think to continue our lesson you need to have some rest. Now listen to some pop styles and try to guess what style you have heard just now. Name it.
|
Учні слухають музику і намагаються здогадатись який стиль вони слухають зараз і називають його.
Учні складають діалоги. |
7. Домашнє завдання:
Учитель |
Учні |
Your home task is: Ex.5, p.65. |
|
8. Рефлексія та підведення підсумків уроку:
Учитель |
Учні |
It’s high time to finish our lesson. What new did you learn? Did you like our lesson? If yes, why? |
Учні відповідають на питання вчителя: Що нового вони дізналися на уроці? Чи сподобався їм урок? Якщо так, то чим саме? |
I hope you enjoyed our lesson. Thank you for your work. Your marks are: The lesson is over. You may go. Good-bye! |
Good-bye!
|