Віднімання. Правило віднімання числа від суми. Письмове додавання та віднімання багатоцифрових чисел

Про матеріал
Запропонова розробка містить цікавий пізнавальний матеріал природничого характеру про нашу Батьківщину та її природу. Цей матеріал доцільно використати на етапі актуалізації опорних знань.
Перегляд файлу

Тема. Віднімання. Правило віднімання числа від суми. Письмове додавання та віднімання багатоцифрових чисел

Мета: ознайомити учнів із прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; узагальнити уявлення дітей про зв'язок дій додавання і віднімання;  розвивати вміння розв’язувати задачі та рівняння із застосуванням письмових обчислень, вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати любов до Батьківщини, інтерес до знань, акуратність у роботі.

Форма проведення: урок-подорож.

Обладнання: карта України,  картки з квітами, мультимедійна презентація.

 

Хід  уроку

 

I .  Організаційний момент.

Девіз уроку

Математика – наука

Дуже точна й правильна.

Добре той її вивчає,

Хто розум і  увагу проявляє.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  • Сьогодні я запрошую вас у подорож  по нашій країні.  Здійснемо цю  подорож  засобами математичних обчислень.  
  • Допомагати у роботі будуть кмітливість та любов до математики,   

а вашими вірними друзями під час роботи будуть уважність,  

взаємодопомога, винахідливість.

  • Що ми робимо на уроках математики?

Метод «Мозковий штурм», «Гронування»

 

лічимо                    міркуємо                       розв’язуємо

 

порівнюємо                             МАТЕМАТИКА                       відповідаємо

 

                граємо                                   складаємо задачі

 

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку.

  • Сьогодні на уроці ми будемо знайомитися із прийомами письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона, будемо розвивати вміння розв’язувати задачі та рівняння, будемо  вдосконалювати обчислювальні навички, тому що все це необхідне для нелегкої мандрівки життям.
  • Вправа «Очікування».

Я очікую … нових знань,

– міркувати,

– розв’язувати,

– порівнювати,

– грати,

– складати,

– правильно лічити,

– злагоджено працювати.

 ІV. Актуалізація знань учнів

1 зупинка. Каліграфічна хвилинка. Природознавча зупинка

  • Сядьте рівненько та приготуйтеся. Прошу вас: красиво писати, уважно дивитись і нітрішки не помилитись.

 

  • Багата наша Батьківщина своєю природою, і тому пропоную здійснити подорож мальовничими куточками України. Послухайте і каліграфічно запишіть всі почуті числа.

-  Довжина кордону України 6 993 км.

 - Довжина кордону з півночі на південь 893 км, а за сходу на захід - 1316 км.

-  Найвища гора Кримських гір (Роман-кош) – 1545 м.

-  Найвища гора Карпат (Говерла) – 2061 м 

 

(6 993   893   1 316   1 545  2 061)

 

Завдання:

-  найдіть «зайве» число;

-  найдіть найбільше та найменше  чотирицифрові числа (підкресліть);

-  назвіть скільки у найбільшому числі всього тисяч, сотень, десятків;

-  назвіть сусідів найменшого числа.

 

 2 зупинка. Математичний диктант  

-  Обчисліть суму чисел 300 і 154 (454 міста в Україні);

-  Число 230 збільшити у 100 разів (23 000 річок в Україні);

-   Число 15 000 збільшити на 5 000 (20 000 озер в Україні, найбільше – Ялпуг, що знаходиться в Одеській області);

-   Суму чисел 210000 і 30000 зменшити у 10 раз.( 24000 кв.м – територія Карпатських гір);

-   Утворіть число, що складається із 603 одиниці 2 класу 700 одиниць 1 класу

 ( 603700 кв.км – територія України).

454    23 000    20 000   24 000   603 700

Самоперевірка (відповіді на екрані)

Метод «Кубуванння» (діти передають кубик, читають на гранях питання і швидко відповідають):

-Як називаються числа при додаванні?

- Як називаються числа при відніманні?

--Що дістанемо, коли від суми віднімемо один із доданків?

-Як знайти невідоме зменшуване?

-Як знайти невідомий від′ємник?

