Конспект уроку 9 клас
Предмет: зарубіжна література
Тема: Відображення духовного життя особистості та суспільства, історії та культури Європи у поемі Байрона «Паломництво Чайльд Гарольда». Герой і автор: схожість і відмінність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань із елементами аналізу та дискусії
Форма проведення: урок-дослідження
Мета уроку
Навчальна:
розкрити ідейно-художній зміст поеми Дж. Г. Байрона;
з’ясувати, як у творі відображено духовний світ особистості, суспільства, історію та культуру Європи;
порівняти образ Чайльд Гарольда з особистістю автора.
Розвивальна:
розвивати аналітичне мислення, уміння зіставляти літературні факти, висловлювати власну думку;
формувати вміння аналізувати художній образ.
Виховна:
виховувати інтерес до духовних і культурних надбань Європи;
утверджувати ідеали свободи, гідності, людяності.
Обладнання
портрет Байрона, ілюстрації до поеми;
мультимедійна презентація (карта подорожей Гарольда, цитати, фото історичних місць);
роздаткові картки з уривками з поеми;
Хід уроку
1. Організаційний момент (1–2 хв)
Привітання, створення позитивного настрою.
Сьогодні ми вирушаємо у духовну подорож разом із героєм, який шукає сенс життя серед історії та краси Європи.
2. Актуалізація знань (5 хв)
- Що вам відомо про Байрона як про поета-романтика? (англ. поет-романтик, утвердив ідеал сильної особистості, що прагне свободи духу. Його герої – горді, самотні, бунтівні, які не миряться з неправдою)
- Які риси романтизму ми вже вивчали в інших творах? (мрійливість, емоційність, перевага почуттів над розумом, інтерес до природи, історії, контрасність …)
- Як ви розумієте слово «паломництво» у назві поеми? (означає духовну подорож героя – не просто мандрівку країнами Європи, а пошук сенсу життя, гармонії зі світом і самим собою. Це шлях внутрішнього очищення та самопізнання)
3. Повідомлення теми і мети уроку (2 хв)
Ми дослідимо, як Байрон через образ Чайльд Гарольда передав власні роздуми про людину, суспільство й долю Європи.
4. Сприйняття і первинне осмислення матеріалу (10 хв)
Міні-розповідь учителя:
Байрон створив поему під час подорожей Європою.
Через образ Гарольда він відтворив розчарування сучасного покоління, яке не знайшло духовної опори в суспільстві.
У творі відчутні пейзажі Іспанії, Португалії, Греції, Італії — символи історії та культури.
Учні читають уривки з поеми (за вибором учителя).
https://youtu.be/aFZGUm-bPko?si=ZBOx5ahO218WFr7E
5. Аналітична частина (15 хв)