Здобуття драматургії Шекспіра. Гамлет – вічний образ світової
літератури
Мета – формувати компетентності: предметні ( розуміння образу Гамлета як вічного образу світової літератури, основних філософських проблем твору В. Шекспіра; критичне мислення; мовлення; естетичний смак ); ключові ( уміння вчитися : навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативну: навички ефективної роботи в парі та в колективі; уміння висловлювати свою точку зору; інформаційну : навички ефективної роботи з текстом та вміння критично оцінювати теоретичний матеріал; загальнокультурну: свідоме ставлення до моральності, прагнення збагатити свій світогляд; читацьку активність ).
Тип уроку : урок опанування нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Обладнання: портрет В. Шекспіра, видання його творів, ілюстрації до них.
Бути чесним на цім світі– значить бути одним –єдиним
з десяти тисяч
В. Шекспір « Гамлет»
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Вільям Шекспір… Найзагадковіша постать серед корифеїв доби Відродження, автор неперевершених сонетів і трагедій, він залишив по собі цілий світ образів, котрі стали такими ж несмертними, як і їх творець. Шекспір – це цілий світ, а створені ним герої сотні років блукають по світу, плачуть і сміються, співчувають і чинять злочини, шукають справедливість, а ми стежимо за ними, сприймаючи їх як живих людей з усіма їхніми чеснотами і пороками.
Здавалося б, що спільного між нами і шекспірівським Гамлетом?Чужа, далека країна, інший уклад суспільства, інші звичаї – і відстань більш ніж у 400 років.. Але звернемося до епіграфа. Кожен з нас досить часто стоїть перед вибором: підкоритися чи боротися? Зробити вигляд, що нічого не бачиш і не чуєш чи йти до кінця, відстоюючи справедливість? А де та межа, яка розділяє добро від зла? Чи буває добро з кулаками? Чи може змінити світ одна людина? Більше запитань, ніж відповідей. І сьогодні ми з вами спробуємо відповісти на них.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання. Історія створення трагедії « Гамлет»
Сюжет « Гамлета» був відомий в Англії задовго до Шекспіра. Ще в 12 ст. Саксоном Граматиком була записана легенда про датського принца Амлета, який жив у 8 ст. Щоб помститися за смерть батька Гамлет прикинувся божевільним. Він убиває свого дядька і всіх придворних, які зрадили його батька і повертає собі утрачений престол. Середньовічна легенда – це історія про помсту.
Так, середньовічний Амлет – людина досить жорстока, яка будь-якою ціною хоче повернути владу. Зовсім інший Гамлет Шекспіра. Він – типовий представник доби Відродження Згадайте основні гасла цієї доби.
У чому ж відмінність між образами Гамлета у Саксона Граматика й у В. Шекспіра?
Слайд 2.
Гамлет – мислитель і гуманіст. Не забуваймо, що не Данія, не минуле, а тогочасна Англія стає об`єктом зображення Шекспіра. І сам Гамлет – не обмежений датський принц, охоплений жагою помсти, а сучасник Шекспіра, котрий переживав, як і він, духовну деградацію суспільства. Недаремно він студент Віттенберзького університету, найпрогресивнішого навчального закладу часів Шекспіра. Людина для нього – « вінець всього живого, окраса всесвіту».Отож і завдання його за задумом Шекспіра – не тільки особиста помста, а й утвердження високої моральності суспільства. Але чи може одна людина змінити світ?
ІІІ. Робота над темою уроку.
Трагедія –це драматичний твір, що втілює непримиренний конфлікт між героями та закінчується смертю одного або декількох героїв
Трагедію « Гамлет» називають філософською, тому що в ній порушено проблеми, пов`язані з основами людського буття. Сукупність проблем у творі називають проблематикою. Визначмо проблеми, порушені автором у трагедії .
Слайд 3. Проблематика :
Уявіть, що перед вами мольберт, фарби і пензлі.
У кольоровій гамі вам потрібно усно змалювати загальне враження від прочитаного. Які кольори ви б використали? ( чорний, сірий, кривавий)
Чому ви обрали саме ці кольори? ( Сірий –сіре, бездуховне життя в Данії; чорний – колір трагедії, чорнота учинків Клавдія, Полонія; кривавий – колір інтриг, смерті)
А яким би кольором ви характеризували Гамлета, його душу? (білий – чистота помислів, віра в людину)
Яким ви зовні уявляєте Гамлета? Намалюйте його словесний портрет. За 4 століття чимало акторів залишилося в історії театру саме завдяки виконанню ролі Гамлета. Перерахувати всіх зіркових виконавців різних часів і країн просто неможливо.
Слайд 4, фото.
Річард Бербедж – перший виконавець ролі Гамлета.
Прославила ця роль і Сару Бернар, відому франц. актрису
Шалений успіх мав образ принца, створений англійськими акторами Джоном Гілгудом і Лоренсом Олів`є.
У 1971 році роль Гамлета зіграв у театрі на Таганці В. Висоцький. Його Гамлет, наш сучасник, у чорному светрі й джинсах, з гітарою в руці спочатку шокував публіку, але сміливий експеримент блискуче вдався. Серед кінематографічних версій « Гамлета» найкращою визнано фільм режисера Григорія Козинцева із Інокентієм Смоктуновським у головній ролі.
Українською мовою вистава вперше була поставлена у вересні 1943 року на сцені Львівського оперного театру. У ролі Гамлета Володимир Блавацький
Який актор найбільш відповідає вашим уявленням про Гамлета ?
Вашим домашнім завданням на сьогоднішній урок було прочитати текст трагедії « Гамлет». Отож, перевіримо якими уважними читачами ви були.
« Виправ помилку»
* Клавдій відправляє Гамлета до Норвегії ( Англії) з листом.
* Розенкранца та Гільденстерна ( Гамлета) визволили пірати
* Офелія втратила розум через смерть батька та брата.
* Лаерт повернувся із Франції, щоб помститися за смерть сестри ( батька).
* Полоній ( Клавдій) підмовляє Лаерта змастити клинка отрутою.
* Королева ( Клавдій) наливає отруту в кубок із вином
* Гамлет загинув від руки Клавдія ( Лаерта)
А тепер перенесімося до Ельсінору. Визначте послідовність подій у творі
в) Поява привида біля мур замку
а) Весілля
і) Зустріч Гамлета з привидом померлого батька
б) Вдаване божевілля
г) « Бути чи не бути?»
д) Вистава « Мишоловка»
з) Зрада друзів
к) Смерть Полонія
ж) Втрата Офелії
м) « Гай, гай, бідний Йоріку»
н) Поєдинок з Лаертом
о) Королева випиває отруєне вино
л) Смерть Лаерта
п) Смерть Клавдія
е) Смерть Гамлета
1.в. 9.ж
2.а 10.м
3.і 11.н
4.б 12 о
5.г 13.л
6.д 14.п
7.з 15.е
8.к
( учні обмінюються зошитами і перевіряють відповіді)
Учитель. Чому Гамлет зволікає з помстою? Чому після розповіді привида він одразу ж не помстився, а вагається, запрошує акторів і навіть після вистави не вбиває короля, а робить це лише тоді, коли сам був уже смертельно поранений? Чому він так забарвно діяв?
Відповісти на це питання робили спробу десятки тисяч митців протягом кількох століть. Думки їхні були найчастіше неоднозначні.
Й. В. Гете : причини « бездіяльності » Гамлета криються в «лагідності його душі», « слабкості волі при високому почутті відповідальності»
А. – В. Шлегель ( Август Вільгельм) : нерішучість Гамлета – наслідок його надмірної розсудливості, схильності до довгих міркувань, сумнівів, а звідси – протиріччя між думкою та вчинками.
І. Тургенєв : звинувачує Гамлета в егоїзмі, « Гамлети нічого не винаходять й не залишають по собі сліду. Вони не люблять і не вірять, вони зайняті лише собою».
Л. Толстой : вважав, що у « бездіяльності» Гамлета винен Шекспір, бо якби він дотримувався законів драматургії, то розв`язка мала настати ще в першому акті: почувши від привида батька про те, хто злочинець, Гамлет повинен був одразу ж вбити Клавдія.
Як бачимо, думки різні, інколи одна виключає іншу, але всі вони свідчать про намагання розв`язати « психологічну загадку» Гамлета, яка , на жаль , і досі залишається загадкою.
5. Аналіз монологів Гамлета
У творі існують ніби два образи Гамлета: перший – Гамлет дії, учинків; другий – Гамлет монологів.
Нагадайте, будь-ласка, визначення монологу.
Монолог – висловлювання однієї людини.
Сьогодні я пропоную розширити його і , і допоможе нам у цьому « Словник літературознавчих термінів».
Монолог ( гр.. mono - один, logos- слово) – тривале, внутрішньо однорідне і зв`язне висловлювання, що належить одному суб`єктові та виражає його думки,переживання, рефлексії, почуття.
Визначте функції монологів Гамлета в п`єсі. ( Це форма розкриття внутрішнього світу героя, його суперечностей і шукань.У них міститься характеристика світу, осмислення місця людини в ньому).
Отож, перейдемо до монологу « Бути чи не бути?». Оскільки ви володієте англійською мовою, пропоную послухати його мовою оригіналу.
Визначте лейтмотив цього уривку та слова, в яких він звучить. ( Лейтмотив – це деталь, образ, питання, яке проходить через увесь твір).
Бути чи не бути?
Що означають для Гамлета ці слова? Для Гамлета – це жити або не жити.
Бути Не бути
Боротися померти підкоритися
Діяти здатися змиритися
ризикувати
Але просто жити , підкоритися долі, зробити вигляд, що нічого не трапилося – це теж для нього означає « не бути» Це смерть духовна, яка для Гамлета набагато страшніша, ніж фізична. Тому більш чесною він вважає смерть фізичну. Гамлет задумується про самогубство. « Вмерти – заснуть , не більше». Саме тому в кінці монологу він звертається до Офелії з проханням помолитися за нього, тому що Бог не прийме його, потенційного самогубця, молитву .Але самогубство за законами християнської моралі - це найстрашніший гріх. Саме це і зупиняє Гамлета. Ніщо не варте того, щоб позбавляти себе життя, бо воно – найцінніше, що у нас є.
І Гамлет вагається. « Так боягузами нас роблять роздуми…» Він ще не прийняв остаточного рішення, тому що не впевнений у словах Привида: а раптом це дух диявола, що спокушає його таким чином?
Чому він прикидається божевільним ? Бо це маска, за якою він може ховатись, не викликаючи підозри.
Гамлет зволікає з помстою, тому що має впевнитись у вині короля, шукає переконливих доказів.
Як ви розумієте слова Гамлета : « Вполюю я виставою сумління короля»?
( Гамлет вирішує дописати монолог до п’єси про троянську царицю Гекубу, щоб подивитися на реакцію короля. Шекспір вустами Гамлета говорить про велику силу мистецтва. Недаремно саме акторів Гамлет називає літописцями століть).
Чи виправдились сподівання Гамлета? ( Так, Клавдій виказав себе. Він був настільки схвалюваний,що навіть не зміг додивитись виставу до кінця і вийшов геть. Назва « Мишоловка» цілком виправдала себе ).
То чому ж Гамлет, побачивши Клавдія на колінах, спиною до себе, і цього разу не вбиває його ? ( Бо він застає його за молитвою, а молитва – це шлях до спасіння, тому, на думку принца, душа короля не отримає заслуженої й справедливої кари) . До речі, якого біблійного героя нагадує Клавдій у цій сцені? (Каїна, що мучиться за вбивство Авеля). Чи щирий у своєму каятті Клавдій? ( Ні. Він страждає, відчуває муки совісті, але розкаятися остаточно не може, тому що не може відмовитися від того, чим заволодів внаслідок убивства, - влади й королеви. Саме тому він декілька разів починає і не може продовжити молитися, бо розуміє, що « слово без чуття до неба не дійде», тобто якщо розкаяння не щире, Бог його не почує ).
А зараз я покажу вам персонаж, якого немає у творі. Хлопчик із флейтою.
Після вистави Гамлет береться за флейту. Як ви гадаєте, яка роль цього інструменту в наведеній сцені?
Слайд 10
Флейта – особливий музичний інструмент, гра на ній залежить від сили дихання людини. Тому флейта – це символ внутрішнього духу Гамлета. « Невже ви вважаєте, що на мені легше грати, ніж на флейті? Звіть мене яким завгодно інструментом, ви можете мене розладнати, але не грати на мені «.
На совісті Гамлета не одна смерть. Когось він убив свідомо, хтось помер без його безпосередньої участі, випадково. Однак так чи інакше, Гамлет причетний до всіх цих смертей.
Слайд 11
Який епізод зображений? . Що вражає Гамлета на кладовищі? ( Те, що копач могил співає під час своєї роботи. На думку Гамлета він повинен бути стриманим, з повагою ставитись до померлих.).
Як Гамлет виправдовує копача? ( Пояснює його поведінку тим, що копач звик до особливостей своєї роботи).
А як ви розумієте слова могильщика про тих, які згнили раніше смерті? ( не вперше в трагедії зустрічаються слова, які означають гнилизну, коли людина ще не вмерла фізично, але вже настільки зіпсована, що душа її гниє. Про кого з героїв трагедії ми можемо так сказати ? )
Хто такий Йорік? Королівський блазень, чий череп викопали із землі.
Як характеризує його Гамлет? ( Зі смутком пригадує його як веселу, дотепну, творчу людину. Вражений тим, що тримає його череп, - все, що залишилосьі констатує, що і великі, і звичайні люди мають один кінець: після смерті вони перетворюються на прах, землю. І навіть Олександр Великий не виняток, і тепер частина його може знаходитися у бочці з-під вина).
Великий гуманіст Шекспір підводить нас до думки про важливість того, який слід залишить по собі людина у чому був сенс її життя на цій землі.
Запишіть імена героїв, що загинули у хронологічній послідовності
Король Гамлет
Полоній
Офелія
Гільденстерн
Розенкранц
Королева
Король Клавдій
Лаерт
Принц Гамлет
Чи правий був Гамлет, коли довго розмірковував, перш ніж зважитися на вбивство? ( Так, бо один злочин обов`язково потягне за собою інші. Смерть батька Гамлета стала початком трагедії з 9 смертей).
7. « Мікрофон»
Якби ви могли урятувати від смерті будь-якого з цих героїв, кого б ви урятували і чому? ( Офелія – інфальтильна, слабовольна. Іграшка в руках батька та Клавдія, але до останнього подиху вона кохала Гамлета і все йому прощала. І збожеволіла вона, на відміну від Гамлета, насправді).
Як ви думаєте. Чи кохав Гамлет Офелію? ( Як 40 тисяч братів). Чому ж тоді він її покинув? Таким способом він хотів врятувати її, бо вважав, що вона не повинна ділити з ним тягар його власних гріхів.
А як ви гадаєте, чи міг би залишитися живим Гамлет? ( За християнськими і людськими законами людина не має права на вбивство. Якщо вона скоїла злочин, то повинна понести покарання. Гамлет свідомо пішов на злочин, але йому важливо, щоб нащадки знали : він боровся не за владу, а за справедливість у цьому світі, бо не міг дозволити, щоб державою правий негідник і перемогло зло. Тож невипадково він просить Гораціо розповісти правду про нього, бо прагне, щоб не йшли його шляхом – шляхом помсти.
