Відкритий урок з географії "Класифікація мінеральних ресурсів за використанням. Основні закономірності розміщення родовищ корисних копалин. Показники ресурсозабезпеченості країн"

Про матеріал
Тема уроку "Класифікація мінеральних ресурсів за використанням. Основні закономірності розміщення родовищ корисних копалин. Показники ресурсозабезпеченості країн мінеральними ресурсами". Мета: розвивати вміння застосовувати математичні методи для обчислення показників ресурсозабезпеченості, здатність аналізувати отримані результати; вдосконалювати уміння працювати з візуальними джерелами інформації; сприяти розумінню обмеженості мінеральних ресурсів та виховувати ощадливе ставлення до них.
Перегляд файлу

Тема: Класифікація мінеральних ресурсів за використанням. Основні закономірності розміщення родовищ корисних копалин.Показники ресурсозабезпеченості країн мінеральними ресурсами.

Мета: розвивати вміння застосовувати математичні методи для обчислення показників ресурсозабезпеченості, здатність аналізувати отримані результати; вдосконалювати уміння працювати з візуальними джерелами інформації; сприяти розумінню обмеженості мінеральних ресурсів та виховувати ощадливе ставлення до них.

Розвиток компетентностей:

Підприємливість і фінансова грамотність

Аналізує статистичну інформацію щодо динаміки цін на мінеральні ресурси та обсяги їх видобування в Україні та світі, пояснює вплив природних і суспільних чинників на прибутковість підприємств добувної промисловості.

 Спілкування  державною усно  й письмово  тлумачити  географічні  поняття, факти, закони, теорії;

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, атласи, ноутбук, мультимедійна презентація.

Завдання уроку:

  •          Сформувати знання про мінеральні ресурси, розміщення їх родовищ, ресурсозабезпеченість;
  •          Ознайомитися та попрацювати  з картою «Мінерально-сировинні ресурси світу»;
  •          Вдосконалити практичні вміння і навички користуватися картою;
  •          Обчислювати та порівнювати ресурсозабезпеченість країн світу.

 

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ Й ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

  •          Що таке корисні копалини?
  •          Які види корисних копалин вам відомі?
  •          Наведіть приклади застосування корисних копалин у різних видах господарської діяльності.

ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Прийом «Приваблива мета»

Основу економічного потенціалу будь-якої країни становлять різні види природних ресурсів. Всі вони мають велике значення для розвитку господарства. Сьогодні ми переконаємось, що ситуація з розподілом природних ресурсів склалась досить своєрідно. Знання про природні ресурси, їх поширення допоможе вам визначити потенціал країн світу, їх економічні можливості.

 

 

Постановка проблемного питання:

Чи рівномірно забезпечені країни природними ресурсами? Чи впливає рівень забезпеченості природними ресурсами на розвиток країни?

Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Види мінеральних ресурсів та закономірності їх розміщення.

Мінеральні ресурси (корисні копалини) — це група природних речовин мінерального походження, що використовується для виробництва енергії, різних матеріалів шляхом їх видобутку та переробки в різних галузях господарства.

За господарським призначенням корисні копалини поділяють на:

  •        паливні (горючі): нафта, природний газ, вугілля, горючі сланці, торф. Вони мають  осадове походження, тому утворюються в осадовому чохлі платформ, у межах тектонічних западин та крайових прогинів;
  •        рудні (металеві). Розрізняють руди чорних металів (залізні, марганцеві, хромові), кольорових металів (алюмінієві, мідні, нікелеві, свинцево-цинкові та ін.), рідкісноземельних металів (вольфрамові, молібденові), благородних металів (золото, срібло, платина), радіоактивних металів (уранові, торієві та ін.). Вони мають переважно магматичне та метаморфічне похо­дження. Їх родовища зосереджені на щитах давніх платформ або в областях складчастості;
  •        нерудні (неметалеві): хімічна сировина (сірка, кам’яна сіль, калійні солі), будівельна сировина (піски, крейда, глини, граніти, мармури), сировину для металургійної промисловості (кварцити, глини, флюсові вапняки), напівкоштовне та коштовне каміння (алмази, смарагди, рубіни, опали, гірський кришталь) тощо. Нерудні корисні копалини мають різноманітне походження та широкі сфери використання.

     Робота з мультимедійною презентацією

 

2. Розміщення родовищ корисних копалин

Мінеральних ресурсів нараховується понад 250 видів. В середньому за рік добувають 8-10 млрд. т корисних копалин.

З паливних ресурсів (вугілля, нафта, газ, уран, горючі сланці, торф) головні - кам'яне і буре вугілля, нафта, природний газ.

Відомо понад 3,6 тис. вугільних басейнів і родовищ у 75 країнах світу з розвіданими запасами (60% припадає на кам'яне, 40% - на буре вугілля). Більша частина вугілля (90%) знаходиться у Північній півкулі.

Найбільш багаті на вугілля Азія, Північна Америка і Європа. Головна частина цих запасів сконцентрована в Аппалачському (США), Рурському (Німеччина), Сілезькому (Польща), Кузнецькому, Кансько-Ачинському, Тунгуському (Росія), Фушунському (Китай) басейнах. У Південній півкулі значні запаси вугілля є у Південній Африці та Австралії.

Нафтогазоносних басейнів розвідано понад 600, розробляється - 450. Розвідані запаси нафти складають 150 млрд. т, природного газу - 135 трлн м3. Особливе значення мають родовища нафти і газу з величезними запасами - таких у світі близько 50. Більше половини з них знаходиться в країнах Близького і Середнього Сходу (Саудівська Аравія, Ірак, Кувейт, Іран, ОАБ), у Латинській Америці (Венесуела, Мексика). Значні запаси є в Росії, США, Китаї, Лівії, Норвегії.

Потенційні ресурси урану оцінюють у 10 млн. т. У першу десятку країн добувачів і експортерів урану входять Австралія, ПАР, Нігерія, Бразилія та ін.

Рудні корисні копалини репрезентовані рудами чорних і кольорових, рідкісних, розсіяних, благородних металів. Запаси залізних і марганцевих руд зосереджені головним чином у Росії, Україні, США, Канаді, Бразилії, Австралії та ін.

Майже половина запасів міді приурочена до Тихоокеанського узбережжя обох Америк (Канада, США, Мексика, Перу, Чілі). Значні вони в країнах "мідного поясу" Африки (Замбія і Конго), а також в Австралії, Казахстані, Росії, Польщі. Великі запаси алюмінієвої сировини зосереджені в Австралії, Гвінеї, на Ямайці, у Бразилії та ін.

Поліметалічні руди свинцю і цинку сконцентровані в Австралії і Північній Америці, хоча в невеликих кількостях зустрічаються в багатьох країнах. Унікальні запаси нікелю на острові Нова Каледонія, є вони в Канаді, Росії, Австралії. Олово і вольфрам приурочені до двох металогенічних поясів - Тихоокеанського, що простирається з півночі Якутії до Яви, і Андського (Болівія, Перу). За запасами і видобутком золота і платини виділяється ПАР, значні ресурси є в Росії, США, Канаді та ін.

Нерудна гірнича-хімічна сировина - апатити, нефеліни, кам'яна і калійна солі, сірка, барій, фосфорити. Основою для виготовлення мінеральних добрив є калійні солі (сильвін і карналіт), фосфати (апатити, фосфорити) і азот, одержуваний з повітря. Значні родовища калійних солей є в США і Канаді, у Німеччині, Росії, Білорусі. Апатити є на півостровах Лабрадор (Канада) і Кольському (Росія). Величезні запаси фосфоритів осадового походження сконцентровані у Західній Африці (Марокко), на Аравійському півострові, у США (Флорида).

Широко використовуються галіт (кухонна сіль) і сірка. Запаси солі практично невичерпні. Вона добувається більш ніж у ста країнах світу, але найбільше її використовують у розвинених країнах для виробництва соди і хлору. Розвідані родовища самородної сірки широко розробляються в США, Мексиці, Польщі, Україні й Іраку.

Найбільші обсяги видобутку припадають на будівельні матеріали (будівельний камінь, вапняк, гіпс, глина, пісок та ін.). Вони поширені всюди.

Запаси дорогоцінних і напівдорогоцінних каменів мають Індія, Росія, Шрі-Ланка, Канада та ін.

Особливий інтерес серед технічних ресурсів (алмаз, азбест, тальк, каолін, графіт) викликають алмази. Значні алмазоносні провінції розташовані на півдні Африки (ПАР, Конго, Ботсвана, Намібія) і в Якутії.

 

Робота з картою. За допомогою карти «Мінерально-сировинні ресурси світу» визначте найбільші басейни залягання кам’яного вугілля, нафти і газу, бурого вугілля.

 

Робота в групах. Заповнення таблиці «Забезпеченість природними ресурсами»

 1 група

 

Природні ресурси: рудні

Найбільш забезпечені країни

Залізна руда

 

Срібна руда

 

Титанова руда

 

2 група

 

Природні ресурси: не рудні

Найбільш забезпечені країни

Калійна сіль

 

Сода

 

Пірит

 

3 група

 

Природні ресурси: паливні

Найбільш забезпечені країни

Ната

 

Природний газ

 

Вугілля

 

 

2.Ресурсозабезпеченість.

Ресурсозабезпеченість — співвідношення розвіданих запасів мінеральних ресурсів та розмірів їх використання.

Ресурсозабезпеченість може бути виражена двома способами: кількістю років, на які вистачить певного ресурсу за умови збереження темпів його використання, або запасами цього ресурсу на душу населення території.

Для оцінки ресурсозабезпеченості країни або регіону певним видом мінеральної сировини найчастіше використовують перший спосіб:

Ресурсозабезпеченість = запаси / щорічний видобуток = число років

Ресурсозабезпеченість країн (регіонів) з часом може змінюватися. До зменшення показнику ресурсозабезпеченості призводять: неощадливе використання мінеральної сировини, збільшення обсягів її видобутку; збільшити ресур­созабезпеченість можливо за рахунок економії мінеральних ресурсів, відкриття нових родовищ.

Мінеральні ресурси розміщені на планеті нерівномірно, тому показники ресурсозабезпеченості країн світу дуже різняться. Найбільший перелік та обсяги ресурсів мінеральних корисних копалин зосереджені в США, Китаї, Росії. Потужними запасами корисних копалин також володіють Індія, Бразилія, Австралія. Багато країн світу мають великі запаси певного виду мінеральних ресурсів, наприклад: Чилі — мідні руди, Марокко — фосфорити, Гвінея — алюмінієві руди (боксити). У наші часи потреба країн світу в певному виді мінеральної сировини вирішують за допомогою міжнародної торгівлі.

Гра «Знайди помилку»

  1. Паливні корисні копалини:

нафта

залізна руда

газ

торф

  1. За походженням гірські породи поділяються на:

магматичні

осадові

метаморфічні

рудні

  1. Рудні корисні копалини

титан

золото

алюміній

сірка

  1. Не рудні корисні копалини

сода

платина

графіт

алмаз

 

 

 

 

  1. Будівельна сировина

кам’яна сіль

глина

пісок

мармур

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Завдання 1. Обчисліть ресурсозабезпеченість країн світу різними видами мінеральної сировини.

 

 

Країна

Корисні копалини

Вугілля

Нафта

Залізна руда

Запаси,

млрд.т

Видобуток,

млн.т

Запаси,

млрд.т

Видобуток,

млн.т

Запаси,

млрд.т

Видобуток,

млн.т

США

1400

940

4,6

370

10

35

Росія

3500

300

7,2

400

50

45

Австралія

350

230

0,3

30

28

120

Бразилія

 

 

 

 

18

135

Індія

192

290

 

 

18

25

Канада

 

 

 

 

25

50

Китай

1200

1300

3,2

150

50

160

 

 

 

 

 

 

 

Прийом «Мікрофон»

Наведіть приклади рудних корисних копалин.

Як визначити ресурсозабезпеченість?

Які країни мають великі запаси нафти, залізних руд, мідних руд, титанових руд, золота, платини, алмазів.

 

 

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «Самооцінювання»

Прийом « Шкала» На полях учень креслить шкалу та відмічає хрестиком  на якому рівні виконана робота. Хрестик зверху - все вийшло, посередині - впорався, але виникли проблеми, знизу – не впорався.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підручник, опрацювати § 16.

  1.               2. За поданою картою в підручнику с. 98 мал. 61 виписати в зошит 5-7 назв нафтогазоносних басейнів,  кам’яновугільних басейнів та поклади уранових руд

3. Виконати інтерактивне завдання https://learningapps.org/4433917

1

docx
До підручника
Географія 9 клас (Кобернік С. Г.,Коваленко Р. Р.)
Додано
27 листопада
Переглядів
249
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку