С. ОЛЕКСАНДРІВКА
Відкритий урок з української мови у 4 – А класі на тему:
Встановлення зв'язку слів у реченні. Складання речень за поданими схемами
Проведено 11 жовтня 20017 р.
Старший вчитель
Педоренко Марія Михайлівна
ТЕМА: Встановлення зв'язку слів у реченні. Складання речень за поданими схемами
МЕТА: закріпити вміння учнів визначати основу речення та встановлювати зв'язки між словами в реченні; розвивати вміння поширювати речення словами і словосполученнями, складати речення за поданими схемами; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютер, телевізор, відео, картки, таблиці, схеми.
ХІД УРОКУ
-
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
-
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Перевірка домашнього завдання (вправа57, с. 31)
-
Зачитайте списані речення.
-
Які головні члени ви підкреслили в кожному реченні.
Фронтальна перевірка звукових моделей, які склали учні до виділених слів
-
Чому в слові зів'ялі різна кількість звуків і букв, а у слові кучеряві — однакова?
-
Каліграфічна хвилинка
Дд дд до по об ба ач че єн ння
-
Прочитайте і запишіть каліграфічно.
-
Доберіть до поданого слова: синоніми (до зустрічі, бувай); антоніми (привіт).
-
Складіть з поданим словом речення, різні за метою висловлювання та інтонацією.
3. Фронтальне опитування
-
З чого складається наше мовлення? (З речень)
-
З чого складаються речення? (Зі слів)
-
Що є граматичною основою речення?
-
Які члени речення, крім головних, ви знаєте? (Другорядні члени речення)
-
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
-
Сьогодні на уроці ми будемо поширювати речення за допомогою другорядних членів речення; складати речення за поданими схемами; встановлювати зв'язки між словами в реченні.
-
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективна робота. Вправа 58 (с. 32)
Учні читають текст та розмірковують над першим завданням до вправи. (Слід змінити форму слова, поданого у дужках.)
Коментоване списування третього абзацу
-
За допомогою чого можуть зв'язуватися слова? (За допомогою закінчення)
-
Які слова автор уживає у переносному значенні?
-
Підкресліть їх.
-
Коментоване виконання вправи 59 [с. 32)
—• Прочитайте виразно текст.
-
Про що йдеться у другому завданні вправи?
-
Учні на дошці записують словосполучення та за допомогою питань установлюють зв'язок між словами.
Підказочка. Дивись на зразок, поданий у підручнику.
-
Назвіть словосполучення, у яких слова зв'язані між собою тільки за допомогою закінчень.
-
Фізкультхвилинка
-
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
-
Самостійна робота. Вправа 60 (с. 32-33)
Перевірка виконаної роботи
-
Які букви ви вставили у пропущених словах?
-
Правопис яких слів ви змогли перевірити за допомогою правила?
-
Правопис яких слів можна перевірити тільки за словником?
-
Установлення зв'язку між словами у реченні
-
Прочитайте останнє речення вправи 60.
-
Визначте тип речення за метою висловлювання та інтонацією.
-
Установіть зв'язок між членами цього речення.
Висновок. Слова в реченні зв'язують між собою за допомогою питань.
-
Складання речень за поданими схемами. Вправа 61 [с.ЗЗ)
-
Які члени речення залежать від підмета? На які питання вони відповідають?
-
Які члени речення залежать від присудка? На які питання вони відповідають?
-
Запишіть складені речення.
-
Гра «Розсипанка»
— З поданих слів складіть речення.
Підкресліть словосполучення, в яких слова зв'язані між собою за допомогою закінчень.
Міркуйте так. У словосполученні жовтим листям слова зв'язані за допомогою закінчення -им.
-
Робота в парах. Вправа 62 (с. 33)
Самостійне читання тексту учнями
-
А що ви знаєте про бабине літо? Розкажіть про це своєму однокласнику.
-
ПІДСУМОК УРОКУ
-
Що нового дізналися на уроці?
-
Під час виконання яких завдань зазнали труднощів?
-
З якою метою ми поширюємо речення словами і словосполученнями?
-
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 62 (2), с. 3