Свою особисту помсту Гамлет здійснив, злочинців покарано, хоч і ціною життя, але мети,яку він поставив перед собою,- повернути світові втрачену гармонію, - не досягнуто й Гамлет доходить сумного висновку : « Весь світ – тюрма» , де кожна людина приречена на самотність. Отже убивство не вирішує моральних проблем, одна людина не може змінити світ.
Хто ж Гамлет – переможець чи переможений? Перемогою можна назвати вчинок, вибір, здатність діяти. Так, Гамлет загинув, але своїм життям довів, якою може бути людина. Якою красивою та шляхетною може бути її душа.
Саме тому ось уже 400 років ця трагедія не сходить зі сценічних підмостків, а Гамлет став одним із вічних образів. Він – втілення образу борця, що не змирився зі злом і хоч його не здолав, та отримав моральну перемогу.
І V. Застосування знань, умінь, навичок
Буквенний портрет
Запишіть риси характеру, які починаються буквами імені персонажа
Г гідність, гуманізм, гостре відчуття справедливості
А активність
М моральність. милосердя
Л любов
Е ерудованість
Т терпимість, толерантність
Які з цих рис характеру ви хотіли б мати собі ?
V.Тести
І варіант
1. За жанром « Гамлет» - це :
А) трагедія;
Б) драма;
В) поема
2. Хто розповів Гамлету правду про смерть батька?
А) мати;
Б) привид ;
В) друзі.
3. За допомогою вистави Гамлет збирається загарпунити:
А) розум короля;
Б) страх короля;
В) сумління короля.
4.Гамлет називає вінцем всього живого, окрасою всесвіту:
А) Офелію;
Б) людину;
В) Бога.
5. Цей персонаж переконаний, що « слово без чуття до неба не дійде»:
А) Полоній;
Б) Гамлет;
В) Клавдій
6. Гамлет називає літописцями століть:
А) філософів;
Б) акторів;
В) могильників.
ІІ варіант
А) Лондоні;
Б) Віттенберзі;
В) Единбурзі.
2. Історію Гамлета розповів:
А) сам Гамлет;
Б)Гораціо;
В) літописець.
3. Гамлет вважає, що кохає Офелію як:
А) сто батьків;
Б) 40 тисяч братів;
В) 10 тисяч друзів.
4.Гамлет навчався в університеті міста:
А) Оксфорд;
Б) Віттенберг;
В) Копенгаген.
5. Гамлет назвав п`єсу, показану при дворі дядька:
А) « Капкан»;
Б) « Мишоловка»;
В) « убивство Цезаря».
6. Гамлет вважав, що увесь світ – це:
А) театр;
Б) тюрма ;
В) пекло.
VІ. Підбиття підсумків уроку
У кожного з нас є свій Гамлет, такий, яким ми його бачимо, відчуваємо. Комусь він здається занадто повільним та нерішучим, комусь – відважним і сміливим. Наш сучасник, мистецтвознавець , режисер Федір Стригун в якось сказав: « Гамлети зараз ходять по вулиці, хлопці, які давно розчаровані у правдивості батьків, у складній ситуації, яка зараз склалася в Україні. У них часто немає морально стійкої життєвої платформи, тому вони і стають циніками. Але обов`язково знаходяться ті, хто починають боротися за свої ідеали. Не промовчати, не стояти осторонь, не бути байдужим –це вже подвиг. Завжди майте власну точку зору і власне рішення. Але головне – перед прийняттям цього рішення добре подумайте про наслідки і лише тоді втілюйте у життя свої задуми.
VІ. Домашнє завдання
Вивчити напам`ять діалог Гамлета « Бути чи не бути»,підготуватися до контрольного твору – роздуму на тему: « Сутність духовних шукань Гамлета»