Відкритий урок у 3 класі
Підготувала вчитель англійської мови
Дашковецького ліцею
Старосинявська ОТГ
Хмельницької області
Христиченко М.Ю.
Тема: “Meals“.
Мета:
Закріпити навички вживання лексичних одиниць з теми,
вживання неозначених артиклів а/аn;
активізувати лексику з теми в різних видах діяльності:
читання, говоріння, аудіювання, письмо ;
розвивати навички мовлення за темою уроку;
виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань.
Обладнання: компютер, роздавальний матеріал (картки з лексичними вправами, з граматичним матеріалом, з опорними схемами, флеш-картки, картки для самостійної та групової роботи), підручник.
ХІД УРОКУ
Т: - Good morning my dear pupils and our guests.
Ps: Good morning Good morning
Good morning to you
Good morning Good morning
We are glad to see you
I am glad to see you too.
Sit down, please.
How are you? Ps: We are fine.
Phonetic drill.
Let’s start our work with phonetic drill.
Children, what letter can you see? Yes, it’s letter Tt, sound t.
Let`s remember, repeat after me
Two little eyes to look around,
Two little ears to hear each sound,
One little nose to smell what’s sweet,
One little mouth that likes to eat.
ІІ. Ознайомлення учнів з метою уроку та розумовим завданнями.
On today’s lesson we reinforce the skills of using lexcical units in this theme; using of indefinite articles a /an;
Activate the theme vocabulary in different types of activity;
Develop speech skills
Eat five fruits and vegetables every day,
Five fruits and vegetables, so they say.
Makes you feel happy, healthy and strong.
Five fruits and vegetables all day long.
Do you like to eat? Of course, you do. So, our today’s topic is called “Meals“.
On today’s lesson I am diviting you into two groups. . Group Vegetables and Fruits
ІІІ. Актуалізація знань
Повторення лексики, учні називають зображені на картинках продукти.
Okey. It’s good.
IV. Введення та закріплення знань, формування вмінь та навичок
Let’s play game “In cafe”
Please, go to the cafe!
Waiter: - Hello! Can I help you?
Boy: - We would like some pizza.
Waiter: - What pizza would you like?
Boy: - I’d like some cheese and tomatoe pizza.
Girl: - I prefer pizza with sausage.
Waiter: - Some juice?
Boy: - Apple juice, please.
Girl: - I’d like orange juice.
Waiter: - Anything else? Some cake?
Girl: - No, thanks.
Waiter: - Wait a minute, please.
I LIKE FOOD
I like carrots, I like peas,
I like cabbage, I like cheese,
I like mushrooms, I like beans,
I like apples and that means:
I like food, anyway you cook it!
I like food, anyway you look at it!
I like food, cold or hot,
I like food, I like it a lot!
I like chocolate, I like potatoes,
I like chicken, I like tomatoes,
I like eggs, I like bread
I like fish, as I’ve said:
I like plums, I like custard,
I like leeks, I like mustard,
I like ice-cream, I like toast.
Can you guess what I like most?
Now let`s rest. Pupils sing song: “ Head, shoulders knees and toes”
Учням пропонується текст з пропущеними словами і словами для довідок, кожному індивідуальна картка, вони вставляють слова і читають текст та перекладають його.
I Like to Cook
I like to cook. I always help my mother in the kitchen. On Sunday my father and I go shopping. We buy fruit and vegetables, meat, fish, milk and cheese. My mother cooks meat or fish and vegetable salad. Father helps her. I cook fruit salad. I take some oranges, bananas, apples, cream and sugar. The salad is ready. We always have tasty dinners on Sunday.
I Like to Cook
I like to_________. I always help my mother in the_________ . On Sunday my father and I go______. We buy fruit and vegetables, meat, fish, milk and cheese. My mother cooks ______ or fish and vegetable salad. Father helps her. I cook fruit salad. I take some oranges, _______, apples, cream and sugar. The salad is ready. We always have tasty dinners on_______.
Слова для довідок: cook, Sunday, kitchen, bananas, shopping, meat.
Cooking Borshch
We like to cook. Today we are cooking borshch. We take... . It is ready. Help yourself!
Meat, beans, beet, potatoes, onion, carrot, tomato, cabbage.
What we take?
V. Підготовка учнів до виконання домашнього завдання.
Homework: Speak about your’s family favourite dishes.
VI. Підведення підсумків уроку.
What did we learn today? Let’s review…When we go to the market we buy…
2.Оцінювання учнів
You were very active during the lesson, So, you have got good marks.
Your mark is………… So, children the lesson is over
Have a nice day! Goodbye, pupils!