          -Як порівняти два числа?

 

V. Вивчення нового матеріалу

3 зупинка. Робота над новим матеріалом

1.Підготовча робота

  •  Сьогодні ми набудемо навичок додавання і віднімання багатоцифрових чисел. 
  • Відкрийте підручник  на с. 96, № 560. Перевіримо, як учень виконав завдання.

2. Опрацювання правила

 Підручник с. 96, № 561 (з коментуванням). Читання правила

 

VІ. Закріплення нового матеріалу

4 упинка. Диференційована самостійна робота:

 

1 група (жовті)  -         № 562 (1) – з коментуванням біля дошки;

2 група  (рожеві)  -      №562 (2) – самостійно в зошитах;                                      

3 група (зелені)  -        №562 (3) – самостійно і біля дошки.

 

5 зупинка  «Математика з другом»

-Давайте пригадаємо, коли від суми віднімемо один доданок, що ми дістанемо?

-Отже, як можна перевірити дію додавання? (дією віднімання)

-А що потрібно зробити? (Від суми відняти один із доданків, якщо дістанемо другий доданок, то дія виконана правильно).

-А скажіть мені, будь ласка, коли до різниці додамо від′ємник, що отримаємо? ( Зменшуване)

-Отже, як можна перевірити дію віднімання? (До різниці додамо від′ємник і якщо отримаємо зменшуване, то дія виконана правильно)

-Перевірте, чи правильно виконано  додавання і віднімання:

 

847294 -235451=611843

29035+43462=72497

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА  (6 зупинка)

- Створення позитивного емоційного настрою

 

  • Встаньте. Глибоко вдихніть повітря. Таке повітря є тільки на нашій землі.

 Потяніться, як тягнеться квітка до сонечка. Такі квіти є тільки на нашій землі.

Подивіться один на одного. Такі діти є тільки у нас, в Україні. Усміхніться один одному і збережіть ці посмішки.

 

VІІ. Розвиток математичних знань.

7 зупинка.  Розв’язування виразів № 563 (колективно)

№ 564 (самостійно)

№565 (біля дошки з коментуванням)

 

  1. зупинка . Цікаві задачі.

- З якими державами межує Україна? (7д. – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова, Білорусь, Росія).

- Якими морями омиваються берега України? (Чорним, Азовським).

а)– Які ріки України ви знаєте? (Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Десна).

- Дніпро – 3 за величиною річка в Європі, довжина – 2285км, довжина Сіверського Донця – 1056км.

- На скільки км Дніпро довший, ніж Сіверський Донець?

- За допомогою якої дії ми зможемо відповісти на це питання?

 

  2285

          -1056 

  1. (км)

 

 

б)  – Які гори є в Україні? (Карпати, Кримські).

- Яка найвисока гора в Україні, в Карпатах? (Говерла). Її  висота – 2061м

  Біля неї знаходиться гора Близниць – 1881м, Чорна гора – 2020м.

  В Криму:

  г.Роман-Кош – 1545м;

  г.Чатир-Даг – 1427м;

  г.Ай-Петрі – 1234м.

- Порівняємо висоту деяких гір. Як дізнатись, на скільки одне число більше, чи менше іншого?

- Скласти приклади.

1881

    -1545

     -------

                 3   3  6

VIII. Підсумок уроку

  • Як виконується додаваня і віднімання багатоцифрових чисел?

 

IX. Рефлексія. Галявина творчості (10 зупинка)

-  Ось і добігає до кінця наша подорож. Чи була вона цікавою і корисною, ми дізнаємося з нашої невеликої галявини. Вам необхідно вибрати квітку – символ нашої України і прикрасити галявину. Якщо:

  • урок пройшов цікаво і корисно – це соняшник, символ Сонця, праці й достатку;
  • урок пройшов непогано  - це волошка, символ ніжної душевної краси і скромності;
  •  урок не сподобався, було незрозуміло – це мак, символ безконечності зоряного світу, Всесвіту.

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 4 клас, Розробки уроків
НУШ
До підручника
Математика 4 клас (Скворцова С.О., Онопрієнко О.В.)
Додано
29 березня 2022
Переглядів
713
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку