Практично – дослідницька робота.
Виготовлення калейдоскопа.
Мета: навчитися виготовляти калейдоскоп та проводити з ним досліди.
Обладнання: дві помиті фотопластинки розміром 9х12см, непрозорий листок паперу і картону розмірами 20х25см, листок папіросного і чорного паперу розміром 4х4см, наждачний порошок, клей, лейкопластир, ножиці, лінійка, склоріз, різнокольорове скло.
Виконання роботи.
Завдання №1. Виріжте три скляні полоси розміром 3х12см. Потім їх наклейте на листок паперу, поклавши паралельно один до одного з проміжками так, щоб можна було папір зігнути в трикутну призму. Призму склеїти. (див. мал.1).
Завдання №2. Зробіть із картону трубку або знайдіть готову від паперових рушників таку, щоб в неї входила призма (див. мал.2).
Завдання №3. На одне кругле скло наклейте коло із чорного паперу з отвором для ока, друге при допомозі наждачного порошку зробіть матовим, натираючи поверхню, змочуючи водою.
Завдання №4. Вставте в другий кінець трубки прозоре кругле скло, поклавши на нього кольорові кусочки скла і прикрийте їх матовим склом.
Примітка: скло необхідно закріпити так, щоб при повороті навколо осі кольорові кусочки скла вільно пересипались.
Завдання №5. Направте матове скло на світло, повертаючи калейдоскоп навколо своєї осі. Із побаченого зробіть висновок.
Завдання №6. Підберіть опуклу лінзу і вставте її в отвір для ока, а матове скло замініть прозорим склом.
Завдання №7. На прозоре скло направте світловий промінь так, щоб світло проходило крізь кольорові кусочки скла і лінзу. Що ви отримаєте на екрані?
Завдання №8. Освітлюючи матове скло, подивіться в отвір на чорному папері і, не поспішаючи, повертайте калейдоскоп навколо його осі. Що викликає кожен поворот калейдоскопа?
Домашнє завдання. Спробуйте отримати на екрані збільшені калейдоскопічні картини, які можуть бути сфотографовані.