Завдання уроків Знати: як виготовити деталі аплікації за шаблонами, прийоми виконання та графічне зображення шва «уперед голку», правила безпечної праці під час виконання практичних робіт. Уміти: розкроювати деталі аплікації, застосовувати шов «уперед голку» для їх приметування на основі.
Правила розміщення шаблонів на тканині Шаблони розташовувати на тканині економно, щоб було якомога менше відходів. Найкраще використовувати залишки тканин. Якщо деталі виготовляють із тканини одного кольору, спочатку розташувати шаблони великих деталей, а потім малими заповнити проміжки.
Інструкційна картка «Виготовлення деталей аплікації з тканин за шаблонами» Підготувати тканину до розкроювання. Шаблони накласти промаркованим боком до виворітного боку тканини, враховуючи напрямок ниток основи, малюнка. Приколоти їх шпильками вістрям від себе, обвести по контуру крейдою.
У ручному шитті деталі виробів з’єднуються між собою швейними нитками за допомогою голки. Нитка, якою шиють або вишивають, називається робочою. Місце, у якому голка входить у тканину, називається проколом, а довжина нитки між двома проколами — стібок. Ряд однакових стібків утворюють шов.
Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог під час виконання ручних швейних робіт Шити треба сидячи на стільці зі спинкою. Сидіти потрібно прямо, не сутулячись. Під час шиття правою рукою світло повинно падати зліва на робоче місце, під час шиття лівою рукою — праворуч. Через кожну годину шиття необхідно робити відпочинок для очей на 5...10 хв. Під час відпочинку очі перевести на спокійне забарвлення, виконати гімнастику для м’язів очей.
Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог під час виконання ручних швейних робіт Інструменти і пристосування зберігати у спеціальній шкатулці чи скриньці. Під час виконання ручних робіт шкатулку з інструментами та пристосуваннями класти на стіл праворуч від тканини. Голкою працювати обережно. Не підносити голку близько до обличчя.
Правила безпечної праці та санітарно-гігієнічних вимог під час виконання ручних швейних робіт Після роботи голку зберігати тільки у гольнику або покласти у спеціальну коробку. Не залишати голку без нитки. Забороняється зберігати голку, вколовши її в одяг. Ножиці на робочий стіл класти зі зімкненими лезами, направленими від себе.
Інструкційна картка «Приметування деталей аплікації на основу» Розглянути основу з прикріпленими деталями аплікації. Підготувати нитку відповідної довжини з вузликом. Роботу починати з лицьового боку справа. Відступивши від краю деталей 0,3 см, приметати деталі, виконавши шов «уперед голку».
РЕФЛЕКСІЯ Як ви розумієте поняття «економно використати матеріали?» Як враховують напрямок нитки основи та малюнка під час розкладання лекал? Чому, приколюючи деталі аплікації, шпильки слід направляти вістрям від себе? Яких правил безпечної праці слід дотримувати під час розкроювання, шиття?