Дата:
Тема: Звертання, розділові знаки при них.
Мета:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;
загальнокультурної: сприяти дотриманню норм культурної поведінки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну прекрасну, країну чудову,
Що нас так чарує, збагачує мову.
Діти, а чи любите ви подорожувати?
Отже, наш урок пройде у формі космічної подорожі. Чарівний корабель переноситиме нас з однієї планети на іншу. На кожній планеті вам буде запропоновано різні завдання. Якщо ви справитесь із ними то мешканці пропустять нас до наступної планети.
Крім того ви будете отримувати смайлики за активну та правильну роботу. Пропоную девізом уроку взяти такі слова:
Працюємо дружно, плідно, сумлінно,
Щоб вивчити тему на відмінно!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Але перед тим як вирушити в якусь подорож потрібно зібрати багаж, тобто ті знання, вміння якими ми вже володіємо.
1. Перевірка домашнього завдання (с.32, впр. 60)
Фронтальна перевірка домашнього завдання.
2. Каліграфічна хвилинка(запис зєднань у зошити)
Сс Сс Сс сс си се іс са ос син
Спи, мій малесенький, спи, мій синок,
Я розкажу тобі безліч казок!
3. Графічний диктант
Завдання: визначити види речень за метою висловлювання.
Яка ж ти гарна й пишна, земле наша! (РО)
Посадіть, друзі, в школі сад! (СО)
Ти знаєш, як пахне любисток? (ПН)
Як не любити мову нашу?! (ПО)
Хліб пахне солодко, як пахнуть медом соти. (PH)
Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм. (СН)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
А вивчати протягом подорожі будемо «Звертання. Розділові знаки при звертанні»
— Тема «Звертання» не є новою для вас.
— Пригадайте, коли ви вчилися складати листи, привітання, запрошення, то використовували звертання у власному мовленні.
— Сьогодні під час подорожі ви закріпите вміння виділяти голосом звертання і вживати при звертанні відповідні розділові знаки.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Отже, стартуємо! І першою планетою на нашому шляху буде планета «Всезнайки»
1. Робота за вправою 61 (с. 32)
— Прочитайте виразно вірш.
— Визначте, як і в ньому речення за метою висловлювання та інтонацією.
— До кого звертається автор у першому, другому, третьому реченнях?
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 33)
— Що ми називаємо звертанням?
— Де може стояти звертання в реченні?
— Як виділяється звертання на письмі?
— У якому реченні із вправи 61 звертання стоїть на початку; у середині; у кінці речення?
Молодці! Наш космічний гість отримав сигнал, що ми молодці і можемо стартувати далі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
На наступній планеті «Умільці» полюбляють перевіряти набуті вже знання практично.
1. Творча робота (с. 33, впр. 63)
— Запишіть слова у формі звертання за зразком.
Тато, мамо, сестро, брате, тітко, дядьку, дідусю, бабусю, Наталю Григорівно, Маріє Дмитрівно, Василю Івановичу, Борисе Дмитровичу.
2. Самостійна робота
— Прочитайте речення. Знайдіть у них звертання. Виділіть їх
комами. Запишіть речення в зошити.
— Підкресліть звертання.
Прилітайте журавлі до рідної землі.
Дружи любий синку з книгою.
Друже мій де ти живеш?
Умільцям сподобалось як ви справились з цим завданням,вони нам дозволяють перелетіти на наступну планету.(На екрані слово «Браво»)
Політ на планету «Спортивна»
А на цій планеті жителі піклуються про своє здоров’я і хочуть, щоб ви виконали з ними спортивні вправи.
Політ на планету «Казкова»
Для нас мешканці планети підготували відео-уривки з відомих нам казок та мультфільмів та завдання до них. Нам потрібно виписати слова-звертання з почутого від персонажів.
Політ на планету «Фантазери»
Мешканці бажають, щоб ви попрацювали творчо.
1. Творча робота
— Доповніть питальні і спонукальні речення звертаннями.
1 варіант
Допомагайте, ... , птахам взимку! Шануйте кожну крихту хліба... !
2 варіант
... , ти допоможеш мені?
Де ти, ... , живеш?
Як не гарно в чужій стороні, які б незабутні враження ми не отримали, подорожуючи, нам завжди хочеться повернутися додому. Ми чудово впорались із усіма завданнями. Тримаємо курс на Землю, де нас чекають рідні.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що ми називаємо звертанням?
— Як звертання виділяються в усному мовленні?
— А як звертання виділяються на письмі?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 33, впр. 64.
— Складіть кілька речень зі створеними звертаннями із вправи 63.